הדברה של מכרסמים ברוויה

הדברת מכרסמים היא תחום מקצועי רחב, שחשוב להכיר לעומק, כדי לבצע אותו ביעילות. בין היתר, יש לזהות את סוג המכרסמים ולהתאים את סוג ההדברה. אם גם אצלכם קיימת בעיית מכרסמים, הגורמים לנזקים בבית ובסביבתו, צרו עימנו קשר בהקדם. נשמח להגיע ולפתור לכם את הבעיה על הצד הטוב ביותר.

 

הדברת מכרסמים ברוויה – משפחת המכרסמים 

רוב המכרסמים הם יונקים קטנים בעלי מספר מאפיינים משותפים. כולם שייכים למשפחת היונקים, לכולם יש מבנה דומה של שיניים ולסת, המאפשר להם למצוא מזון כמעט בכל מצב ובכל מקום – שתי שיניים חדות בלסת העליונה ועוד שתי שיניים כאלה בלסת התחתונה. מכרסמים משתמשים בשיניים היעילות שלהם לצורך אכילה, אך גם לחפירת מחילות, התגוננות מפני טורפים ועוד. רוב המכרסמים ניזונים מצמחים, אך חלקם אוכלים גם מזון מהחי, כמו בשר ומוצרי חלב שונים, או חרקים להשלמת תצרוכת החלבון שלהם.

 

הדברת חולדות (ידועות גם בכינוי עכברושים) ברוויה

 יונקים חזקים וקטנים, בעלי כושר הישרדות יוצא דופן. חושיהם מפותחים מאוד, יש להם מערכת חברתית מפותחת ויכולת לשרוד אף בתנאים קיצוניים של מזג אוויר. חולדות נחשבות גם לבעלי חיים אינטליגנטים במיוחד, מה שמאפשר להם לנתח מצבים שונים ולקבל החלטות שעוזרות לה להמשיך לשרוד.

 

מדוע חולדות מגיעות לסביבת המגורים של האדם?

חולדות, כמו בעלי חיים אחרים, מחפשות מקום אידיאלי למצוא בו מזון, מחסה והגנה עבור הצאצאים שלהן. סביבת המחיה של האדם מספקת מענה לכל הצרכים הללו ויותר מכך וכושר ההישרדות יוצא הדופן של החולדות מאפשר להן להסתדר גם במסגרת האתגרים הנובעים מחיים לצד האדם.

 

מדוע חשוב להדביר חולדות ברוויה?

חולדות מכרסמות ופוגעות בתשתיות שונות, גורמות נזקים שונים לרכוש, נושאות על גופן מחלות ומזהמים מסוכנים. על גופן של החולדות יש טפילים שונים, שיכולים לעבור בקלות לאדם ולהעביר איתם מחלות קשות ומסוכנות ולבסוף – ידועים מקרים שונים, בהם חולדות טיפסו על מיטות של תינוקות וחסרי ישע וכרסמו חלקים בפניהם, או בגופם.

 

הדברת עכברים ברוויה

עכברים מצויים הם המכרסמים הנפוצים ביותר בסביבת המחיה האנושית. הם בין המכרסמים הקטנים ביותר במשפחה, מה שמעניק להם גמישות רבה ויכולת להיכנס דרך חריצים ופתחים צרים מאוד.

על פרוות גופם הם נושאים טפילים שונים, גורמי זיהום ומחלות ויכולים להיות מדבקים ומסוכנים לאדם. עכברים אמנם מעדיפים מזון מהצומח, אך אין להם בעיה לאכול גם בשר וסוגים אחרים של מזון.

הם ידועים כבעלי חיים פחדנים מאוד ולכן יש להם שיטות מתוחכמות ויעילות של התחמקות והסתתרות. האויבים הטבעיים שלהם הם עכברים ונחשים, הידועים כמרחקים טבעיים ויעילים למזיקים מכל הסוגים, בעיקר מכרסמים.

 

הדברת חפרפרת ברוויה

חפרפרת היא בעל חיים חזק מאוד, בעל יכולת מפותחת במיוחד לחפירות באדמה. כתוצאה, היא יכולה לגרום לנזקים כבדים בגינות פרטיות, בשטחי חקלאות ועוד. הקושי העיקרי ללכידת חפרפרות ברוויה נובע מכך שהן נוהגות לחפור מחילות מסועפות מתחת לאדמה ונעזרות בחושים החדים שלהן כדי להתחמק מתפיסה.

 

שיטות להדברת מכרסמים ברוויה

לצורך קבלת תוצאות טובות לאחר הדברת מכרסמים ברוויה, יש להתאים את סוג ההדברה לסוג המכרסם, לתנאי השטח ולרמת הנזק שהוא גורם. למרבה המזל, בימינו יש מוצרי הדברה יעילים לצד מדבירים בעלי הכשרה מתאימה ואף תעודת הסמכה, שיכולים לפתור את הבעיה בקלות יחסית ולצמיתות.

 

מניעת הגעה של מכרסמים לסביבה שלכם ברוויה

בין הפעולות האפקטיביות למניעת הגעה של מכרסמים לביתכם, נמצאת השמירה על בית נקי. סביבה נקייה משאריות מזון אינה אטרקטיבית עבור רוב המכרסמים. בנוסף, חשוב לסגור את כל הפתחים המשמשים את המכרסמים השונים בכניסה אל הבית כמו סדקים מתחת לדלת, ערימות של גרוטאות בחצר, מחסנים בלתי מאורגנים גם הם סביבה אטרקטיבית עבור המכרסמים וחשוב לדאוג לסדר ולנקות אותם באופן קבוע.

 

הדברת מכרסמים ברוויה בשיטה הירוקה

אחת מהאפשרויות היא שימוש במכשיר המפיק גלי קול בתדרים מותאמים במיוחד למכרסמים. הקול אינו נשמע לאוזן האנושית אך המכרסמים שומעים אותו היטב ומתרחקים מהמקום. שיטות נוספות להדברה ירוקה של מכרסמים ברוויה כוללות כל שימוש בחומרים ובשיטות שאינם רעילים לסביבה, לאדם ולבעלי חיים אחרים ולכן אפשר לכלול בקטגוריה זו גם את הנחת המלכודות המאפשרת לכידה בטוחה של המכרסמים, ללא פגיעה, כדי לשחרר אותם במרחק גדול מהבית.

 

הדברת מכרסמים ברוויה באמצעות רעל

הדברת מכרסמים ברוויה באמצעות רעלים היא שיטה שהולכת ונכחדת. רעלים אלה חשופים ומסוכנים גם לחיות מחמד וילדים ובנוסף, מכרסם שמת כתוצאה מאכילת רעל עלול להסתתר בפינה מרוחקת ונסתרת עד לרגע מותו, כך שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לסלק את הפגר ולהימנע מריחות קשים שמגיעים בעקבותיו. חיסרון נוסף לשימוש ברעלים הוא פעולתם האיטית, שיכולה להימשך גם לאורך מספר שבועות. במהלך השבועות האלה, המכרסמים ממשיכים לשהות בקרבתכם ולגרום נזקים נוספים.

 

הדברת מכרסמים ברוויה בעזרת מלכודות

קיימים סוגים רבים של מלכודות למכרסמים, ביניהן מלכודות התופסות את בעל החיים מבלי לפגוע בו, מלכודות דבק הנחשבות לאכזריות במיוחד, בגלל שיטת התפיסה, הגורמת לעכברים לכרסם לעצמם איברי גוף כדי להשתחרר ומלכודות קפיץ, הנסגרות על גופם של המכרסמים, מוחצות אותם וגורמות למותם.

 

הדברת מכרסמים באמצעות ריסוס ברוויה

ריסוס נגד מכרסמים ברוויה מתפזר לכל פינה ולכן מצליח להגיע אל המזיקים בכל מקום שבו הם מסתתרים. תכונה זו הופכת את הריסוס לשיטה יעילה במיוחד להדברת מכרסמים. יחד עם זאת, המכרסמים עלולים למות בתוך המחילות, או מקומות המסתור שלהם, לשם יהיה קשה מאוד להגיע כדי לפנות את הפגרים והתוצאה עלולה להיות ריחות בלתי נסבלים באזור המטופל. כמוכן, ריסוסים מכילים חומרים רעילים ולא אקולוגיים, שכדאי לשקול היטב לפני שעושים בהם שימוש.

 

לסיכום

הדברת מכרסמים ברוויה צריכה להתבצע באופן מקצועי, על ידי אנשים שעברו הכשרה מתאימה ויש בידם הסמכה מטעם המשרד להגנת הסביבה, המעידה על הידע והאמינות שלהם. אם גם לכם יש בעיית מכרסמים בבית, או בסביבת העבודה, התקשרו אלינו ונשמח להגיע ולעזור.