הדברת עצי הדר בשדה יעקב

עצי הדר הם מן הנפוצים והאהובים בישראל. אשר למצוא אותם בגינות פרטיות וציבוריות, במטעים גדולים, או פארקים ואפילו בגני ילדים ובתי ספר. זה יכול להיות עץ לימון, תפוז, פומלה, קלמנטינה, או אשכולית – הם תמיד יפים, מלבלבים, בעלי פריחה ריחנית ויפה באביב, מניבים פירות נפלאים בסתיו ובחורף. אחת הסיבות שבגללה הפכו עצי הדר לעצים כה אהובים ונפוצים היא עמידותם היחסית בפני מזיקים ומחלות, כמו גם בתנאים קשים, אבל גם עצי הדר יכולים להיפגע בגלל מחלות, או מזיקים וחשוב לדעת מה אפשר לעשות. אם יש לכם עצי הדר פגועים, או חולים שאתם רוצים להציל – צרו איתנו קשר בהקדם ונגיע לעזור בשמחה!

 

עצי הדר בשדה יעקב – טיפול לטווח ארוך

השקייה קבועה, דישון מסודר וגם גיזום וריסוס הן פעולות תחזוקה שוטפות שצריכות להתבצע באופן מסודר כדי שהעצים שלכם יהיו בריאים ויפים, יניבו פירות טובים וטעימים וייראו טוב. דישון העצים צריך להתבצע בהתאם לעונות השנה ולסוג הדשן. רצוי להתייעץ עם המשתלה כדי להבטיח כמויות נכונות ותדירות מתאימה. השקיה של עצי הדר יכולה להיות קריטית לאיכות הפירות – השקיית יתר יכולה להוביל לפירות מפוצצים ואף למוות של העץ ואילו חוסר בהשקיה יכול לגרום להתייבשות העץ כמובן. לכן מומלץ להשקות עצי הדר באמצעות טפטפות, או גומה עמוקה, אותה מציפים במים. חשוב לוודא כי העץ לא מקבל בטעות מים ממקור אחר, כדי לא לגרום לו לנזק בגלל השקיית יתר. גיזום של עצי הדר בשדה יעקב הוא כנראה אחד החלקים הרגישים והעדינים ביותר לטיפול בעצים, שכן הוא עלול לחשוף אותם למחלות ומזיקים שונים – אם אינו נעשה כראוי.

 

גיזום נכון של עצי הדר בשדה יעקב

אם אינכם בטוחים כיצד לגזום את העץ, או עצי ההדר שלכם, מומלץ לפנות לבעל מקצוע, מומחה לגיזום עצים, כדי לא לגרום נזק לעץ. להלן מספר דגשים לגיזום נכון של עצי הדר בשדה יעקב:

  • יש לגזום בין החודשים ינואר – פברואר, לפני שהעץ מתחיל את פריחת האביב
  • רצוי לגזום עלים וענפים יבשים
  • רצוי לגזום ענפים גבוהים ולדלל את הצמרת כדי לאפשר חדירת קרני אור
  • רצוי לגזום גם ענפים נמוכים מדי
  • יש לגזום פריצות צמיחה מהגזע
  • יש למרוח במשחת עצים את הפצעים ואת החתכים 
  • מומלץ לסייד ולהלבין את הגזע והענפים החשופים לכמות גדולה של קרני שמש ישירה

 

גורמים למחלות ומזיקים בעצי הדר בשדה יעקב

אחד הגורמים להחלשה של העץ, המאפשרת חדירה של מזיקים ומחלות, הוא שתילה לא נכונה של העץ. חשוב להקפיד על שתילה נכונה, באופן כזה שצוואר השורש יהיה גבוה מהקרקע בכ 4 סנטימטרים, אחרת הוא עלול להתחיל להרקב. גם גיזום לא נכון, או היעדר גיזום עלולים לגרום למחלות ולהחליש את העץ מאוד, בעיקר למשל, כאשר הענפים כה נמוכים שהם נוגעים בקרקע ומעבירים ממנה מחלות ורטיבות, הגורמת לבסוך לריקבון.

 

עש ההדרים, עש המנהרות, או מנהדר בשדה יעקב

מין של עש. זחליו נוברים בתוך העלה ויוצרים מעין מנהרות אותן אפשר לראות על העלים. בהמשך מתייבשים העלים ואף מתעוותים. ניתן לרסס בחומר ייעודי.

 

כנימות עלה בשדה יעקב

מוצצות את העלים והגבעולים, גורמות לעיוותים, מעבירות מחלות ומפרישות טל דבש, המושך נמלים וגורם לפייחת, או פטריות שונות. גם במקרה זה אפשר לטפל באמצעות ריסוס בחומר ייעודי לפי הוראות היצרן.

 

כנימות מגן בשדה יעקב

כנימות קטנות במספר צבעים שונים, פוגעות בעלים ובגבעולים, גורמות לפייחת ופוגעות בעץ. ניתן לרסס בחומר ייעודי לפי הוראות היצרן.

 

תריפס ההדרים בשדה יעקב

מזיקים קטנים, שייכים למשפחה גדולה שחלקים גדולים ממנה אינם פוגעים בעצים, פוגעים בפרחים ובקליפות הפרי. ניתן לרסס באמצעות חומר ייעודי.

 

אקריות בשדה יעקב

אקריות הן סוג של עכבישים קטנים, המוצצים את העלים, את ניצני הפקעים וענפים צעירים. כתוצאה נוצרים על העלים כתמים והפקעים מתעוותים. ניתן לרסס, או להגמיע את העץ באמצעות חומרים מורשים ומאושרים על ידי משרד החקלאות.

 

חלפת בשדה יעקב

זוהי מחלה הפוגעת בעלים, כאשר נוצרים על העלה כתמים כהים רבים. המחלה מתפתחת לאט, כאשר הכתמים ממשיכים להתפשט על העלים, גורמים לנשירה ולבסוף – פעיעה משמעותית בעץ בעקבות נשירת העלים. המחלה תוקפת עצי הדר בשדה יעקב בעיקר בסתיו ובאביב וניתן לטפל בה על ידי ריסוס חומרים מתאימים.

 

מלסקו בשדה יעקב

פטריה שחודרת לגזע וענפים דרך פציעה, או שתילה של שתילים נגועים. חשוב להקפיד על שתילים נקיים, ולחפש באופן קבוע סימני של המחלה כדי לבער חלקים נגועים של הצמח.

 

זבוב הפירות בשדה יעקב

זהו זבוב קטן וטורדני. הנקבות מטילות ביצים בתוך הפרי, מהן בוקעות רימות קטנות הניזונות מהפרי. זבוב הפירות יכול להרוס יבול שלם ולכן חשוב להציב מלכודות ניטור, לעקוב אחר סימנים המעידים על הימצאותו ולרסס.

 

דגשים להדברה של עצי הדר בשדה יעקב

הדברה נכונה של עצי פרי בפרט וצמחים בכלל, עשויה להיות קריטית, שכן החיבור בין צמחים לחומרים רעילים עשוי להיות קטלני עבור העץ ולגרום הרעלה אף לבני אדם האוכלים מן הפירות – אם הוא לא נעשה על ידי בעל מקצוע מוסמך ומורשה לעסוק בהדברה של עצים בשדה יעקב. מדביר כזה צריך להיות מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה כדי להשתמש בחומרי הדברה מסוימים, אך הוא צריך להיות גם בעל ידע מקצועי מספיק בתחום הגינון, בדגש על עצי פרי, לדעת כיצד לזהות במדויק את המינים השונים של המזיקים, פטריות ומחלות עצים ואת האמצעים המתאימים ביותר לטפל בהם, בהתאם לסוג העץ, גילו, מצבו, מצב הסביבה ואף מזג האוויר.

 

לסיכום

הדברת עצי הדר בשדה יעקב היא פעולה מורכבת, הדורשת ידע וניסיון רחב. מומלץ מאוד שלא לנסות להתמודד לבד עם הבעיה אלא להזמין מדביר מוסמך ומורשה, שיוכל להשתמש בחומר הנכון, במידה נכונה ובאופן הנכון, כדי למנוע נזקים ולהציל את העץ.