דיגום מים בעלי

✔️ דיגום מים בעלי

✔️ סוגי בדיקות רבים לדיגום מים

✔️ שירותים בכל הארץ

✔️ המחירים ההוגנים ביותר בשוק

✔️ דיגום מים בעלי עם בעל מקצוע מוסמך

✔️ פתרונות וציוד מהמתקדמים בתחום

לשירות דיגום מים בעלי חייגו:

077-804-2206 📞

דיגום מים הוא תהליך שבו נלקחת דגימה ממקור מים כלשהו לצורך בדיקת איכות המים. בדיקה מסוג זה צריכה להיערך באופן תקופתי ובכל מקרה של חשד לזיהום במקור מים המשמש בני אדם לשתייה, או לרחצה. 

אם גם אתם זקוקים לדיגום מים בעלי – נשמח להעמיד לרשותכם את הידע והניסיון המקצועי שלנו ולספק לכם תוצאות אמינות וברורות לגבי איכות המים. אם אתם רוצים להבין מתי צריך לבצע דיגום מים בעלי, כיצד מתבצע דיגום מים ומי מוסמך לביצוע הפעולה, המשיכו לקרוא.

 

דיגום מים בעלי – מבחנה אחת זה כל מה שצריך

מים הם חומר שבו מתקיימת דיפוזיה מלאה של חומרים שונים. לכן כל חומר שקיים במים, מתפשט באופן שווה במאגר כולו. אם למשל יש זיהום בבריכת שחיה, הוא לא יישאר בחלק אחד של הבריכה, אלא יתפשט בכל חלקיה ולכן גם דגימת מבחנה קטנה אחת, שנלקחת מקצה מרוחק של הבריכה, תעיד על איכות המים בבריכה כולה.

 

כללים קפדניים לביצוע דיגום מים בעלי

משרד הבריאות הוא הגוף הממונה על הנושא בישראל והוא זה שקובע כללים מחמירים לביצוע דיגום מים בעלי, כדי להבטיח את שלום הציבור ובריאותו. רוב הכללים חלים על כל פעולה של דיגום מים בארץ, מלבד פעולות דיגום ספציפיות, המגיעות עם סט כללים משלהן. 

בתוך הסט הזה יש כללים הנוגעים לנושאים כמו שעת לקיחת הדגימה, תדירות הדיגום, נפח הדגימה ביחס לנפח מאגר המים, המיקום שממנו נלקחה הדגימה ועוד. כללים אחרים נוגעים לדיגום חוזר, במקרה של חשד לדגימה שגויה, או חדש לזיהום.

 

מי רשאי לבצע דיגום מים בעלי?

דיגום מים בעלי חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים, תוך הקפדה יתרה על עקרונות הדיגום, מפני שמדובר בנושא בעל חשיבות גבוהה לבריאות הציבור. יחד עם זאת, אם מדובר בבריכת שחייה ציבורית, למשל, ניתן להגדיר כללים לדיגום בבריכה ולאפשר למציל, או עוזר המציל לבצע את הדיגום, בתנאי שהוא מקפיד על הכללים שנקבעו.

 

דיגום מים בעלי במאגרים של מי שתייה

כאשר מדובר על דיגום מאגרי שתייה, כמו גם חיטוי צנרת של מאגרים כאלה, בעיקר אם המאגרים משמשים בשירות הציבור הרחב, מתקיימת הקפדה יתרה. במאגרים כאלה יש לבצע דיגום בתדירות גבוהה, תוך הקפדה על כללים נוקשים ורק על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומוסמכים. אנשי מקצוע אלה הם בדרך כלל ביולוגים, או מומחים למים, שיש להם הכשרה וכלים לטפל במאגרי מים בעלי חשיבות גבוהה.

 

מקרים בהם דיגום מים חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע

חשד לזיהום במקור המים הוא סיבה מצוינת לקרוא לאנשי מקצוע לביצוע הדיגום, כדי לשלול מקרה של זיהום, או לצורך מתן המלצות והפניות להמשך טיפול במאגר. ברגע שיש סכנה, אפילו קלושה, לבריאות הציבור, יש לערב איש מקצוע, שיש לו המומחיות הדרושה לביצוע דיגום מים בעלי, גם אם מדובר בבריכה פרטית.

 

סוגי מאגרי מים שיש לבצע בהם דיגום

משרד הבריאות מחלק את מקורות המים לכמה סוגים:

  • מי שתייה.
  • מי נופש (בריכות שחייה, מי ים, נחלים ועוד).
  • ביוב וקולחין.

 

לכל אחד מהסוגים השונים של מאגרי המים, יש פרמטרים שונים לרמת חיטוי המים ולכן גם כללים שונים לביצוע עולות דיגום בעת הצורך. באופן טבעי, בדיקות ודיגום מים בעלי הנערכים במאגר מי שתייה יהיו שונים מאלה המתבצעים במי קולחין וגם התוצאות המצופות הן שונות בתכלית זו מזו.

 

סוגים שונים של בדיקות דיגום מים בעלי

כאמור, חלק מהבדיקות מתבצעות רק במאגרי מים בעלי מאפיינים מסוימים ובכל מקרה, רמת הטיהור הנדרשת לכל אחד מהמאגרים היא שונה:

 

בדיקות בקטריאליות בעלי

משמשות לאיתור חיידקים ומזיקים שונים במי שתיה. אם במהלך הבדיקה זוהתה כמות גדולה מהמותר של חיידקים, המסכנים את הבריאות, הבודקים חייבים להודיע על כך לרשויות, כדי להבטיח המשך טיפול נאות במים ושמירה על בריאות הציבור.

 

בדיקות כימיות בעלי

מתבצעות אף הן בעת דיגום מי שתייה. תפקידן לוודא שהמים אינם מכילים חומרים כימיים מסוכנים, שמקורם בפסולת מפעלים, או פסולת כימית אחרת שחדרה אל מי השתיה בדרכים שונות ומסכנת את בריאות הציבור.

 

דיגום מים בעלי בבריכות שחייה

על אף שמים אלה אינם מיועדים לשתייה, הם עלולים להיות מסוכנים ולהעביר מחלות שונות למתרחצים, אם אינם מטופלים כראוי. במקרה כזה, בדיקת המים מתמקדת בכמות הכלור במים – כדי לוודא שאינה גדולה מדי, מה שהופך אותה מסוכנת ובנוסף נבדקת רמת העכירות של המים, טמפרטורת המים ורמת החומציות שלהם. כל התוצאות צריכות להתאים לתקן הנדרש, כדי שהבדיקה תעבור בהצלחה.

 

דיגום מים בנחלים, אגמים ומי ים

בדיקה של מקורות מים אלה מסייעת לשמור על ציבור הנופשים, המגיעים לבילוי על חוף הים, על שפת הנחל, או לשחייה ואף דייג באגם. גם אם אין למתרחצים כוונה לשתות מהמים, הם עלולים להיות חשופים לסכנת זיהום דרך העור ודרך מים שחודרים לחלל הפה בלי כוונה, תוך כדי רחצה. לכן חשוב לבצע בדיקות אלה ברמה גבוהה ולפי התקנים המחמירים ביותר.

 

בדיקת ליגיונלה

ליגיונלה הוא חיידק שנמצא במקורות מים עומדים, אך מועבר דרך מערכת הנשימה. דבר זה יכול להתרחש במקרה שניתזים מים לתוך האף והפה למשל וחודרים כך למערכת הנשימה, או כאשר מים מזוהמים נמצאים בשימוש של מערכת מיזוג למשל. בדיקת ליגיונלה יכולה להיות מצילת חיים והיא חיונית ביותר.

 

לסיכום

בדיקות שונות לאיכות המים יכולות להתבצע במקורות מים שונים ובאמצעים מעט שונים בין מקרה למקרה. יחד עם זאת, הן יכולות להתבצע רק לאחר לקיחת דגימה באופן מקצועי, לפי הכללים שקבע משרד הבריאות. אם גם אתם זקוקים לדיגום מים, כדי להבטיח לעצמכם שקט נפשי ותחושת ודאות לגבי בטיחות השימוש במים, התקשרו אלינו ונשמח להגיע גם אליכם ולספק לכם את הבדיקות הדרושות.

 

מחירון דיגום מים בעלי

דיגום מים בעלי החל מ-₪180
פינוי פגרים בעלי החל מ-₪200
ריסוס לבית בעלי החל מ-₪200

לשירות דיגום מים בעלי חייגו: 077-804-2206