הדברת חדקונית הדקל בשדות מיכה

חדקונית הדקל היא חיפושית גדולה, בעלת חדק קטן, שבזכותו קיבלה את שמה, כמו חיפושיות אחרות מהמשפחה, בו היא משתמשת לניקוב גזע הדקל. בתוך הנקב שנוצר, היא תטיל את הביצים שלה. הזחלים שבוקעים מהביצים ניזונים מגזע הדקל ויכולים בקלות יחסית לגרום למותו של עץ, גם אם מדובר על עץ עצום בגודלו. אם יש לכם עץ דקל בשדות מיכה, שאתם רוצים להגן עליו מפגיעתה החמורה של החיפושית וגם למנוע הדבקה של עצי דקל אחרים בסביבה, התקשרו בהקדם וקבלו שירות טיפול מונע, או הדברה של החיפושית ושיקום העץ.

 

חדקונית הדקל בשדות מיכה – הכירו את האויב

חדקונית הדקל היא חרק בעל גלגול מלא, כלומר היא מטילה ביצים, מהם בוקעים מעין זחלים קטנים, הנקראים "פגית", או לרווה. זהו השלב שבו הם גורמים לעץ את הנזק הניכר ביותר, שכן נקבת חדקונית הדקל יכולה להטיל בין 50-500 ביצים במהלך חייה הקצרים ואלה גורמים לעץ נזק נוראי. ניתן לזהות את פגיעת חדקונית הדקל בשדות מיכה באמצעות הריח העז שנוצר בגלל הצואה של הזחלים, המוטלת בתוך גזע העץ, אך אפשר גם לראות חיפושיות בוגרות בקרבת העץ. ניתן לראות גם את הגלמים ואת הזחלים לפני התגלמות שכן הם מתגלמים לעיתים קרוב לבסיס העלים. בנוסף, עיקר הפעילות שלה בשדות מיכה היא בשעות היום, כך שלא קשה למצוא אותה – אם הגיעה לאזור שלכם.

חשוב להבין – חדקונית הדקל מהווה מפגע של ממש – פגיעתה רעה במיוחד, היא נפוצה בקלות למרחקים ארוכים, יכולה להגיע במהירות רבה למספר גדול של עצים ולפגוע בכולם ולכן חשוב לנהוג בערנות מרבית, אם יש לכם עצי דקל.

 

כיצד תזהו עץ נגוע בחדקונית הדקל בשדות מיכה?

לא פשוט להבחין בעץ נגוע בשדות מיכה בשלבים המוקדמים של הגעת החיפושית ולכן פעמים רבות זיהוי הבעיה מתרחש כאשר כבר מאוחר מדי – צמרת העץ מצהיבה, העלים מתים והעץ כבר לא ניתן להצלה.

יחד עם זאת, כדאי להכיר את הסימנים ולערוך מדי פעם בדיקה – 

 • החדקונית מעדיפה לתקוף עצים צעירים יחסית, או חלשים בגלל מחלה ומזיקים אחרים.
 • בבסיס הלולב ניתן לראות צואה של זחלים ותעלות שנחפרו על ידיהם.
 • צמרת העץ מתחילה להצהיב ואחריה שאר העלים
 • אם מצמידים את האוזן לגזע העץ, ניתן לעיתים לשמוע את הזחלים הנוברים בתוכו.
 • אפשר להיעזר בפיתוח ישראלי חדש יחסית, המסייע לאתר הימצאות חדקוניות במטעי דקלים.
 • אפשר להיעזר בכלבים שאומנו במיוחד לאיתור חדקוניות בגזע הדקל.
 • מומלץ לגזום את הענפים היבשים באופן שוטף, מה שיקל על זיהוי מוקדם של נוכחות חדקונית בעץ.
 • ניתן לראות פגיעה ראשונית דווקא בענפים החדשים של העץ, בניגוד למצב תקין בו הענפים הישנים מתים לפני הענפים החדשים.

 

חשוב לדעת – התסמינים החיצוניים הבולטים מעידים לרוב על נוכחות של כחצי שנה של  חדקונית הדקל בתוך העץ ושלב זה עלול להיות מאוחר מדי. בדרך כלל, אם הלולב עדיין לא מת, זה סימן שאפשר להציל את העץ.

 

טיפול מונע נגד חדקונית הדקל בשדות מיכה

 • לאחר גיזום של ענפי העץ היבשים יש לבצע טיפול מונע, מפני שאז העץ מפיץ ריח עז המושך את החדקוניות.
 • אם נדרשת פעולת גיזום לעץ, יש לבצע אותה בין החודשים דצמבר עד פברואר כדי לצמצם את הסיכוי לפגיעה.
 • ניתן להציב ליד העץ דליים עם תמיסה המכילה פרומונים שריחם מושך את החיפושיות והן טובעות בתוך הדלי, אך יש לציין כי שיטה זו מיועדת בעיקר לצורך ניטור של החיפושיות ולא לצורך הדברה, או מניעה.
 • סניטציה –  ריסוס, שריפה וקורה של חלקי העץ הנגועים מסייעים למיתון ההתפשטות של החיפושית לעצים אחרים באזור.    
 • עצים מתים כתוצאה מפגיעה של חדקונית הדקל, יש לפנות בעזרת אנשי מקצוע בלבד, לאחר הדברה מאסיבית של העץ, כדי למנוע הדבקה של עצים נוספים באזור.
 • העתקה של עצי דקל יש לבצע רק לאחר בדיקה יסודית וטיול מונע.
 • לפני רכישה של דקל מהמשתלה, יש לבקש התחייבות כתובה שהעץ טופל נגד חדקונית הדקל ואינו נגוע.
 • מומלץ להזריק לעץ חומרי הדברה מתאימים פעמיים בשנה – באביב ובסתיו. יש להקפיד להשתמש בחומרים אלה בעזרת אנשי מקצוע מוסמכים ובעלי רישיונות מתאימים בלבד.

 

הדברה כימית של חדקונית הדקל בשדות מיכה 

זוהי השיטה הנפוצה ביותר, הנחשבת גם יעילה ביותר, אך היא מורכבת מאוד ומצריכה שילוב של מספר חומרי הדברה שונים בכמויות גדולות (כ-20 ליטר). יש לחזור על הפעולה כל שלושה חודשים למשך כשנה. בהתאם לגובה העץ, יש לוודא שהמדביר יכול להגיע עם מוט טלסקופי כדי להגיע עד לצמרת העץ. את חומרי ההדברה מזריקים לתוך גזע העץ, כדי להרוג את החדקוניות מבלי לפגוע בעץ עצמו, אם כי לאחר פעולת הדברה אין לאכול מן הפירות. לאחר הזרקת החומר סותמים את הפתחים בעץ.

 

הגמעת שורשי העץ בחומר הדברה

זוהי שיטה אפשרית נוספת – להגמיע את שורשי העץ בחומר ההדברה, כך העץ כולו הופך רעיל וכל החרקים הניזונים ממנו מתים.

 

הדברה ביולוגית של חדקונית הדקל בשדות מיכה

פיתוח ישראלי, על ידי המדענים במכון וולקני, מאפשר שימוש בנמטודות להדברת חדקונית הדקל בשדות מיכה. נמטודות הן תולעים טפיליות, אשר חלקן נושאות חיידקים הפוגעים בחדקוניות. אותן מזריקים לגזע העץ. הנמטודות נעות בתוך העץ, מזהות ביצים, זחלים וגלמים של חדקונית הדקל, חודרות לגופם ומחסלות את החיפושית על כל שלבי הגלגול שלה.

 

הדברה משולבת של חדקונית הדקל בשדות מיכה

פעולה משולבת להדברת החדקונית היא כמובן השיטה היעילה והמומלצת והיא כוללת פעולות סניטציה, חיטוי חתכי גיזום בעץ, שימוש במלכודות פרומונים ולבסוף ריסוס בחומרי הדברה מתאימים. 

 

לסיכום

חדקונית הדקל היא אחת ממזיקי העצים המסוכנים והיעילים ביותר הפועלים כיום בשדות מיכה. חשוב לבצע טיפול מונע תקופתי בעצי הדקל שלכם ואף מומלץ ליישם אמצעים מתקדמים לאיתור החדקונית כדי להגן על העצים שלכם מפני שהצלת עץ שנפגע אינה פשוטה כלל ועיקר. יש להזמין מדביר מקצועי, מורשה ומוסמך בלבד, כדי להעניק לעץ טיפול מונע וגם לצורך הדברת החדקונית ויפה שעה אחת קודם.