הדברה של עשבים ברוויה

צמחים המוגדרים כעשבים רעים, או עשבים שוטים הם בדרך כלל צמחי הבר של ארץ ישראל, או צמחים פולשים. צמחים אלה הם בעלי תכונות חיוביות רבות – חלקם משמשים ברפואה העממית כצמחי מרפא וחלקם הגדול מתאים גם למאכל אך מה עושים כשהם משתלטים על הגינה שלכם, או על שטח חקלאי? התועלת הופכת למטרד ובמקום ליהנות מהתכונות החיוביות, אתם צריכים להיאבק בהם, שלא ישתלטו על כל חלקה טובה. אם גם אצלכם בגינה יש השתלטות של עשבים שוטים, אל תהססו – התקשרו אלינו, כדי שנגיע בהקדם לטפל במפגע.

 

מה נחשב לעשבים שוטים ברוויה?

כאמור מעלה, עשבים הנחשבים רעים, או שוטים, הם בדרך כלל צמחי בר, חלקם צמחים פולשים. בסביבה טבעית הם נחשבים מועילים ואף רצויים וגם בגינה הביתית שלכם כדאי להשאיר עבורם חלקה אחת, שבה תאפשרו לצמחי הבר הטבעיים ברוויה לצמוח, להביא לגינה שלכם ציפורים ופרפרים ואף לסייע לאיזון האקולוגי. צמחים אלה מתחילים להוות מטרד כאשר הם מתפשטים לחלקים נוספים בגינה, או בשטח חקלאי, מתחרים עם הצמחים שלכם על אור, שטח ומים והופכים את הגינה לאזור פראי, המזמן גם נחשים ומזיקים אחרים.

 

שיקולים משתנים בהדברת עשבים ברוויה

לצורך הדברת עשבים ברוויה יש להתייחס למספר גורמים היכולים לשנות את התייחסות המדביר לעבודה: 

 

סוג העשב

לסוגים שונים של צמחי בר יש מאפיינים שונים, כמו צורת צימוח השורשים, אופן התפשטות הצמח ופיזור הזרעים שלו באדמה, עונות לבלוב ועונות רדומות ועוד.

 

שלב התפתחותי של הצמח 

נדרשת התייחסות שונה לצמח שנמצא בשלב הנביטה לעומת זרעים רדומים באדמה, או צמח בשיא פריחתו.

 

סוג הקרקע 

גם סוג הקרקע הוא משתנה משמעותי שיש לקחת בחשבון בעת בחירת סוג ההדברה.

 

מזג אוויר בזמן ההדברה

מזג אוויר משתנה ברוויה עשוי להקשות על פעולת ההדברה. גשם למשל עשוי לשטוף את החומרים ולבטל את יעילותם, כך שחשוב לקחת בחשבון את העונה המתאימה ואת מצב התחזית, לפני תחילת העבודה. לאחר שקלול כל הגורמים הללו, יכול המדביר לבחור את סוג החומר המתאים – מונע נביטה, קוטל עשבים סלקטיבי, חומר משולב ועוד וכן לתת לכם הצעת מחיר בהתחשב בכל הגורמים הללו, כמו גם גודל השטח כמובן.

 

סוגי עשבים והדברה ברוויה

חשוב לזהות את סוג העשב כדי לבצע הדברה יעילה ומדויקת.

החלוקה הראשונית בין סוגי העשבים ברוויה היא בין חד שנתיים לרב שנתיים.

 

צמחים חד שנתיים

חד שנתיים מלבלבים למשך עונה אחת ואז מתים, אבל לפני כן הם מפזרים זרעים ברחבי החצר, או הגינה שלכם. זרעים אלה נותרים רדומים עד העונה הבאה ואז מתחילים לנבוט וללבלב. במקרה כזה חשוב להתייחס במהלך ההדברה גם למצב הזרעים באדמה ולטפל גם בהם לפני שינבטו. בין צמחי הבר החד שנתיים המוכרים והנפוצים אפשר למצוא את מקור החסידה, לוף, גדילן, ברקן ועוד רבים.

 

צמחים רב שנתיים

אלה צמחים שיכולים ללבלב לאורך כל עונות השנה, בתנאי שיש השקיה מספיקה גם בקיץ. אותם חשוב להדביר גם מתחת לאדמה – כדי לטפל בשורשים עמוקים ומסועפים שהם בדרך כלל מגדלים לאורך השנה. בין צמחי הבר הרב שנתיים אפשר למצוא טיון דביק (בעל פריחה צהובה, מושך פרפרים), ארכובית הכתמים (מושך פרפרים בעל פריחה ורודה עדינה), גומא הפקעות ועוד. הכרה של הצמח ומאפייניו מסייעת לבחירה נבונה של חומרי הדברה יעילים ומהירים ואך לפעולת הדברה חסכונית יותר.

 

השפעת סוג הקרקע על הדברת עשבים ברוויה

ריסוס מונעי נביטה למשל, חייב להתחשב סוג הקרקע. קרקע חולית, למשל, עלולה לגרום לחומר להגיע לשורשים של הצמחים הרצויים בשטח ולפגוע בהם. בנוסף, חומרי הדברה שונים זקוקים לרמת חומציות מסוימת כדי לפעול ברמה אופטימלית ולכן סוג הקרקע מהווה גורם משמעותי בבחירת החומר המתאים.

 

השפעת שיפוע הקרקע על יעילות ההדברה

חומרי הדברה מחלחלים לעיתים לאדמה, כחלק מפעילותם הרצויה. אלה עלולים להישטף במדרון במקרה של גשם, או השקיה מרובה ולפגוע בצמחים רצויים, הנמצאים במורד המדרון, מה שעלול לגרום פגיעה בריאותית חמורה ואף פגיעה כלכלית במקרה של גידולים חקלאיים.

 

מזג האוויר ברוויה – גורם קריטי ליעילות ההדברה

 

חמסין

חמסין כבד עשוי לפגוע ביעילות ההדברה במקרים מסוימים בגלל תגובת הצמח לחמסין, או בגלל פגיעה באיכות החומר בשל החום הכבד.

 

גשם

גשם היורד על האדמה מספר שעות לאחר השימוש בחומר הדברה עשוי לשטוף את החומר ולבטל לחלוטין את פעולתו, תוך בזבוז של כסף וזיהום הסביבה.

 

רוחות

רוחות חזקות מנשבות ביום הריסוס, יכולות להעיף את החומרים לכיוונים לא רצויים, לגרום פגיעה בצמחים רצויים ואף לגרום פגיעה חמורה לסביבה ולאדם.

 

סוגי חומרים להדברה של עשבים ברוויה

קיימים חמישה סוגים עיקריים של חומרים להדברת עשבים:

 

הדברת עשבים באמצעות צורבים

חומרים אלה שורפים את החלקים הגלויים של הצמח, מונעים את קיומו של תהליך הפוטוסינתזה, שהוא חיוני לקיום תקין של הצמח ולבסוף גורמים למותו.

 

הדברת עשבים באמצעות מונעי נביטה

חומרים אלה מרוססים בדרך כלל על אדמה חשופה, לני תחילת הגשמים. פיזורם על הקרקע יוצר שכבה של חומר הקוטל כל נביטה חדשה וכך מונע צימוח של עשבים חדשים.

 

הדברת עשבים ברוויה באמצעות קוטל עשבים בררני

זהו חומר הדברה שמתמקד במשפחת צמחים מסוימת, כך שאינו פוגע בצמחים אחרים באזור.

 

הדברת עשבים באמצעות קוטל סיסטמטי

שימוש בחומר זה ברוויה גורם לחדירה של החומר לכל חלקי הצמח. החומר חודר לשורשים, עלים, פקעת וגבעולים וכך הורג את הצמח הבלתי רצוי.

 

הדברת עשבים ברוויה באמצעות קוטל עשבים משולב

חומרים אלה מבצעים מספר פעולות בשימוש אחד – למשל מונעי נביטה בשילוב חומרים צורבים. כך ניתן לטפל בצמחים הבוגרים וגם בזרעים באדמה.

 

לסיכום

אין ספק כי צמחים שהגיעו לגינה ללא "רשותכם" עשוים להוות מטרד, לפגוע בצמחים ששתלתם ובנראות הגינה, אך כדאי לשקול השארת חלקה קטנה עבורם בשל התועלת שהם יכולים להביא. יחד עם זאת, אם הצמחים הללו מתרבים ומשתלטים לכם על הגינה – אל תהססו. צרו קשר בהקדם כדי שנגיע לטפל בבעיה.