הדברת עצים בשדי תרומות

עצי פרי בגינה הפרטית הם מקור להנאה בלתי פוסקת. גינות פרטיות וציבוריות בשדי תרומות מתאימות מאוד לגידול עצי פרי בפרט ועצים בכלל – עם פריחות ריחניות ויפות, עם צמרת שמעניקה צל גדול ונעים בקיץ, אבל אסור לשכוח, שגם עצים חזקים וגדולים זקוקים לטיפול מסור והגנה מפני מחלות ומזיקים. אם יש לכם עצים שזקוקים לטיפול מונע, או הדברה נגד מחלות ומזיקים – התקשרו אלינו עכשיו וקבלו הצעה משתלמת.

 

עצי פרי בשדי תרומות – מתי כדאי לעשות טיפול מונע?

מרבית המזיקים והמחלות בעצי פרי בשדי תרומות מתחילים להופיע בקיץ. לכן התקופה המתאימה ביותר לבצע טיפולים מונעים היא תחילת האביב, רגע לפני שאינספור חרקים מתחילים להגיע לגינה. יחד עם זאת, יש מחלות ומזיקים שאי אפשר לבצע טיפול מונע נגדם ולכן חשוב להזמין הדברה ברגע שמתחילים להופיע סימני מחלה, או מזיקים בקרבת העץ. הדברה מקצועית בשדי תרומות היא הדרך הבטוחה ביותר לטפל בעץ באופן מקצועי, כך שהעץ עצמו לא ייפגע מהטיפול וכן להגן על בני הבית מפני הרעלה – בין אם בעקבות אכילת פרי מעץ מרוסס ובין אם בעקבות שימוש מסוכן בחומרי ההדברה, שעלול לפגוע באנשים, בעלי חיים ובצמחים.

 

הגנה על עצים בשדי תרומות מפני מחלות ומזיקים

צמחים זקוקים לטיפול מסור ועקבי כדי לקבל את הכוחות והחומרים הנחוצים להם למלחמה במחלות ומזיקים. למעשה, בחקלאות האורגנית מצליחים לגדל עצי פרי וצמחי מאכל ללא שימוש בריסוסים כימיים בזכות הקפדה יתרה על כללי טיפול נאות בצמחים.

להלן כמה כללים שהקפדה עליהם תעזור לכם לשמור על העצים שלכם:

 • קרקע – יש לשמור על קרקע נקיה מפירות רקובים ולהימנע מהשקיה יתרה, כדי למנוע היווצרות פטריות, הגורמות למחלות עצים.
 • סניטציה של העץ – יש לגזום ולהרחיק חלקי עץ נגועים, משחירים, נרקבים, כדי להגן על חלקי העץ הבריאים ועל צמחים אחרים מפני הדבקה.
 • גיזום – עצים זקוקים לגיזום מקצועי. אסור לגזום עץ בלי הידע המתאים ולכן יש להכיר כל עץ בגינה כדי לדעת מתי הזמן המתאים ביותר לגיזום, מהי צורת הגיזום המתאימה לו ביותר וכמובן למרוח משחה על הגדם כדי למנוע חדירת מזיקים ומחלות.
 • שתילה – יש לשתול, או לנטוע את העץ במועד האופטימלי וכן במיקום האופטימלי – יש עצים שכדאי לשתול ליד קיר, או בקרבת צמחים אחרים ויש עצים שזקוקים לשמש מלאה ומרחב גדול סביבם. הכירו היטב את העץ שגדל אצלכם בגינה כדי שתוכלו להנות ממנו.
 • מלכודות ניטור – אלה מלכודות שמציבים בסביבת העץ כדי לאתר מזיקים שונים לפני שהם גורמים נזק בלתי הפיך לעץ. חדקונית הדקל היא דוגמה מצוינת למזיק אגרסיבי במיוחד, שפגיעתו ניכרת על העץ רק כאשר כבר מאוחר מדי להצילו. מלכודות ניטור בקרבת העץ יכולות לסייע באיתור המזיקים לפני שהם גורמים לעץ נזק חמור, כך אפשר להזמין הדברה מתאימה בזמן ולהציל את העץ.
 • פירות – הגנה אופטימלית על פירות העץ נעשית באמצעות כיסוי באמצעות רשתות נגד ציפורים, המגנות על הפרי גם מעטלפי פירות, אך יש רשתות מיוחדות המגנות על הפירות גם מפני פגיעת זבוב הפירות הים תיכוני.
 • טיפול מונע – בחלק מהמקרים ניתן להזמין הדברה מונעת כדי להגן על העץ מפני מזיקים שצפויים להגיע. זאת בהתאם לעונה ולסוג העץ – יש להיוועץ במדביר מוסמך ומקצועי.

 

מזיקים נפוצים בעצים בשדי תרומות 

כאמור מעלה, לכל עץ יש מאפיינים שונים וכל עץ פגיע יותר, או פחות לסוגים אחרים של מזיקים ומחלות, אך יש מזיקים נפוצים בשדי תרומות, שחשוב להכיר כדי לטפל בהקדם האפשרי. בין המזיקים הנפוצים בעצים בשדי תרומות ניתן למצוא את משפחת הכנימות, משפחת התריפסים, חיפושיות יקרונית וחידקונית, עש המנהרות, מודדים, פרודניה, אקריות, ציקדות, זבוב הפירות הים תיכוני ועוד. הטיפול היעיל נגד מרביתם הוא שימוש במלכודות ניטור כדי לזהות את הופעתם לפני שהם גורמים לנזק חמור ושימוש בחומר הדברה ייעודי על ידי מדביר מקצועי.

 

מחלות ופטריות בעצים בשדי תרומות

מזיקים, פטריות ומחלות עצים בשדי תרומות הם לעיתים קרובות משולש משולב שמניע ומזין את עצמו. למשל כנימות מסוגים מסוימים, מפרישות טל דבש, המושך נמלים וגורם למחלת הפייחת בעצים. הופעת פטריות בעצים בשדי תרומות גורמת גם היא למחלות עצים רבות, כמו קמחון וחלדון, הפוגעות בעלים. יש פטריות הפוגעות בשורשים ומגיעות בעיקר בעקבות סניטציה לקויה של הקרקע או השקיית יתר, אך גורמות לנזקים חמורים ואף להתמוטטות של העץ כולו. חשוב להבין כי מחלות עצים בשדי תרומות ניתנות למניעה וחשוב לטפל, אם העץ נפגע. יחד עם זאת, מחלות שונות מופיעות בתסמינים שונים ובעונות שונות לאורך השנה, כך קל יותר לזהות את סימני המחלה ולטפל בעץ ביעילות. טיפול במחלות ופטריות עצים בשדי תרומות משתנה בהתאם לסוג המחלה/פטריה ולסוג העץ, מצבו וגילו של העץ גם הם גורמים משמעותיים בבחירת הטיפול המתאים. מדבירים מומחים למחלות ומזיקי עצים בשדי תרומות הם הכתובת המתאימה לטיפול גם במקרה הזה, כאשר טיפול במחלות עצים ופטריות, עשוי להיות שימוש בחומר הדברה ייעודי בהגמעה, הזרקה, או ריסוס.

 

 • מחלות עצים יכולות לגרום להתמוטטות של העץ ולכן מהוות סכנה גם לבני אדם השוהים בקרבת העץ, פגיעה ברכוש ועוד.
 • תסמינים נפוצים למחלות עצים בשדי תרומות הם שינוי בצבע העלים, התעוותות של עלים, הצהבה ונשירה של עלים, פגיעה בענפים יכולה להתבטא בכמות גדולה של מים בתוך הענף, נשירה והשחרה ועוד. מחלות יכולות לפגוע גם בגזע ובשורש ואז קשה לזהות את התסמינים לפני שנגרם נזק בלתי הפיך.
 • מחלות עצים יכולות להיגרם גם בגלל הזנה לקויה, מחסור במינרלים ומלחים ולכן חשוב לספק לעץ דשן מתאים בכמות מספקת.
 • גיזום מקצועי יכול לסייע לעץ להתמודד עם מחלות – בתנאי שהוא מבוצע בצורה נכונה ומותאמת לסוג העץ, גילו, מצבו ועוד.

 

לסיכום

טיפול נאות בעצים שלכם הוא הדרך הטובה ביותר למנוע הופעה של מזיקים, פטריות ומחלות, אך אין זה מן הנמנע שגם עצים מטופחים יסבלו מבעיות שונות. כאן נכנסים לתמונה מדבירים מורשים ומוסמכים, מומחים לעצים, שיכולים לפתור עבורכם את הבעיה וגם לתת לכם הנחיות לטיפול המשך ולשמירה על עץ בריא, מניב ויפה.