הדברת דבורים ברוויה

דבורים שייכות למשפחת החרקים. זוהי משפחת בעלי החיים הגדולה בעולם, אך הדבורים נבדלות מיתר החרקים במספר מאפיינים ייחודיים, החשוב שבהם הוא היותן חיוניות לקיום האנושי. דבורים אחראיות על הפריית רוב צמחי המאכל המשמשים את האדם, ביניהם מטעים של עצי פרי, כמעט כל סוגי הירקות והפירות, כמו עגבניה, מלפפון, פלפלים ועוד ועוד. למעשה, הדבורים אחראיות כמעט באופן בלעדי על יכולתו של הצמח לייצר פירות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים דבורים אינן רצויות בקרבת בני אדם ויש למצוא לכך פתרון יעיל. אם אתם סובלים ממפגע בדמות נחיל דבורים בחצר, או בתוך הבית, בגן ילדים, או בכל מקום אחר, קרוב מדי לבני אדם, צרו איתנו קשר מיידי ונגיע לסייע.

 

חשיבות הדבורים ברוויה לבני אדם

הדבורים הן בעלי חיים חיוניים ביותר לקיום האנושות על פני כדור הארץ. למעשה, מדענים טוענים כי אם כל הדבורים בעולם יכחדו, בני האדם יוכלו להמשיך להתקיים במשך 4 שנים לכל היותר. זאת מפני שכארבעים אחוז מהמזון הנצרך על ידי בני אדם נוצר בעזרתן האדיבה של הדבורים. דבורים עוברות מפרח לפרח, אוספות אבקה ולוקחות אותה לכוורת כדי לייצר ממנה דבש. בתוך כך, הן מעבירות אבקה מפרח לפרח וכך גורמות להפריה, שהיא בסופו של דבר החלק הדרוש בתהליך הפיכת הפרח לפרי. תהליך זה נקרא האבקה והוא בין התהליכים החשובים והחיוניים המתרחשים על פני כדור הארץ.

לכן, אם הגיע נחיל דבורים להתנחל אצלכם בחצר, או אפילו בתוך הבית ברוויה, חשוב לפנות לעזרה של אנשי מקצוע המתמחים בהעתקת נחילי דבורים מקרבת בני אדם אל חיק הטבע, או לאזורים חקלאיים – שם הן נחוצות ורצויות, כמו מגן דבורים אדום למשל. למעשה, בחלקים רבים של העולם המערבי נמצאות הדבורים בסכנת הכחדה של ממש, כמו בארה"ב, שם התגלה כי 70% מאוכלוסיית הדבורים נכחדה. הדבר מקשה מאוד כמובן על תפקוד תקין של ענף החקלאות ומהווה סכנה של ממש על ענף המזון כולו.

 

למה הדבורים ברוויה מצויות בסכנת הכחדה?

חקלאות מסחרית בעולם המערבי בעיקר, נחשבת לגורם העיקרי לפגיעה בדבורים. אבל יש לציין כי מדענים שונים מציעים תאוריות שונות לתהליך היכחדות הדבורים ההדרגתי ברחבי העולם כולו. יש הטוענים כי הקרינה הסלולרית משבשת את מנגנוני ההתמצאות הטבעיים של הדבורים, ריסוסים באזורים חקלאיים משמידים אותן, צמחים מהונדסים גנטית אינם מתאימים לצרכים שלהן, רדיית הדבש המסחרית פוגעת בתזונה שלהן, מקשה על רבייה ומחזור חיים בריא שלהן ועוד. גם צמחי הבר ברוויה תלויים בדבורים לצורך רביה ויצירת פירות. משמעות הדבר היא כי הכחדת הדבורים משפיעה לרעה לא רק על יכולתו של המין האנושי לשרוד על פני כדור הארץ, אלא גם על מינים רבים אחרים של בעלי חיים, התלויים בצמחי בר שונים לצורך מזון ורבייה.

 

למה בני אדם לא מעוניינים בקרבת דבורים ברוויה?

דבורים מעופפות מהכוורת כל יום כדי לחפש פרחים מתאימים ולהביא איתן מזון לכוורת. הן יכולות לעוף למרחקים ארוכים והן מאוד מגוננות על הכוורת שלהן, כך שאם הן חשות מאוימות הן עלולות לעקוץ. עקיצת דבורה היא כואבת מאוד, אך אינה מסוכנת במיוחד – אלא לאנשים עם אלרגיה לעקיצת דבורים. אנשים כאלה עלולים להיפגע קשות מעקיצת דבורה והבעיה היא שהאלרגיה עלולה להתפתח ללא סימני אזהרה מוקדמים. נחילי דבורים עשויים לצאת בשלמותם לחיפוש אחר בית חדש לכוורת שלהם ברוויה וכך הם מגיעים לפעמים לחצרות פרטיות ואפילו לתוך בתים, שם הן מתמקמות בדרך כלל בחדרים ללא שימוש, מחסנים נטושים ועליות גג, אך במקרים מסוימים הן גם נכנסות לתוך פתחים בקיר, משם קשה מאוד להוציא אותן.

 

למה דבורים אוהבות להגיע דווקא לאזורים מיושבים, כמו למשל ברוויה?

למרבה האירוניה, דווקא באזורים כפריים, פסטורליים, המוקפים בשטחים חקלאיים, האוויר רווי לעיתים קרובות בחומרי הדברה רעילים. הרעלים הללו, המפוזרים באוויר כדי להגן על גידולים חקלאיים מפני מזיקים שונים, מזיקים לבני האדם החיים בקרבתם ופוגעים אנושות באוכלוסיית הדבורים. באופן טבעי, הם מחפשות ומוצאות פרחים מתאימים להן דווקא באזורים עירוניים, שם אנשים מגדלים צמחים בעיקר לצרכי נוי ואינם משתמשים בחומרי הדברה, לפחות לא בכמויות גדולות כמו באזורים חקלאיים. הבריחה מאזורי החקלאות המרוססים מביאה אותם לחפש מקומות חדשים למגורים ולמזון והן מגיעות לא פעם דווקא לסביבה מיושבת ואף לערים גדולות. למעשה בערים גדולות כמו פריז וניו יורק למשל, תומכים בתופעה ומקימים על גגות בניינים ציבוריים כוורות ביו דינמיות שתפקידן לסייע לדבורים לשרוד בעולם הנשלט על ידי בני האדם.

 

מתי כדאי להדביר דבורים ברוויה?

גם אם נתקלתם בחיל דבורים במקום יוצא דופן שעלול להוות סכנה לבני אדם, כדאי לנסות למצוא פתרונות שאינם כוללים הדברה והרג של בעלי חיים חשובים אלה. אך במקרים קיצוניים, בהם אין אפשרות להגיע אל הנחיל ולהעתיק אותו למקום אחר,  ניתן להדביר את הדבורים במגוון אמצעים – כפי שנהוג לעשות עם חרקים מעופפים אחרים, אלא שזה בדרך כלל לא מספיק.

 

כיצד ניתן להרחיק דבורים ברוויה בצורה יעילה?

נחיל דבורים הוא גוף חברתי. למעשה הדבורים אינן פועלות כאינדיוידואל אלא כחלק מגוף אחד שבראשו עומדת מלכת הדבורים. כל הדבורים מגויסות למציאת מזון והבאתו אל הקן, אך גם להגנה על מלכתם – גם במחיר חייהן שלהן. לכן, כדי לבצע הרחקה אפקטיבית, או הדברה אפקטיבית של נחיל דבורים יש למצוא את הכוורת, או הקן ואת המלכה. רק הרחקה של המלכה תביא להרחקה של הנחיל כולו מסביבת הבית שלכם. לצורך כך יש להזמין בעל מקצוע המתמחה בדבורים, שיאתר את מיקומה המדויק של הכוורת ויסלק את הנחיל כולו למקום מבטחים.

 

לסיכום

חשיבותן הגדולה של הדבורים הביאה גם את המדבירים הותיקים והמנוסים ביותר להכרה כי עדיף להרחיק את הדבורים למקום בטוח ולא כדאי להדביר אותן. לכן, אם הגיע נחיל דבורים לסביבת הבית שלכם, קראו למדביר שיש לו מומחיות מספקת גם להעתקה של נחילי דבורים.