הדברת חומייני ברוויה

חומייני הוא שמו של מנהיג איראני, ידוע לשמצה בישראל, שאומץ על ידי העם היושב בציון רק כדי לתת אותו לחיפושית חומה קטנה, ממשפחת חיפושיות הזבל, ששמה האמיתי הוא בכלל "מלדרה מטרידה".

שם זה ניתן לה בעקבות היותה מטרד אמיתי לאנשים שמנסים לישון בביתם בשעות הלילה, כאשר החיפושית המשונה מנסה להיכנס לבית דרך החלון, מתנגשת בו ללא הרף וגורמת לרעש נקישה טורדני.

צריכים הדברה של חיפושיות חומייני ברוויה? צרו איתנו קשר בהקדם ואנחנו נדאג לכם להדברה מהירה, מקצועית ואמינה לטווח ארוך.

 

אז למה קוראים לה חומייני?

מלדרה מטרידה הגיעה לישראל כנראה מאיראן, בערך בתקופה שבה התרחשה המהפכה האיראנית בשנות השבעים של המאה העשרים, כאשר ישראלי נסע לבקר באיראן והביא איתו צמח נגוע ומאז הכל היסטוריה.. נוסף על כל אלה, צבעה הוא חום והיא לא נעימה, מטרידה ובלתי רצויה – ממש כפי שהיה השליט האיראני הידוע לשמצה ולכן הישם העממי התקבל בשמחה והפך לשם העיקרי בו נקראת החיפושית. בשל היותה מין פולש בישראל, חיפושית מלדרה מטרידה נהנית מחיים שלווים, ללא אויבים טבעיים שיפריעו לה להתרבות ולאכול וזו עוד סיבה שבגללה הן מתרבות כאן במהירות וקשה להדביר אותן.

 

למה אתם לא רוצים חומייני בסביבת הבית שלכם ברוויה?

חומייני הפכו לחיפושיות מאוד לא רצויות בגלל הנטייה שלהן להתנגש בחלונות הסגורים בשעות לילה, להבהיל את דיירי הבית שמנסים לישון, כשהן מנסות להיכנס כי הן נמשכות לאור. כאשר הן כבר מצליחות להיכנס, יש להן נטייה לנחות בתוך כלי אוכל, או על הגוף, חוויה לא נעימה בפני עצמה. לעיתים רחוקות הן גם עוקצות. עקיצה כואבת ולא נעימה, אם כי לא ממש מסוכנת. מלדרה מפיצה ריח רע כאשר היא מאוימת ונוכחותה לא נעימה באופן כללי, למרות שהיא חיפושית קטנה יחסית. היא מספיק גדולה כדי שהמראה שלה יהיה מטריד ומאיים, בעיקר לאנשים שמפחדים מחרקים.

אבל הנזק העיקרי שגורמת החיפושית האיראנית הידועה הוא דווקא צמחיה שבחוץ. הנקבה מטילה קבוצות של ביצים באדמה – קרוב לשורשי הצמחים. מן הביצים בוקעים זחלים מסוג דרנים, שאוכלים את שורשי הצמח, פוגעים בו ויכולים גם לגרום למותו. בניגוד לחיפושית הבוגרת, הפעילה בעיקר בעונות החמות, הדרנים פעילים כל השנה, אוכלים שורשי צמחים וגורמים לנזקים כבדים. לבסוף, חומייני, או מלדרה מטרידה, פיתחה עמידות יוצאת דופן בפני חומרי הדברה, עד כדי כך שבמהלך שנות השמונים נהגו לאסוף אותה באופן ידני כדי להיפטר ממנה, אבל בימינו אפשר למצוא שני סוגים של חומרי הדברה יעילים נגד חומייני ברוויה.

 

נזקי חומייני לחקלאות

הנזק העיקרי שנגרם עם הופעתה של המלדרה המטרידה בכמויות גדולות ניכר בעיקר בשטחי חקלאות שונים. הבוגרים ניזונים מעלים צעירים ופרחים ומספר גדול שלהם יכול לחסל במהירות שדה שלם של פרחים. הדרנים שלהם, המסתתרים מתחת לאדמה, יכולים גם הם לגרום לנזקים כבדים, אם הם מצליחים להתרבות ולהגיע למספרים גדולים, כי הם יכולים לחסל שדה שלם של בטטות למשל. כל הם יכולים לגרום לנזקים כבדים בחקלאות ולכן הופעתם עשויה להיות בעייתית מאוד.

 

הרחקה של חומייני מהבית ברוויה

למנוע כניסה של חיפושיות חומייני לתוך הבית זה די פשוט – התקנה של רשתות על החלונות ועל פתחי הכניסה השונים היא הדרך היעילה ביותר, אך גם הקפדה על כיבוי אורות מיותרים ברחבי הבית, סגירה של החלון והדלקה של מזגן, ואפילו הפעלה של מאוורר חזק לכיוון החלון, כך שהחיפושיות לא יצליחו לעוף פנימה. פתרון יצירתי נוסף, הוא התקנה של בית מיוחד לציפורי דרור – אלה אוהבות במיוחד לזלול חיפושיות חומייני ויכולות לסייע בהדברה טבעית אפקטיבית. אם אתם רוצים לשבת במרפסת, או בחצר לעת ערב בימי הקיץ וחוששים מפני התקפה של חיפושיות חומייני לכיוון גופי התאורה הפועלים בחוץ, כדאי לרסס את האוויר ואת הסביבה בספריי נגד חרקים – זה עשוי להועיל לזמן מה.

 

הדברה מקצועית של חומייני ברוויה

מאמצי הדברה של מדביר מקצועי יכולים לשאת פרי באופן יעיל ומהיר למדי, מאחר שאלה נעשים בהתאם לשלבי הגלגול השונים של החיפושית, מתמקדים באזורי התפוצה שלהם, גם אם אלה נמצאים מתחת לאדמה ומכילים חומרים שיעילותם אפקטיבית ומוכחת בהדברה של מלדרה מטרידה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי הדברה של חומייני בתוך הבית שונה מהדברה בגינה, אם כי רוב המדבירים מעדיפים להשתמש בשיטה משולבת של איבוק וריסוס עם חומרים ירוקים, כדי למנוע סכנת הרעלה. את האבקה מפזרים באזורי הרבייה של החיפושית ולאחר מכן מרססים את צמחי הגינה בחומר ייעודי.

 

כללים לאיתור מדביר מקצועי ומורשה ברוויה

הדברה בישראל היא מקצוע רציני. מדבירים ישראלים צריכים לעבור הכשרה מסודרת מטעם המשרד להגנת הסביבה ולקבל רישיון מתאים לסוגי ההדברה שהם מעוניינים לבצע. לכן, אחד הדברים הראשונים שתצטרכו לברר הוא – לאילו סוגי הדברות המדביר שלכם מוסמך? נוסף על כך ,מדביר מורשה צריך להחזיק גם תעודת יושר באופן קבוע, אחרת לא יוכל לקבל רישיון עדכני, לכן בדקו אם הרשיון מעודכן, או בקשו תעודת יושר – לפני שתכניסו אותו הביתה. מדביר שיש לו גם רישיון ללכוד נחשים, צריך להחזיק באישור מטעם רשות הטבע והגנים, שמעיד כי הוא מוסמך לטפל בנחשים וכי יש לו ידע בזיהוי מינים שונים של נחשים. מדביר העוסק בהדברה של מזיקים בחקלאות, או בעצי פרי צריך לפעול בהתאם להנחיות של משרד החקלאות ורצוי שיהיה גם גנן במקצועו.

 

לסיכום

הדברה של חיפושיות חומייני, או מלדרה מטרידה, עשויה להיות פעולה מורכבת, במיוחד אם היא נעשית כדי לטפל בשטח חקלאי גדול. יחד עם זאת, מדביר מורשה, אם יגיע לטפל במזיקים הקטנים בשטח הבית שלכםף יוכל למצוא בקלות יחסית את אזורי הרבייה שלהם, לטפל בהם ביעילות וא להדביר את החרקים הבוגרים באמצעות ריסוס של צמחי הגינה.