הדברה אקולוגית ברוויה

הדברה נקשר באופן טבעי ומובן לשימוש בחומרים רעילים, מסוכנים ומזיקים לסביבה, אך למען האמת זה כבר לא חייב להיות כך.

למעשה, קיימות שיטות הדברה רבות, חלקן חדשות ומתקדמות וחלקן עתיקות יומין, שעושות שימוש בחומרים טבעיים, אורגניים, שאינם מזיקים לסביבה, או לבעלי חיים וכמובן אינם רעילים לאדם, כמו גם שיטות הדברה ביולוגית, שעושות שימוש באמצעים טבעיים, לעיתים קרובות טורפים טבעיים של המזיקים כדי להדביר אותם.

אם גם אתם מעוניינים להדביר מזיקים בסביבת הבית, או העסק שלכם באמצעים בטוחים, ירוקים ובלתי רעילים, פנו אלינו והזמינו הדברה אקולוגית!

 

 

מה זה הדברה אקולוגית ברוויה?

הדברה אקולוגית מוכרת גם בשם הדברה ירוקה והיא ניצבת לצד סוגים אחרים של הדברה נקיה ובטוחה, כמו הדברה ביולוגית, הדברה אורגנית ועוד.

למעשה, סוג זה של הדברה משמש דרך טבעית להרחקה של מזיקים שונים כאשר הם הופכים למטרד של ממש, על ידי יצירת שינויים סביבתיים, מפריעים לחיי השגשוג והשלווה של המזיקים השונים וכך גורמים להם להתרחק.

ניתן לעשות זאת באמצעות שימוש בחומרים טבעיים, המשנים את תנאי הסביבה והופכים אותה בלתי מתאימה למזיקים השונים, או באמצעות שינוי קיצוני של הטמפרטורה ורמת הלחות כדי לפגוע בתנאי המחיה הנוחים שהמזיקים מצאו לעצמם ואף שימוש במלכודות נחשב לסוג של הדברה אקולוגית, שכן הוא אינו פוגע בסביבה בשום דרך.

מאפיין מובהק של הדברה אקולוגית הוא שימוש בתכשירים חסרי ריח וזו גם אינדיקציה טובה מאוד לבדיקה – האם אכן מדובר על תכשיר הדברה אקולוגי.

 

מלכודות חרקים אקולוגיות ברוויה

מלכודת חרקים אקולוגית היא לעיתים קרובות מלכודת שבתוכה מניחים פיתיון ריח במקום פיתיון מזון. זהו פיתיון שמפיץ ריח מוכר ומושך עבור החרקים, גורם להם להיכנס לתוך המלכודת וכך אפשר להרחיק אותם בקלות מן המקום, ללא שימוש ברעל.

מלכודת פרומונים גורמת לחרק לחשוב שהוא מגיע כדי להתקרב לבני המין השני לצורכי רבייה, או כדי להצטרף לחרקים אחרים בני מינו הנמצאים כבר במלכודת.

זוהי מלכודת המצריכה תחזוקה שוטפת ולכן, למרות שהיא יעילה מאוד, היא מתאימה רק לאנשים שיכולים לפנות את הזמן הדרוש לפינוי חרקים לכודים מן המלכודת וחידוש מלאי הפרומונים ליצירת פיתיון ריח. כמו כן, פעולת המלכודות היא איטית ומתמשכת ולכן אינה מתאימה לאנשים המעוניינים בתוצאה מיידית ומהירה.

 

 

הדברה אקולוגית ברוויה עם פתיונות ג'ל

המודעות הגוברת לנושא איכות הסביבה הביאה איתה שיטות הדברה אקולוגית שונות, ביניהן הדברה באמצעות פתיונות ג'ל. סוג זה של הדברה נפוץ בעיקר בחממות של גידולים חקלאיים אורגניים, משום שזוהי שיטה שאינה פוגעת באיכות הירקות האורגניים.

משום כך נקראת שיטה זו גם הדברה אורגנית, למרות שהחומרים המרכיבים את חומרי ההדברה אינם בהכרח אורגניים. חשוב לציין כי אף על פי שהדברה עם פתיונות ג'ל נחשבת בטוחה ונקייה במיוחד, יש לבצע אותה בעזרת מדביר מקצועי, שיודע היכן למקם את הפתיונות, מכיר את סוג החומר המתאים לסוג המזיקים הרלוונטי ויודע כיצד לחשב את הכמות הדרושה. מדביר כזה חייב להיות מדביר מורשה, המחזיק ברישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה.

 

 

יתרונות וחסרונות הדברה עם ג'ל ברוויה

היתרון העיקרי של שימוש בפתיונות ג'ל להדברת מזיקים הוא העובדה שזהו חומר לא רעיל, אך יעיל במידה יוצאת דופן. במקרה של הדברת תיקנים למשל, התיקנים מגיעים אל פיתיונות הג'ל כדי לאכול מהם, אך הג'ל גם נדבק לגוף ולרגליים שלהם. כך הם נושאים איתם את הרעל הטעים לתוך שטחי הקינון והרבייה שלהם ומרעילים את האוכלוסייה כולה.

 

יחד עם זאת, יש גם חסרונות לשימוש בג'ל. 

אחד מהם הוא משך הזמן הדרוש להדברה מלאה של המזיקים בסביבת הבית, או העסק, כאשר ייתכן שיעברו כמה ימים עד שכל אוכלוסיית המזיקים תיעלם מהאזור. בנוסף, יש לחזור על השימוש בג'ל, לעיתים מספר פעמים, עד שהפעולה מתבצעת באופן מלא.

לבסוף, הדברה באמצעות ג'ל נחשבת יקרה יותר מסוגים אחרים של הדברות שאינן אקולוגיות ומשום כך, היא עדיין לא נפוצה כמו חומרי הדברה רעילים.

 

 

ריסוס ירוק נגד מזיקים ברוויה

ריסוס ירוק נעשה באמצעות חומרי הדברה טבעיים, המופקים מצמחים דוחי חרקים באופן טבעי, אך נחשבים יעילים במידה חלקית בלבד והם גם יקרים בדומה לחומרי הדברה ירוקים אחרים.

 

 

שיטות הדברה טבעיות נגד מזיקים שונים ברוויה

בדומה לתחום ההדברה המסורתי, העושה שימוש בחומרים רעילים, גם תחום ההדברה הירוקה, או הדברה אקולוגית, נחלק לחומרים שונים ואמצעים שונים להדברה המתאימים לסוגים שונים של מזיקים.

הדברה אקולוגית של נמלים ברוויה ניתן לבצע באופן עצמאי באמצעות פיזור פלפל שחור, או שמן מנטה בכל המעברים דרכם הנמלים נכנסות אל הבית. אפשר גם לפזר אבקת סודה מסביב לפתחי הקן כדי להפריע לנמלים לצאת החוצה.

הדברה טבעית של תיקנים ברוויה אפשר לבצע באמצעים מקצועיים בלבד, שכן הם יצורים בעלי כושר הישרדות יוצא דופן. לכן האמצעי המומלץ במקרה זה הוא פתיונות ג'ל, אם כי הוספת חומץ לנוזל השטיפה של רצפת הבית יכולה לעזור מעט בהרחקה שלהם. כדי להרחיק באופן טבעי את עש הבגדים ברוויה, תוכלו לפזר עלים של לבנדר בתוך הארונות. שום יעזור להרחיק עקרבים משטח הגינה ברוויה ואפילו חתול נחשב לאמצעי יעיל להרחקה של מזיקים שונים.

 

לסיכום

קיימים חומרים שונים לביצוע של הדבקה אקולוגית, או הדברה טבעית, שאינם מזיקים לסביבה ואינם רעילים לאדם ולבעלי חיים.

קיימות גם שיטות שונות להרחקה של מזיקים, ביניהן שיטות הנחשבות לשיטות הדברה ביולוגית, או אקולוגית, כמו מלכודות, או שימוש בטורפים טבעיים של המזיקים הרלוונטיים.

כך או כך, הדברה יעילה ובטוחה כדאי לבצע רק בעזרת מדביר מוסמך ומורשה, שיש לו את הידע הדרוש, את הכלים הנחוצים ואת הניסיון הרלוונטי כדי להגן באופן יעיל ואופטימלי על הבית שלכם מפני פלישה של מזיקים.