הדברת לולים ברוויה

הדברת מזיקים בלול עופות היא מחויבת על פי חוק. יחד עם זאת, החוק לא מציין את הדרכים המומלצות להדברת לולים ברוויה ובכלל ולכן ניתן לבצע הדברה בלול עופות בדרכים שונות, אך רוב המדבירים יסכימו על דבר אחד – רצוי לבצע הדברה בלול עופות באמצעי הדברה ירוקים, כדי שלא לפגוע בעופות עצמם, במטפלים שלהם ובסביבה.

אם אתם זקוקים להדברה של לול עופות, לא כדאי להתעכב, אלא להתקשר אלינו בהקדם ולהזמין מדביר מוסמך ומורשה, שיבצע עבורכם עבודה יעילה, מהירה ומקצועית.

 

למה חשוב להדביר לולים ברוויה?

לול תרנגולות, כמו מקומות רבים אחרים בהם מתבצעת כליאה של בעלי חיים, הוא מקום מלא לכלוך:

לשלשת עופות, דם, מזון, טפילים אופייניים לעופות, פטריות שמגיעות בעקבות הלכלוך והלחות ועוד.

כל אלה יכולים להוביל למחלות מידבקות, שבעקבותיהן יאלצו הלולנים לבער את הלול כולו (להמית את כל התרנגולות בלול), להדבקה לבני אדם בסביבת הלול ואף להפוך את תוצרת הלול בלתי ראויה לשימוש.

נוסף על כך, התרנגולות יכולות לסבול מאוד בגלל הימצאותם של טפילים ומזיקים שונים בתוך הלול, שעוקצים אותם, גורמים להם לחלות, מציקים להם, נושכים אותם ועוד. משום כך, הדברה תקופתית של לולים ברוויה היא חיונית.

 

מתי צריך לבצע הדברת לולים ברוויה?

חיטוי והדברה של לולים ברוויה צריך להתבצע כאשר מתרחש התפרצות של מזיקים בתוך הלול, או בקרבת הלול, אבל יותרה מכך – יש לבצע הדברה וחיטוי בלולים ברוויה כפעולה מונעת, המסייעת לצמצם הופעת מזיקים וטפילים בלול.

 

האם תרנגולות נפגעות מהדברת לולים ברוויה?

התשובה לשאלה הזאת תלויה ברמת המקצועיות של המדביר.

הדברת לולים כוללת שימוש בשיטות הדברה שונות, כמו גם חומרי הדברה שונים, לטיפול בסוגים שונים של מזיקים וטפילים ולכן חשוב למצוא מדביר מוסמך, שיש לו ניסיון משמעותי בתמרון בין החומרים והשיטות השונות, באופן כזה שהוא יצליח לבצע הדברה יעילה בלי לפגוע בתרנגולות.

דבר נוסף שמדביר לולים ברוויה צריך לקחת בחשבון הוא שגרת היום של התרנגולות. יש להם שעות האכלה, טיפול, איסוף ביצים ועוד. מועד ההדברה צריך להשתלב היטב בסדר היום הזה מבלי לפגוע בו.

 

כיצד מבטיחים שתרנגולות לא יפגעו בעת הדברת לולים ברוויה?

 1. יש לוודא כי המדביר מחזיק רישיון והסמכה מתאימה להדברת לולים ברוויה
 2. יש לוודא כי המדביר מחזיק ידע וניסיון מתאימים להדברה של מזיקים נפוצים בלולים ברוויה, כמו חולדות, עכברים, זבובים, תיקנים, נמלים וטפילים שונים המאפיינים את משפחת העופות.
 3. יש לבדוק את סוג החומרים שהמדביר שלכם עובד איתו ולוודא שאלה חומרים מאושרים לשימוש ע"י משרד החקלאות לצורך הדברת לולים ברוויה
 4. יש לוודא כי מועד ההדברה אינו מפריע לשגרת היום הקבועה של התרנגולות

 

כיצד ניתן לצמצם הופעת מזיקים בלולים ברוויה?

 1. יש לבקש מהמדביר המקומי לעדכן את בעל הלול בסוגי המזיקים האופייניים לאזור בארץ בו הוקם הלול.
 2. יש לשמור על תחזוקה שוטפת, סניטציה, ניקיון והדברה תקופתית של הלול, כדי למנוע הופעה של מזיקים ככל הניתן.
 3. הקמת לול תרנגולות באזור שיש בו פחות לחות, פחות לולים ומשקי חי וכן פחות מזיקים

 

כיצד מתבצעת הדברת לולים ברוויה

הפעולה הראשונה הנדרשת ממדביר לולים ברוויה, לפני ביצוע ההדברה היא איתור וזיהוי של סוגי מזיקים/ טפילים הנמצאים בלול.

זאת אפשר לעשות על ידי התייחסות לאזור הגיאוגרפי בו הוקם הלול, שכן בכל אזור בארץ יש מזיקים אופייניים שאינם בהכרח מצויים באזורים אחרים.

נחשים, עקרבים ונדלים למשל, צפויים להופיע בלול בעיקר אם הוא ממוקם בדרום ואילו ברחשים לדוגמה, צפויים להופיע בלול שנמצא בקרבת מקור מים עומדים, או משק חי הכולל גם רפת, אורווה, דיר וכיוב'.

לאחר מכן, נהוג להשתמש בהדברה משולבת, בהתאם למאפייני הלול – גדול, או קטן, רמת הצפיפות בלול, כמות ההטלות, מבנה הלול, גישה אליו ועוד.

לצד מאפייני הלול, המדביר יתחשב גם במאפייני האזור והתנאים השוררים בסביבת הלול עצמו. לבסוף, מאמצי ההדברה יתמקדו במזיקים הנפוצים בלול הספציפי.

 

הדברת מכרסמים בלול ברוויה

הדברת מכרסמים בלול תרנגולות תתבצע באמצעים שאינם מסכנים את התרנגולות ובאופן שיאפשר לכידה והדברה של המכרסמים בכל רחבי הלול.

 

הדברת רימות בלול ברוויה

רימות הן תולעים קטנות ולבנות שבבגרותן הופכות לזבובים. נקבת הזבוב נוהגת להטיל בלולים מכיוון שיש שם לשלשת עופות בשפע, המתאימה מאוד כאתר דגירה והטלה של ביצי זבובים.

את הרימות ניתן להדביר בדרכים מגוונות שאינן פוגעות בתרנגולים.

 

הדברת זבובים בלול ברוויה

בניגוד לרימות, זבובים הם מעופפים וקשה יותר להדביר אותם. על כן נהוג לרסס את האזורים הרלוונטיים בתוך הלול בחומרים הפוגעים בזבובים מבלי לפגוע בתרנגולות.

 

שלבי הכנה לקראת הדברת לול ברוויה

הכנה של לול לקראת פעולת הדברה עשויה להיות מורכבת ומייגעת אך היא חיונית לצורך הבטחת יעילות של פעולות חיטוי והדברה. בין היתר, הכנה כזאת כוללת:

 • פינוי חפצים מיותרים מתוך הלול
 • ביעור צמחיה ופינוי חפצים מסביב ללול
 • תיקון ליקויים שונים במבנה
 • בדיקת תקינות של מערכות קירור במבנה
 • שימוש בציוד מיגון מלא לכל אדם שנמצא בלול
 • פינוי זבל עופות מתחת לסוללות והעברתו למקום מוסדר
 • ניקוי המבנה על כל חלקיו
 • פינוי מיכלי הטמנה לפגרי עופות בהתאם להנחיות השירותים הווטרינריים
 • חיטוי מיכל התערובת הריק
 • סגירת הלול למניעת כניסה של בעלי חיים
 • רצוי לבצע שטיפה בלחץ מים ואוויר לצורך הסרת שאריות של כל חומר אורגני

 

לסיכום

הדברה של לול עופות ברוויה דורשת מקצועיות ברמה גבוהה מאוד, כמו גם ידע רב, ניסיון וכמובן הסמכה מתאימה. גם הכנה לקראת הדברת לול עופות היא מורכבת מאוד, אל מבטיחה פעולת הדברה יעילה לטווח ארוך, כמו גם מסייעת למנוע ולצמצם הופעה של מזיקים בעתיד.

יחד עם זאת, יש חשיבות גבוהה לבחירת מדביר מתאים ולכן חשוב למצוא מקור אמין לאיתור מדביר מתאים. צרו עימנו קשר עוד היום ונשמח להפנות אתכם למדביר מקצועי בתחום הדברת לולים ברוויה.