הדברה של טרמיטים ברוויה

טרמיטים הם חרקים קטנים החייםב מושבות ענק של כ-2 מיליון פריטים. בטבע הם בונים לעצמם קינים מרשימים מבוץ, או מתמקמים בתוך גזעי עצים והם ניזונים באופן כמעט בלעדי מסוגים שונים של עץ, מה שהופך אותם למזיקים רציניים – אם הם מגיעים אליכם הביתה. אז מה אפשר לעשות אם טרמיטים הגיעו אליכם הביתה והאם יש טיפול מונע?

 

טרמיטים ברוויה – זללנים קטנים ומזיקים

טרמיטים הם מזיקי עץ מפורסמים למדי, אלה שהם עשויים להיראות לכם כמו נמלים, אם לא נתקלתם בהם בעבר, אך בניגוד לנמלים, צבעם חום – זהוב בהיר ואם הם מגיעים אליכם הביתה הם יכולים לזלול כל דבר עשוי מעץ – דלתות, רהיטים, קירות, משקופים ואפילו ידיות עץ. הם חודרים אל העץ ואוכלים אותו מבפנים, כך שאתם עלולים בהחלט לגלות יום אחד שהפריט חלול כולו מבפנים, גם אם הוא נראה שלם מבחוץ. למרבה הצער, במקרים קיצוניים הם יכולים להביא גם לקריסה של בית שלם. כמובן שאין צורך להסביר למה זה כל כך מזיק ואפילו מסוכן ולכן חשוב להרחיק את הטרמיטים מהבית שלכם ככל האפשר וכמובן להקדיש את כל המאמצים להדביר אותם, אם הם כבר עברו לגור אצלכם.

 

מתי להזמין הדברה של טרמיטים ברוויה?

התשובה היא שכדאי להקדים תרופה למכה, מפני שהדברת טרמיטים היא עניין מורכב ויקר. ככל שתקדימו לשמור על הבית מפני הגעתם של טרמיטים, כך תחסכו לעצמכם בעלויות ועוגמת נפש. למשל, אם שמעתם שיש טרמיטים אצל השכנים, או ראיתם טרמיטים בחורשה ליד הבית, יש סיכוי טוב שהם יגיעו לבסוף גם אליכם. אם תזמינו מדבירים ברגע שהבחנתם בנוכחותם בקרבת מקום – תוכלו להזמין הדברה מונעת ולהבטיח שהם לא ייכנסו לבית שלכם.

 

טרמיטים ברוויה – לזהות את הבעיה כמה שיותר מוקדם

אם פספסתם את ההזדמנות לאתר את הטרמיטים מחוץ לבית ולמנוע את כניסתם, תוכלו לעבור לשלב הבא – זיהוי של כניסת טרמיטים ראשונית לתוך המבנה.

קשה לזהות כניסת טרמיטים לבית מפני שהיא מתרחשת לרוב בשעות החשכה.

בנוסף, טרמיטים נעים מתחת לאדמה דרך מנהרות, כך שלא תוכלו לראות שיירה של טרמיטים, כמו שקורה אצל נמלים.

 

מה בכל זאת תוכלו לראות?

ערימות חול קטנות לצד המשקופים ובפינות החדרים, המעידות על הימצאות טרמיטים. בדיקה של רהיטי עץ או משקופים, אפשר לבצע באופן פשוט למדי – נסו לדקור את הפריט בעזרת מברג. אם הוא חודר בקלות פנימה – סיכוי טוב שטרמיטים כבר הגיעו לבקר ואכלו אותו מבפנים. בנוסף, הטרמיטים נוהגים להשיל את כנפיהם הקטנות והשקופות ברחבי הבית, כך שזה עוד מאפיין נפוץ להימצאות טרמיטים בסביבה.

 

הדברת טרמיטים ברוויה – פעולות מונעות

 

מניעה מקצועית

אם הבית שלכם מכיל אלמנטים רבים מעץ – רהיטים, קירות, פרגולות, דקים וכן הלאה, חשוב להזמין מדביר שיגיע פעם בשנה – שנתיים לתת לבית שלכם טיפול מונע ויבדוק אם יש חדירה של טרמיטים, לפני שהם מספיקים לגרום נזקים חמורים.

אוורור

הקפידו על אוורור של אזורים לחים, חשוכים ונסתרים, בעיקר מתחת למבנה. סתימה של פתחים אלה לא תמנע את הגעת הטרמיטים, אלא רק תהפוך את האזור אטרקטיבי עוד יותר עבורם.

פיזור חצץ

שכבה עמוקה ורחבה של חצץ מסביב לכל הבית, בעומק 20 ס"מ ורוחב 30 ס"מ, עשויה להשאיר את הטרמיטים הרחק מחוץ לבית שלכם.

אם אתם בתהליך בניה של בית חדש

בדקו שהקבלן לא מאפשר בנייה של יסודות עץ במגע ישיר עם האדמה. בנוסף, הקפידו על מרחק של 40 סנטימטרים לפחות בין האדמה לבין אלמנטים מעץ, כמו דק ופרגולה. הקפידו להשליך פסולת בניה מעץ הרחק מהבית. הזמינו מדביר שילווה את תהליך הבנייה כדי למנוע הגעת טרמיטים בעתיד, כך תחסכו כסף רב בהמשך.

ליווי של מדביר לתהליך בניית הבית

ליווי מקצועי לתהליך הבנייה כולל ריסוס של השטח המיועד לבניה. לאחר הנחת היסודות יש לרסס שוב את רצפת הבטון לפני הנחת הריצוף. פעולות אלה מקטינות במידה משמעותית את הסיכוי לכניסת טרמיטים.

הדברת טרמיטים ברוויה 

מתוך שלל החרקים המזיקים שמגיעים לבתים בישראל, פלישה של טרמיטים לבית היא בין הקשות ביותר לטיפול והדברה. לכן גם חשוב לבצע כמה שיותר פעולות מונעות, לפני שהם מגיעים. אם הפעולות המונעות לא צלחו והטרמיטים כבר אצלכם, גם אם גיליתם מספר קטן מאוד של המזיקים הקטנים, יש להניח כי הבעיה גדולה בהרבה ממה שהיא נראית, כי הם חיים במושבות ענק ופעילים בעיקר מתחת לאדמה. כדי לפתור את הבעיה מהשורש יש להשמיד את הקן הנמצא ברובו מתחת לאדמה. לצורך כך, המדבירים צריכים לאתר את מיקום הקן לפני הכל. לאחר מכן הם יכולים לקדוח באמצעות ציוד מיוחד לאורך הקירות ולהזריק חומר מיוחד נגד טרמיטים לתוך האדמה. כך נהוג לטפל גם בפריטי עץ נגועים, כמו משקופים למשל. קודחים בהם חור, שדרכו מחדירים לחלל שיצרו טרמיטים חומר הדברה. על שיטות אלה אפשר להוסיף מחסום מתכת בין האדמה לבית, שיהווה שכבת הגנה וימנע מהטרמיטים גישה דרך הקרקע. אסור לנסות להדביר טרמיטים באמצעות חומרי הדברה רגילים, זה עלול לפגוע במאמצי ההדברה המקצועיים בהמשך.

מה לעשות לפני הדברת טרמיטים ברוויה 

הכנת הבית חשוב להבין כי חומרי הדברה נגד טרמיטים הם רעילים. לכן, לפני הטיפול יש לפנות את הבית מדיירים, להוציא מזון מן הארונות, להרחיק רהיטים מהקירות וכן הלאה. בתום ההדברה יש לנקות היטב את הבית משאריות הרעלים, לפני שמתחילים לסדר ולהחזיר את הילדים.

לסיכום

הדברת טרמיטים ברוויה היא עניין מורכב למדי. הטרמיטים המגיעים לתוך הבתים ברוויה קשים לאיתור וגם שיטות ההדברה הנחוצות למקרים אלה הן קשות ומורכבות ולכן גם יקרות. חשוב לבצע טיפול מונע כל עוד זה אפשרי ולהיעזר במדבירים על בסיס תקופתי, כדי לבדוק אם טרמיטים נמצאים בסביבה ומהווים סכנה למבנה.