הדברת חשופיות וחלזונות ברוויה

חשופיות ושבלולים שייכים למשפחת הרכיכות (כן, הם קרובי משפחה של תולעים, מדוזות ואפילו תמנונים, אבל בגינה שלכם) והם ניזונים, מה לעשות, בעיקר מהצמחים שאתם מגדלים בגינה. האם אפשר למנוע את הגעתם לגינה שלכם? האם יש דרכים טבעיות ואורגניות להיפטר מהם? האם אפשר לתת להם לחיות בגינה בלי שהם יחסלו כל חלקה טובה? אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא, אבל אם אתם רוצים פתרון מהיר ויעיל בלי מאמץ – התקשרו אלינו ונגיע לטפל בבעיה.

 

מה אוכלים שבלולים וחשופיות?

מזונם הטבעי של שבלולים (המוכרים גם כחלזונות) וחשופיות הוא פטריות, אצות ורקבובית מן הצומח, אבל יש להם יכולת לאכול עוד סוגים רבים של מזון וכשהם מתרבים הם עלולים לגרום נזקים רציניים לכל מי שמנסה לטפח גינה ביתית יפה.

 

האם יש בעלי חיים שטורפים חלזונות ויכולים להרחיק אותם מהגינה?

חלזונות וחשופיות משמשות מזון למגוון גדול של בעלי חיים נפוצים בגינה הביתית, כמו קיפודים, ציפורים, לטאות, צפרדעים, נדלים, פרוקי רגליים, תרנגולות, ברווזים ועוד. חקלאים משתמשים לעיתים בטורפים הטבעיים של החלזונות והחשופיות כדי להקטין את האוכלוסייה ולצמצם את הנזקים בשיטה טבעית וירוקה, אך זה לא תמיד אפשרי. לכן כדאי להכיר שיטות הדברה טבעיות נוספות.

 

סילוק חלזונות וחשופיות בגינה ברוויה באופן ידני

חשופיות, שבלולים וחלזונות יכולים להציף את הגינה בכמויות בלתי נתפסות, אך אם אתם מצליחים לתפוס אותם בזמן, לפני שהם מתחילים להתרבות ללא שליטה, תוכלו להשתמש באחת השיטות היעילות ביותר לסילוק הרכיכות המזיקות מן הגינה שלכם. ערכו מבצע קצר, רצוי בהשתתפות הילדים – אספו באופן ידני את כל הרכיכות מהגינה שלכם לתוך דלי, קחו אותם לשדה מרוחק מביתכם ומבתים אחרים והשאירו אותם שם. רצוי לצאת למבצע כזה אחרי הגשם, כאשר רוב הרכיכות יוצאות ממחבואן ונחשפות, כך אפשר למצוא אותן בקלות.

 

מלכודת ביתית לרכיכות הגינה ברוויה

הניחו קערה, או אדנית חרס שבורה הפוכה על הקרקע, כאשר החלק הפתוח שלה מופנה כלפי האדמה. החשופיות והחלזונות ייכנסו פנימה כדי למצוא מחסה מהשמש ואתם תוכלו לאסוף אותם משם מדי יום ולהרחיקם. כדאי להניח בתוך המיכל הריק קליפות, או שאריות של פרי כדי למשוך אותם פנימה. לאחר מספר ימים צפוי מספרם להידלדל משמעותית ואז תוכלו לחזור על הפעולה פעם בשבוע ולא יותר.

 

שתי מלכודת ביתית עבור חשופיות ושבלולים ברוויה

חתכו מיכל גדול וריק של מרכך כביסה, או מיכל אחר בגודל 4 ליטר בערך, כך שהחלק הרחב של המיכל יהיה מונח פתוח על האדמה. בתוך המיכל הניחו מזון יבש של כלבים, או של חתולים – הרכיכות יכנסו פנימה כדי לאכול ואז תוכלו לאסוף אותם כדי להרחיק אותם מהגינה.

 

קו הפרדה מנחושת

כאשר חשופיות ושבלולים נוגעים בנחושת הם מקבלים מעין זרם חשמלי, בדומה לגדר חשמלית המשמשת לעיתים בחקלאות. אם תוכלו להקיף את הערוגות בגינה שלכם בדפי נחושת ברוחב של כ-10 ס"מ, הדבר ירתיע את הרכיכות וימנע מהן להיכנס לגינה. 

 

הדברה כימית של חשופיות, חזלונות ושבלולים

במקרה של הדברה כימית נהוג לרסס את הצמחים בכמויות נכבדות של חומר רעיל. כאשר החלזונות יאכלו את העלים המרוססים הם ימותו, אך החומר יהפו את הצמחים רעילים גם לבני אדם. לכן חשוב להשתמש בחומר הזה רק בעזרת מדביר מורשה ומוסמך ולוודא שהוא נוקט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים.

 

חומר הדברה טבעי לחלזונות, שבלולים וחשופיות

אפשר להכין מי-שום עם מים ושום כתוש ולהכניס את החומר לתוך שפריצר. את החומר אפשר לרסס על אזור ההתפשטות של הרכיכות באופן מקיף ויסודי כדי להרחיק אותם. 

 

מניעה של הגעת רכיכות לגינה ברוויה

שבלול הגינה הוא מין של רכיכות בעלות שריון עדין. חשופית, לעומתו, היא רכיכה חשופה – ללא כל שריון מגן. הם נמצאים במערכות ביוב, מתחת לאדמת הגינה, בעיקר באזורים לחים וחשוכים, הם יכולים להימצא גם בארון ההשקיה, מתחת לפתח הביוב, בקומפוסטר, בחור שבגזע העץ ועוד. רגע לפני שמזמינים הדברה, כדאי להכיר את השיטות להרחקת הרכיכות מסביבת הבית והגינה.

  • שתלו צמחי תבלין חריפים וחזקים, כמו רוזמרין ולענה המרחיקים מזיקים שונים מהגינה.
  • שמרו על הגינה ברוויה נקייה – אספו את העלים והענפים שנשרו, הימנעו מצבירת גרוטאות ואשפה בחצר והימנעו מהשארת מזון רקוב בשטח פתוח. אם יש לכם קומפוסטר בגינה – הקפידו לסגור אותו.
  • הימנעו מהשארת קערות מזון בעלי חיים בגינה ללא השגחה. זה מושך גם בעלי חיים אחרים, כולל רכיכות הגינה.
  • הימנעו מהשקיית הגינה בשעות הערב, השקו רק בבוקר.

 

כיצד לבחור מדביר מתאים לחשופיות, שבלולים וחלזונות? 

מדבירים מוסמכים בישראל עוברים תהליך הכשרה והסמכה  ונמצאים תחת פיקוח של המשרד להגנת הסביבה. בקשו לראות תעודות ואישורים לפני הזמנת המדביר – מפני שמדביר מקצועי משתמש בחומרים רעילים ומסוכנים. כדי להגן על הבריאות שלכם ושל בני הבית – הקפידו לוודא שהמדביר יודע מה הוא עושה. בנוסף, מדביר מוסמך יודע אילו חומרים לבחור לפי מצב הגינה, סוג המזיק ואפילו מזג האוויר. לכן הקפידו לבחור אדם בעל ניסיון וידע מספיק מקיפים כדי לתת לכם את השירות המתאים. מדביר איכותי ואמין נמדד גם באמצעות הצעת המחיר שהוא נותן – הצעת מחיר נמוכה מאוד עשויה להצביע על מדביר לא מספיק מקצועי ולכן כדאי לבקש הצעות מחיר מכמה מדבירים ולבדוק היטב מה הן כוללות. אחריות – מדביר מקצועי ומהימן יעניק לכם אחריות תקופתית על כל פעולת הדברה ולכן בקשו ממנו לכלול את האחריות בהצעת המחיר, או להשאיר לכם אישור כתוב כלשהו שיאפשר לכם לממש את האחריות במקרה הצורך.

 

לסיכום

קיימות שיטות רבות להרחקה והברה טבעית ואורגנית של שבלולים, חלזונות וחשופיות, אותן כדאי לאמץ, או לפחות לנסות, א אם אין בידכם זמן או אפשרות לבצע בכוחות עצמכם את העבודה, התקשרו והזמינו הדברה ירוקה מהמומחים.