הדברת כיני יונים בטללים

יונים, כידוע הן נושאות מחלות וטפילים ולכן כדאי למנוע את הגעתן לבניין המגורים שלכם, אך מה עושים אם היונים כבר השתקעו בבניין ולאחר שהסתלקו – השאירו לכם מזכרת מאוד לא נעימה? אם גם הבניין שלכם נפגע מפלישת יונים ואתם זקוקים לשירות הדברת כיני יונים בטללים – פנו אלינו בהקדם ונשמח לעזור לכם להיפטר מהנגע.

 

כל מה שחשוב לדעת על כיני יונים בטללים

כיני יונים שייכות למשפחת העכבישיים ולכן אינם מוגדרים כחרקים. יש להם איברים ייחודיים בפה, המאפשרים להם לדקור ולמצוץ דם מהפונדקאי שלהם – במקרה הזה – היונים, או בעלי כנף אחרים. יחד עם זאת, למרות ההעדפה הברורה של כיני יונים להתמקם על יונים, הן יכולות להציק מאוד גם לבני אדם בעת הצורך.

 

מחזור החיים של כיני יונים – 5 שלבי גלגול שונים

חמשת שלבי הגלגול של כיני יונים נמשכים בין 5 ימים לשבועיים, בהתאם לשינויי מזג האוויר בעיקר. הן מתחילות את חייהן כביצים לבנות זעירות, אותן אפשר לראות רק בעזרת ציוד הגדלה. מהביצים בוקעות נימפות – גם הן זעירות ואפשר לראותן רק באמצעות הגדלה. בשלב החיים הבא של כיני יונים בטללים, הן כבר ניזונות מדם בעלי חיים, אך עדיין זעירות מכדי לראותן בעין בלתי מזוינת. שלב החיים הרביעי של הכינים הוא השלב האחרון לפני הפיכתה לבוגרת, גם בשלב זה היא זעירה מאוד. שלב ההתפתחות האחרון של כיני יונים בטללים הוא השלב הבוגר. עדיין כמעט בלתי אפשרי לראותן בעין בלתי מזוינת מפני שהן זעירות, אבל לפעמים ניתן להבחין בהן כשהן בתנועה. חשוב לדעת כי הן מחליפות צבע מלבן (לפני מציצת דם) לחום אדום (לאחר מציצת דם). בשלב זה הן גם יכולות להתחיל להתרבות במהירות רבה, כאשר קן אחד של יונים יכול לשמש בית גם עבור אלפים רבים של כיני יונים.

 

מתי כיני יונים בטללים הופכות למטרד?

כל עוד הקן מאוכלס ביונים וגוזלים, אין לכינים סיבה להתפזר מפני שיש להן מספיק מזון. הבעיה מתחילה כשהגוזלים עוזבים את הקןו אחריהם גם זוג ההורים. אז הכינים נשארות לבד בקן, ללא מקור מזון ומתחילות להתפזר לכל עבר, כדי למצוא מקורות מזון אחרים. במרבית המקרים, מקור המזון הקרוב והזמין ביותר לכיני יונים בטללים הוא דיירי הבית, שבקרבתו הוקם הקן מלכתחילה. הכינים נכנסות דרך החלון, או דרך סדקים ופתחים זעירים בקיר – מה שמתאפשר להן בקלות בגלל גודלן הזעיר. הן יכולות להתפזר לאורך הבניין ולהיכנס לדירות שונות, כאשר בכל דירה הן מוצאות לעצמן פונדקאים נוספים, שיספקו להן מזון. התוצאה היא בניין שלם שדייריו סובלים מעקיצות מציקות ומגרדות של כיני יונים, שגם עלולות להעביר מחלות דרך מערכת הדם. אפשר אולי למצוא נחמה קטנה בעובדה, שכיני יונים לא אוהבות דם של בני אדם. לאחר טעימה אחת, או שתיים, הן יחפשו מקור מזון מתאים יותר ויעזבו אתכם, אבל עד שזה יקרה, הן עלולות להזיק ולהוות מטרד של ממש.

 

כך תזהו אם נעקצתם על ידי כיני יונים בטללים

כיני יונים, כאמור, הן זעירות וקשה מאוד עד בלתי אפשרי להבחין בהן בעין בלתי מזוינת, לכן רצוי לנסות לזהות את סוג העקיצה, כדי לוודא שזה אכן מקור הבעיה. כמובן שהימצאות של קן יונים בקרבת מקום עשויה להיות אינדיקציה מספיק טובה, אך זה לא תמיד מספיק. לכן חשוב לזהות גם את מאפייני העקיצה של כיני יונים.

 

תחושות אופייניות להידבקות בכיני יונים

אם נדבקתם בכיני יונים, תרגישו תחושה לא ברורה שמשהו זוחל לכם על הגוף, תרגישו שאתם נעקצים, אך לפעמים לא תראו סימני עקיצה. אם בכל זאת מופיע סימן עקיצה, סביבו תופיע גם אדמומיות קלה ותחושת גירוד. העקיצה עצמה נשארת על הגוף לזמן ארוך יותר משל עקיצת יתוש, מה שמהווה אינדיקציה נוספת למקור העקיצה. סימן נוסף לכך שמדובר בכיני יונים הוא כאשר העקיצות מתגברות כשאתם שוהים בחדר מסויים בבית, בימים עם לחות גבוהה ובעיקר בשעות הלילה.

 

כך תמנעו הדבקה בכיני יונים

מניעת ההדבקה היא שלב חשוב, מפני שהוא חוסך עוגמת נפש, טרחה רבה והוצאה כספית לא מבוטלת. זאת ניתן לעשות בקלות – על ידי הרחקה של כיני יונים מסביבת הבית והבניין, ריסוס הקן וכל סביבתו על ידי מדביר מורשה באמצעות חומרי הדברה מתאימים וחסימת המעברים אל אזור הקינון – כדי שהיונים לא יחזרו.

 

הדברת כיני יונים בטללים – כל האמצעים הכשרים

במקרה של התפשטות אוכלוסיית הכינים ברחבי הבית, ברמה בלתי נשלטת, יש להזמין מדביר מקצועי ומורשה, שיבצע ריסוס בחומר מתאים בכל האזורים הנגועים. ריסוס זה נעשה בשיטת השטיפה – האזורים הנגועים נשטפים בכמויות גדולות של חומר. במקרה כזה, תצטרכו לשמור מרחק מהבית למשך 6 שעות לפחות, עד שתוכלו לשהות בבית שוב בבטחה. היתרון המהותי בשיטה זו של הדברת כיני יונים בטללים הוא ביעילות הגבוהה שלה, אך חשוב לדעת כי חלק מהכינים מטפסות על קירות ונכנסות גם למקומות שבהם אי אפשר ליישם את החומר ולכן חלק קטן מהכינים עשוי לשרוד ולהישאר בסביבה לזמן מה.

 

אמצעים ביתיים להדברת כיני יונים בטללים

 

כיני יונים זקוקות ללחות כדי לשגשג ולכן ייבוש של חלל הבית באמצעות הפעלת מיזוג מתאים יכולה לסייע, בתנאי שתצליחו להשיג תנאים של לחות נמוכה מ 35 אחוזים בתוך הבית למשך כמה ימים. בנוסף, תוכלו לשאוב בעזרת שואב אבק ביסודיות את האזורים הנגועים וכמובן להסיר את כל המצעים מהמיטות, לכבס בהרתחה ולאוורר בשמש את המזרונים והספות.

 

לסיכום

הדברת כיני יונים בטללים היא פעולה חיונית לשמירה על איכות חיים ריאלית, במקרה של הדבקה. אם גם אתם סובלים מנגע של כיני יונים בתוך הבית, נשמח אם תצרו איתנו קשר בהקדם, כדי שנוכל להגיע ולטפל עבורכם בבעיה – אחת ולתמיד.