הדברת זבובונים ברוויה

כאשר מדברים על זבובונים בבית, או בסביבת הבית ברוויה, לרוב הכוונה היא לזבובי פירות, או ברחשים, מכיוון שהמונח זבובונים אינו מתייחס לחרק ספציפי. כך, או כך, חרקים קטנטנים, מעופפים בנחילים, פולשים לתוך הבית, מתיישבים על המזון במטבח וחולשים על השיש, אינם מראה נעים וחשוב להיפטר מהם בהקדם האפשרי. יש לכם זבובונים/ברחשים/זבובי פירות בבית? צרו איתנו קשר בהקדם וקבלו טיפול יסודי ויעיל, שירחיק אותם מהבית שלכם לצמיתות.

 

זבובונים ברוויה – מה זה זבובונים בכלל?

המונח זבובנים הוא מונח שגוי, המתאר במרבית המקרים ברחשים, או זבובי פירות.

 

זבובי פירות ברוויה

זבובי פירות הם חרקים קטנטנים, המגיעים בקבוצות כאשר יש בבית, או בקרבת הבית פירות בשלים, או רקובים, שאריות פרי חשופות, כמו למשל בקומפוסט, או קליפות שהושלכו לפח אשפה פתוח ללא מכסה. זבובים קטנים אלה מוצאים את מזונם בפחי אשפה ומקומות לא סניטריים אחרים ולכן נושאים על גופן חיידקים ומזהמים, שאתם לא רוצים אצלכם בבית. בנוסף, הם פשוט טורדניים, הגעתם מסמלת לרוב הימצאות של מזון אטרקטיבי, כלומר פסולת, פירות רקובים, או שאריות מזון לא מטופלות ולכן נוכחותם מאוד לא נעימה.

 

נזקים הנגרמים על ידי זבובי פירות ברוויה

זבובי פירות נמשכים בעיקר לפירות קרובים ותוססים, אך הם מגיעים גם לפירות טריים בעודם על העץ. הם יכולים לגרום להרס של יבול שלם של פירות בגינה הביתית, או בחקלאות, כאשר נקבת הזבוב נמשכת אל פרי מבשיל על העץ, מטילה בתוכו ביצים. מהביצים בוקעות רימות שמתחילות לאכול את הפרי בעודו על העץ. מכאן הדרך לריקבון הפרי בטוחה והיבול כולו נהרס.

 

ברחשים ברוויה

בניגוד לזבובי פירות, קיימים ברוויה כמה מינים של ברחשים.  הם חרקים זעירים, חלקם עוקצים, נעים בנחילים גדולים, לעיתים כמעט בלתי נראים בגלל גודלם הזעיר. הם נמשכים למקומות לחים, כמו שלוליות מים שנוצרות לאחר הגשם ואפילו צעצוע, או קערה ישנה זרוקה בחצר, שנקוו בתוכה מעט מים עומדים. ברחשים יכנסו לתוך הבית בעיקר למטבח – אם יש שאריות לחות של מזון על השיש, או בכיור. הם עשויים להגיע גם לחדר הרחצה – אם יש שם לחות לא מטופלת והם בעיקר מהווים מטרד בגלל מעוף תזזיתי וחסר אבחנה שלהם, אך גם בגלל העקיצות הלא נעימות – חלק קטן מהאוכלוסיה מפתח אלרגיה חמורה אליהן.

 

זבובונים בשטחי חקלאות ברוויה והסביבה

שני סוגי החרקים האלה עשויים להפוך למטרד בלתי נסבל דווקא בשטחים חקלאיים – בין אם מדובר בגידולי שדה, מטעים, או משק חי, מפני שהפסולת המיוצרת במשקים חקלאיים, כמו צואת פרות, או תרנגולים, פירות נושרים על האדמה במטעים וכן הלאה – מושכים את החרקים הללו המגיעים בהמוניהם, פושטים על השטח, מציקים לבעלי חיים ופוגעים בתוצרת החקלאית. במיוחד במקרים כאלה, הדברה מקצועית של חרקים אלה היא קריטית בחשיבותה, מכיוון שלרוב אלה שטחים גדולים המושכים אליהם כמויות עצומות של מזיקים.

 

כיצד אפשר למנוע הגעה של זבובונים לסביבת הבית שלכם ברוויה?

הרחקת זבובי פירות מהבית ברוויה

זבובי פירות, כאמור, נמשכים בעיקר לפירות, או מיצים מתוקים. לכן הימנעו מהשארה של אשכול בננות בשל מאוד על השיש והקפידו לשמור על מטבח נקי. אם לא תהיה להם אפשרות להשיג מזון אצלכם במטבח – לא תהיה להם סיבה להגיע. בנוסף, התקינו רשתות לכל חלונות הבית והקפידו על סגירתם באופן קבוע. תוכלו גם להתקין מלכודות חרקים פשוטות, כמו מלכודות משפך, או מלכודות דבק. אם יש לכם קומפוסטר בחצר, הקפידו לשלב כמות מספקת של חומר יבש בתערובת הקומפוסט ואם יש לכם אפשרות – רכשו קומפוסטר עם מכסה, אליו החרקים הקטנים לא יוכלו לחדור. אם יש לכם בחצר עצי פרי, הקפידו לאסוף את הפירות שנשרו מהאדמה. אל תאפשרו לפירות להצטבר על הארץ ולהירקב. הקפידו על פינוי עלי שלכת מסביבת העץ, עליהם אולי מצטבר מיץ פירות המושך גם הוא את הזבובונים.

 

הרחקת ברחשים מסביבת הבית ברוויה

ברחשים נמשכים ללחות, רטיבות ולכלוך רטוב.

לכן יש להקפיד על כמה כללים:

 • הקפידו על מטבח נקי ויבש. רצוי לנקות את משטחי העבודה ואת הכיור בעזרת אקונומיקה לעיתים תכופות.
 • הקפידו על אוורור וייבוש של חדר הרחצה באופן קבוע.
 • אתרו מוקדים של מים עומדים בחצר, או על גג הבית וטפלו בהם באמצעות חומרי הדברה מתאימים, או ייבוש שלהם.
 • ודאו שאין בחצר שלכם חפצים זרוקים שנלכדו בתוכם מים עומדים.
 • הקפידו על איסוף פירות נרקבים – אם יש לכם עצי ושיחי פרי.
 • השתמשו במנורה קוטלת חרקים, או מלכודת חרקים אחרת – אלה פעולות אפקטיביות מאוד.
 • אם יש לכם ריכוז של נחיל ברחשים בנקודה מסוימת בבית, תוכלו להשתמש בשואב אבק כדי להיפטר מהם. 
 • התקינו רשתות על חלונות הבית והקפידו להשאיר אותן סגורות תמיד.

 

הדברה של זבובונים מכל הסוגים ברוויה

הדברה מקצועית של זבובונים למיניהם ברוויה והסביבה מתבצעת במספר שלבים:

 • איתור מקורות המשיכה של החרקים הקטנים – מקורות מים עומדים, ריכוזי אשפה, בורות שאיבה, מטע פירות סמוך, קומפוסטר וכן הלאה.
 • טיפול במקורות המשיכה של המזיקים הקטנים באמצעות הדברה ביולוגית, ייבוש, ריסוס חומרי הדברה כימיים, פינוי פסולת, סניטציה, ייבוש מקורות מים עומדים, הגנה על עצי פרי באמצעות רשתות מתאימות ועוד.
 • הדברה כימית וביולוגית של החרקים הבוגרי הנמצאים באזור באמצעות ריסוס, הנחת מלכודות ניטור, או מלכודות אחרות ועוד.
 • הקפדה על סניטציה בהמשך כדי למנוע הגעה של נחילים חדשים.

 

לסיכום

טיפול מקצועי, או ביתי בהרחקה והדברה של זבובונים, ברחשים, או זבובי פירות מסביבת הבית ברוויה עשוי להיות מורכב, אך אינו בלתי אפשרי. יחד עם זאת, אם החלטתם להשתמש בשיטות הדברה וחומרי הדברה רעילים, חשוב לקרוא לבעל מקצוע, שיש לו הסמכה ושנמצא בפיקוח המשרד להגנת הסביבה, כדי להימנע מהרעלה.