הדברה חקלאית בנופך

הדברה חקלאית בנופך מיועדת לסייע לחקלאים בסביבה לצמצם ולמנוע את הנזקים הנגרמים ליבולים השונים – במטעים, בשדות, רפתות ולולים, על ידי שורה של מזיקים מסוגים שונים.

נזקים הנגרמים בחקלאות על ידי מזיקים שונים, יכולים להתבטא בהפסדים כלכליים עצומים על ידי פגיעה ביבולים השונים ולכן נהוג להשתמש בהדברה חקלאית בנופך באופן נרחב, כדי להגן על החקלאים מפני פגיעה כלכלית אנושה, על כלכלת המדינה ועל יכולת ייצור המזון של המדינה.

יחד עם זאת, חשוב להכיר בעובדה כי להדברה חקלאית יש השלכות סביבתיות חמורות ועל כן נעשים ניסיונות רבים למצוא פתרונות ירוקים לחומרי ההדברה המסורתיים.

אפ אתם זקוקים להדברה חקלאית בנופך והסביבה – פנו אלינו ונשמח להציע לכם מדביר מקצועי, מוסמך ומורשה לעבודות הדברה חקלאית.

 

הדברה וחקלאות מודרנית בנופך

החקלאות המודרנית הביאה איתה פתרונות מדהימים לייצור המוני של מזון ואין ספור אפשרויות להתמודד עם בעיות הרעב מסביב לעולם.

יחד עם זאת, האופן בו מתקיימת החקלאות המודרנית יוצר גם בעיות סביבתיות שונות, ביניהן הצורך להגן על היבול החקלאי מפני מחלות שונות, טפילים ומזיקים מכל הסוגים. לצורך כך, התפתחו שיטות שונות להדברה של כל אלה בהתאם לסוג הבעיה.

נכון להיום, עדיין שולטות בתחום שיטות ההדברה המסורתיות, הכוללות שימוש בחומרים כימיים שונים לצורך טיפול בעצים, שיחים, משתרעים ובעלי חיים בעולם החקלאות.

אבל לצד שיטות הדברה מסורתיות, אפשר למצוא שימוש מתרחב בהדברה ביולוגית. לדוגמה, שימוש בחיפושיות מושית השבע (פרת משה רבנו) אוכלות כנימות ולכן נוהגים לשחרר אותם באזורים חקלאיים מוכי כנימות.

ניתן למצוא כמובן גם חומרי הדברה ירוקים – שאינם פוגעים בסביבה, אלא עשויים מחומרים טבעיים ולכן פחות רעילים ואפשר גם למצוא שיטות הדברה מתקדמות, שאינן פוגעות בסביבה, כמו מלכודות מסוגים שונים, מכשירים אלקטרוניים להרחקה של המזיקים באמצעות תדרים מיוחדים וכן הלאה.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי הדברה כימית/מסורתית היא עדיין השיטה המספקת תוצאות טובות יותר בטווח הקצר ולכן היא עדיין נמצאת בשימוש נרחב.

 

סוגי הדברה מותרים לשימוש בחקלאות בנופך 

בנופך, כמו בשאר חלקי המדינה, נקבעים היתרים לחומרי הדברה בחקלאות על ידי משרד החקלאות בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. שיתוך זה מאפשר כיסוי אופטימלי של קשת האפשרויות לטיפול נאות, בריא ויעיל בשיטות הדברה שונות בחקלאות.

שני גופים אלה קבעו יחד מספר שיטות מותרות להדברה בחקלאות:

 

הדברה חקלאית כימית בנופך

תרסיסים שונים, כמו גם חומרים כימיים משמשים בחקלאות באופן נרחב לצורך הדברה של מזיקים שונים, בעיקר בשלב שבו המזיקים כבר התגלו בשטח והחלו לגרום לנזקים ולכן דרושה פעולה מהירה ויעילה.

גם במקרה שמזיקים כבר התגלו, הדברה כימית בחקלאות יכולה להתבצע רק על ידי מדביר מוסמך על ידי משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה, שיש לו את הידע הדרוש להתאמה אופטימלית של סוג החומר והמינון לסוג המזיק, כמו גם למצב הצמח המטופל, מצב היבול, עונות השנה ועוד.

 

הדברה חקלאית ביולוגית בנופך

הדברה ביולוגית משמשת בעיקר במקרים בהם לא ניתן להשתמש בהדברה כימית, כי חומרי ההדברה עלולים לגרום לפגיעה חמורה בצמחיה ובתוצרת החקלאית.

במקרים כאלה, המדביר מפזר בשטח החקלאי את האורגניזמים (כמו חיפושיות מושית השבע למשל, או חיידקים מסוימים הפוגעים רק במזיקים) שאינם פוגעים בתוצרת החקלאית אלא במזיק הספציפי בלבד.

 

הדברה חקלאית קולטורלית

הדברה קולטורלית היא גישה הדוגלת ביצירת שינויים והתאמות של שיטת הגידול לצורך הפחתת אוכלוסיית המזיקים ולעידוד אורגניזמים מועילים, כמו טורפים ואויבים טבעיים של המזיקים השונים למשל.

ניתן לבצע מיחזור של זרעים, שיטות עיבוד שונות, להשתמש בחיפוי קרקע, לבצע חיטוי סולרי לקרקע, להקפיד על סניטציה נאותה במטע ובשדה וכן להשתמש במלכודות, יריעות ורשתות הגנה ועוד.

 

טכניקות טרנסגניות להדברה חקלאית בנופך

טכניקות אלה פועלות באמצעות יצירה של שינויים מלאכותים בגנים ובתכונות שונות של גידולי החקלאות, כמו גם בגוף המזיקים הפוגעים בהם, לצורך שינוי המאזן לטובת הגידולים.

 

הדברה חקלאית משולבת בנופך

בגלל היעילות החלקית של שיטות ההדברה שאינן כימיות, נוצר צורך בשילוב של מספר שיטות, כדי ליצור אמצעי הדברה אפקטיבי, שאינו כימי.

שימוש במספר שיטות הדברה בשטח חקלאי אחד מאפשרת למדביר לבחור אמצעים מגוונים לפתרון בעיית המזיקים, באופן שיכול לחסוך את השימוש בחומרים כימיים ואף יספק הגנה לטווח ארוך יותר.

לצורך יישום של הדברה משולבת יש לבחון את סוג הגידול החקלאי, מצב בשטח והגידולים, עונת השנה, סוג המזיקים ועוד.

 

למה חשוב להימנע מהדברה חקלאית כימית בנופך?

כולם כבר יודעים שהדבורים הולכות ונעלמות מן העולם.

כולם גם כבר יודעים שאחת הסיבות המשוערות לתופעה היא השימוש הנרחב בהדברה כימית בשטחים חקלאיים.

חומרי ההדברה, שתפקידם להגן על היבול ולהגדיל אותו, למעשה גורמים נזק עקיף חמור הרבה יותר, שתוצאותיו יישארו כאן לטווח ארוך – בעלי חיים שונים, כמו הדבורים, האחראיות על האבקה של עשרות אחוזים מהגידולים החקלאיים בעולם, נכחדות, כנראה גם בגלל השימוש המופרז בחומרים כימיים בחקלאות.

יחד עם זאת, דבורים הן לא היחידות שנפגעו בגלל הדברה כימית בחקלאות.

גם פרפרים, יונקים, עופות, זוחלים וחרקים אחרים ואף בני האדם החיים בקרבה לשטחים אלה נפגעים מהימצאות של חומרי הדברה באוויר ובאדמה.

 

לסיכום

חוקרים רבים סבורים כי הגישה המודרנית להדברה חקלאית בנופך זקוקה לשינוי – האפשרות לשלב בין מספר שיטות הדברה ולהימנע מהדברה כימית בחקלאות הוא עדיין מורכב ולכן חקלאים רבים עדיין בוחרים בהדברה כימית, אבל הולכת ומתחזקת ההבנה כי לצורך הגנה מתמשכת על קיומם של גידולים חקלאיים לטווח ארוך, בלי לגרום נזקים נלווים חמורים לא פחות מאלה שגורמים המזיקים עצמם, יש צורך לאפשר לגידולים לפתח עמידות טבעית למזיקים, כפי שנעשה בחקלאות המסורתית ואף בענפי החקלאות האורגנית בימינו.