הדברה בפינת חי ברוויה

פינות חי רבות פזורות ברחבי ישראל. חלקן משמשות לצרכי תיירות והנאה עבור ילדים קטנים, שמגיעים כדי לפגוש בעלי חיים מעניינים ואילו חלק גדול מהן נמצא בבתים פרטיים ובמוסדות חינוך.

בתי ספר רבים מטפחים פינות חי כדי לספק לתלמידים מקור נוסף לסקרנות ולמידה פעילה.

חלק משגרת הטיפוח של בעלי חיים בפינת החי כולל גם בדיקה קבועה של הימצאות טפילים ומזיקים והדברה שלהם.

אך אם הבעיה לא מטופל מספיק מהר, היא עלולה לצאת משליטה ולהפוך לבעיה רצינית.

אם גם אתם מחפשים הדברה לפינת חי ברוויה, צרו איתנו קשר בהקדם וקבלו מדביר מקצועי, בעל הסמכה רלוונטית וניסיון מתאים.

 

למה חשוב להדביר פינת חי ברוויה?

פינות חי ברוויה ובכלל, ה מקום שבו גרים בעלי חיים רבים. הם כלואים בפינת החי ואין להם ממש אפשרות לדאוג לעצמם ולכן, הדברה תקופתית של פינות חי היא פעולה חיונית להגנה על בעלי החיים מפני טפילים, מחלות ומזיקים וכן לצורך שמירה על איכות חיים סבירה עבורם.

בנוסף, אנשים נוהגים לבקר בפינות חי לצורכי למידה, לביקור תיירותי וכן לצורך טיפול בבעלי החיים וכאשר הם באים במגע על בעלי החיים, גם ילדים ואנשים מבוגרים עלולים להיפגע מפגיעתם של טפילים שונים, מזיקים ומחלות.

ליטוף והאכלה של בעלי חיים הן שתי פעולות נפוצות במיוחד בפינות חי, מתבצעות לרוב על ידי ילדים, אלא שהן גם דרכים מאוד יעילות של העברת מחלות וזיהומים מהחיות לילדים – ביחודאשר מדובר על ילד קטן, הנוהג להכניס אצבעות לפה. משום כך, הדברה בפינת חי ברוויה היא פעולה חיונית לצורך תחזוקה שוטפת, כמו גם הגנה על המקום, על דיירוי ועל המבקרים.

 

מאפיינים מיוחדים להדברה בפינות חי ברוויה

הדברה בפינות חי אינה דומה לאף סוג אחר של הדברה מפני שהיא מתבצעת במקום שבו סגורים בעלי חיים שונים במרחב מצומצם. משמעות הדבר היא כי חומר הדברה מתאים לחיה אחת עלול להיות מסוכן לחיה אחרת למשל.משום כך, בין היתר, מדבירים מוסמכים ומורשים, מתייחסים להדברה בפינת חי בצורה שונה ומיוחדת.

סיבה נוספת ליחס המיוחד הניתן להדברה בפינות חי בישראל היא העובדה כי יכולים להתקיים בפינת חי אחת סוגים רבים ושונים של מזיקים, מזהמים, מחלות וטפילים ולכן יש לבחור בקפידה את האמצעים ואת החומרים המתאימים.

נוסף על כך, ילדים בדרך כלל מבקרים בפינות חי ולכן המדבירים נוהגים משנה זהירות, כדי להבטיח שלא יפגעו ילדים בטעות חלילה.

 

כיצד מבצעים הדברה בפינת חי ברוויה?

הצעד הראשון לקראת הדברה בפינת חי ברוויה הוא זיהוי של בעל החיים הנגוע, כמו גם של הבעיה שהוא נושא על גופו, בין אם זה טפיל, מחלה, פטריה, או מזהמים שונים.

יש להניח כי בנוסף על בעל החיים הנגוע, נפגעו בעלי חיים נוספים ויש לטפל בהם באופן פרטני, באמצעות חומרים מתאימים למריחה, או התזה על גופם וכן באמצעות פניה לוטרינר, אם נפגעה בריאותו של בעל החיים בעקבות הנגיעות.

לאחר מכן, יש להתייחס לטיפול בפינת החי כולה, מתוך הנחה שפינת החי כולה נגועה במידה כזו, או אחרת.

 

טיפול פרטני – כללי לפינת חי ברוויה

יש לזכור כל העת כי בפינת החי שוכן מגוון של בעלי חיים, ביניהם בעלי כנף, יונקים, זוחלים ועוד, אשר לכל אחד מהם מאפיינים גופניים אחרים, צרכים אחרים ורגישויות אחרות.

משום כך, לכל אחד מבעלי החיים יתכן שימשכו סוגים אחרים של טפילים, מחלות ומזהמים, אם כי אלה עלולים להשפיע גם על חיות אחרות.

אם כך, חיות מסוימות יכולות לסבול ממספר קטן של עקיצות וחוסר נוחות בעוד חיות אחרות יכולות לסבול מאותו מזיק בדיוק, אבל להגיע למצב של סכנת חיים.

 

מודעות לנוכחות של ילדים בפינת החי

 מתוך הבנה כי פינות חי משמשות כמעט תמיד לבידור, או חינוך של ילדים, הדברה של פינת חי ברוויה מתבצעת תחת תקנים חמורים, שתפקידם להגן על הילדים מפני הרעלה, או כל סוג אחר של פגיעה.

משום כך, הדברה בפינת חי חייבת להתבצע רק על ידי מדביר מומחה לנושא, שיש בידיו את הידע, הכלים והחומרים המתאימים להדברה בטוחה ונכונה של פינת חי.

במרבית המקרים, נהוג לסגור את פינת החי בפני מבקרים, עד אשר תטופל הבעיה וחומר ההדברה יתפוגג.

יחד עם זאת, ניתן למנוע את הצורך בסגירת פינת החי, אם מבצעים הדברה מונעת באופן תקופתי, כלומר בערך אחת לשלושה חודשים.

דבר זה מאפשר למנהלי פינת החי להשאיר אותה פתוחה, כי הדברה תקופתית יכולה להתבצע תוך שימוש בחומרים בעלי רעילות נמוכה ולכן אינה מהווה סכנה כמו הדברה רגילה.

 

מזיקים נפוצים להדברה בפינות חי ברוויה

המזיקים, או הטפילים הנפוצים ביותר בפינות חי ברוויה ובכלל הם חולדות, קרציות, פרעושים ופשפשים, לעיתים גרב (סקביאס) ומחלות נוספות.

לכל אחד מסוגי המזיקים הללו יש כמובן השלכות שונות, כל אחד מהם גורם לנזקים שונים, החל בפגיעה בבעלי חיים וברכוש וכלה בהעברה של מחלות קשות וסבל רב לבעלי החיים בפינת החי.

לכן, לפני שמזמינים מדביר חשוב לזהות במדויק את סוג הבעיה. במקרים מסוימים מומלץ לפנות לוטרינר שיאבחן את סוג הטפיל, אם אתם אינכם מזהים אותו.

 

לסיכום

טיפול בפינות חי ברוויה מצריך אחריות רבה, הקפדה על פרטים קטנים, מחויבות אישית ואהבה לבעלי החיים.

אם אתם מטפלים בפינת חי ברוויה, אין זה מן הנמנע שתמצאו את עצמכם פוגשים טפילים ומזיקים שונים, שאוהבים לחדור לפינות חי דרך קבע.

לכן, חשוב שתכירו את סוגי הטפילים הנפוצים בפינות חי, תדעו כיצד לזהות אותם ותבצעו את כל הפעולות הדרושות כדי למנוע מצב של הדבקה כללית בפינת החי.