הדברת עץ מנגו בשדות מיכה

עץ מנגו הוא עץ טרופי, בעל זנים רבים ושונים. רובם ככולם אהובים מאוד בשדות מיכה ובישראל בכלל, כך אפשר למצוא עצי מנגו בגינות פרטיות בשדות מיכה וגם במטעים גדולים. עצי מנגו רגישים מאוד למגוון מחלות ומזיקים, בהם אפשר לטפל בדרכים שונות. זקוקים לטיפול בעץ המנגו שלכם? קראו לנו בהקדם להדברה מהירה ומקצועית – העץ יודה לכם.

 

סוגים שונים של מזיקי מנגו בשדות מיכה והסביבה

קימחון

קימחון במנגו גורם לפגיעה ישירה בכמות ואיכות הפרי ולכן טיפולים רבים נגד קימחון בעצי מנגו בשדות מיכה מתבססים על מניעת התפשטות המחלה בתפרחת העץ ובפירות – האיברים העיקריים שנפגעים במחלה. קימחון נובע מהתפשטות פטריה, שנראית כמו אבקה לבנה על חלקי הצמח השונים. ניתן למגר את המחלה באמצעות אמצעי ריסוס ייעודיים, לי רשימת חומרי ההדברה המורשים, להתאים את סוג הטיפול לזן המנגו ולהקפיד אף על מרווח בין הטיפולים, לעיתוי הטיפולים ועוד. מרבית הטיפולים בקימחון הם טיפולים מונעים ולכן חשוב ליישם אותם לפני פרוץ המחלה, לקראת הגחת התפרחות של העץ.

 

בוטריוספריה

מחלת עץ קשה, הנגרמת בגלל פטריה. זו גורמת התייבשות וריקבון של העלים, אחר כך הענפים ולבסוף הגזע כולו. ניתן להשתמש בחומרים ייעודיים ומורשים לעצי מנגו בשדות מיכה ורק במועד הפריחה של העץ. חלק מהתכשירים המשמשים לטיפול בבוטריוספריה מתאימים גם לטיפול בקימחון.

 

נמלים

נמלים אינן פוגעות באופן ישיר בעצי מנגו בשדות מיכה, אלא מסייעות למזיקים אחרים לשרוד ולהתקיים על העץ – בעיקר לכנימות, שהם המזיק הנפוץ ביותר לעצי מנגו בשדות מיכה והסביבה. כנימות מפרישות חומר שנקרא טל דבש, אותו הנמלים אוהבות, בגלל מתיקותו. לכן נמלים נוהגות לטפח את הכנימות, לסייע להם לטפס על העץ אם נפלו או נשטפו ולכן כדאי להרחיק או להדביר גם נמלים מאזור העץ.

 

כנימת המנגו הרכה

החל מתחילת האביב ועד סוף הסתיו בשדות מיכה, נתונים עצי המנגו תחת מתקפה אימתנית של כנימות קטנות, המסוגלות לכסות את העץ כולו במעטה שחור. מלבד הנזק הישיר שגורמות הכנימות לעץ, קיים גם נזק משני בדמות פטרייה המתפתחת על חלקי העלים התחתונים בגלל הפרשת טל דבש האופיינית לכנימות. הפטריה עלולה לפגוע ביכולתו של העץ ליצור פוטוסינתזה, לגרום להתנוונות ולמוות של ענפים. זוהי כנימה שגופה עטוי שריון מגן מפני חומרי הדברה והיא אף נוטה לפתח חסינות לחומרי הדברה מסוימים. חשוב לרסס את העץ ברגע שמתגלות הכנימות הראשונות, כדי למנוע התפשטות והתבגרות של הכנימות, מה שמקשה על הטיפול.

טיפול בכנימה רכה נעשה על ידי ריסוס שמן מיוחד, אותו יש לרסס בנדיבות על כל חלקי העץ, כדי להבטיח כיסוי מלא של הכנימות. כדאי לשלב את הטיפול בשמן עם חומרי הדברה, שיגבירו את יעילות הטיפול, אך יש להקפיד על מספר מינימלי של ריסוסים בעונה, להתחשב בטמפרטורה, מפני שבימים חמים בשדות מיכה יעילות החומרים פוחתת, להימנע מריסוס עצים המצויים בעקה ולבצע גיזום מוקדם, כדי לאפשר חדירת אור לעץ ולהקל על חדירת החומר בזמן ריסוס.

 

כנימה קמחית

כנימה לבנה ושעירה. מתרבה על הצמח ומכסה חלקים נרחבים שלו, עד שהצמח נראה כאילו מכוסה בקמח, אך אם תסתכלו מקרוב תוכלו לראות שהוא פשוט מכוסה באלפי חרקים קטנים. טיפול בכנימת קמח בשדות מיכה כולל גם הדברת נמלים בסביבת העץ, מפני שהן נוהגות לטפח את הכנימות כדי שיוכלו להנות מהפרשת טל הדבש של הכנימות.

 

כנימה אדומה מזרחית

כנימה זו פוגעת בזנים מסוימים של מנגו בשדות מיכה, אך מהווה בעיה קשה. יש לטפל בעץ בעזרת חומרים ייעודיים, בהתאם לעונה, מזג האוויר, זן העץ ולשלבי ההתפתחות של הכנימות. חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע במקרה של טיפול בכנימה אדומה מזרחית בשדות מיכה, מפני שטיפול לא נכון עלול לגרום להתפרצות נוספת של המזיקים ואף לפגוע ביכולת העץ לייצר פירות.

 

מחלת עיוות התפרחות

המחלה הנגרמת על ידי פטריה פוגעת בעיקר בתפרחות. הטיפול במחלה כולל סניטציה קפדנית של סביבת העץ, סילוק תפרחות נגועות וריסוס החל משלב הפריחה, עד כיסוי מלא של העץ.

 

הדברת עשבייה בסביבת עצי מנגו בשדות מיכה

עשבייה בשדות מיכה מתחרה עם העצים על מים ולכן חשוב להדביר אותה באמצעות ריסוס וכיסוח. מומלץ להימנע מחומרים שאריתיים בקרקע ולהשתמש בתערובת של חומרים ייעודיים.

 

כך תזהו מחלה בעץ מנגו בשדות מיכה

לעיתים קשה מאוד לאבחן את הגורם לבעיה שאתם רואים על עץ המנגו שלכם. לכן חשוב להזמין מדביר מומחה למחלות ומזיקים בעצים, שיסייע בזיהוי שורש הבעיה וימליץ על טיפול מתאים. יחד עם זאת, יש כמה סימנים בסיסיים שתוכלו להבחין ולזהות בכוחות עצמכם: עלים אכולים, או מעוותים, פירות אכולים, או נגועים, חורים בגזע, התייבשות פתאומית של עלים – ללא בעיה בהשקיה, פגיעה בתפרחת של העץ, ועוד.

 

גורמים לפגיעה בעצי מנגו בשדות מיכה

עצים בכלל ועצי מנגו בשדות מיכה בפרט, יכולים להיפגע ממגוון גדול של גורמים, חלקם נובע ממחלה, טפילים או מזיקים, אבל פגיעות נוספות לעץ עלולות להיגרם גם מהשקיית יתר, או חוסר השקיה, שימוש יתר בחומרי הדברה חזקים מדי, או בלתי מתאימים, הימצאות חומרים רעילים בקרקע ועוד. לכן הכלל החשוב ביותר לקראת טיפול בעץ חולה, או פגוע הוא לאתר באופן מקצועי את מקור הבעיה. זו הדרך הבטוחה היחידה למתן טיפול מתאים ומשקם לעץ שלכם.

 

אמצעים להגנה על עץ מנגו בשדות מיכה מפני מזיקים ומחלות

כמובן שאין אפשרות למנוע לחלוטין הדבקה של העצים שלכם במזיקים ומחלות, אבל יש כמה צעדים שתוכלו לנקוט כדי לצמצם למינימום את האפשרות הזו ולהגן על העצים שלכם. בראש ובראשונה יש לשמור על סביבה נקיה ומסודרת ככל האפשר. טפילים, מזיקים ופטריות מעדיפים לעיתים סביבה גדושה בצמחיה עבודתה ולא מטופלת, עשבייה שגדלה פרא וכמובן לכלוך ואשפה.

 

לסיכום

הגנה על עצי מנגו בשדות מיכה מפני מחלות וטפילים עשויה להיות מאתגרת, כמו גם זיהוי מקור הבעיה ומתן הטיפול הנכון, אך ללא ספק עזרה של מדבירים מקצועיים, בעלי הסמכה מתאימה ורישיון מתאים, יכולה לשנות את התמונה ולסייע לכם להציל את העץ.