הדברת עשבים ברוויה

כל גנן חובב ברוויה שתשאלו אותו מה הבעיה הכי גדולה שלו בגינה יענה "העשבים". אלה בדרך כלל צמחי בר מקומיים, לעיתים צמחים פולשים, שמשתלטים על חלקות רבות בגינה ומתחרים עם הצמחים שלכם עם מים, מקום ושמש. אז גם אם אם בעד איזון אקולוגי, אתם בטח רוצים את הגינה שלכם בחזרה. אם אתם רוצים טיפול מהיר ויעיל נגד העשבים בגינה שלכם, התקשרו אלינו ותקבלו מענה מיידי ומקצועי שיתן לכם פתרון לטווח ארוך.

 

עשבים ברוויה – לא מה שחשבתם

קבוצת הצמחים הנקראת בפי העם ברוויה "עשבים שוטים" מורכבת מצמחי בר ומיני צמחי פולשים, העלולים להשתלט על הגינה ולפגוע בצמחיה שאתם כל כך מתאמצים לטפח, אבל חשוב לדעת שרבים מצמחים אלה מחזיקים בתכונות ריפוי ואף מתאימים למאכל, כך שכדאי להכיר חלק מהם ולבחור באופן מושכל אילו מהם להדביר. בנוסף, מומלץ מאוד להשאיר חלקה קטנה לצמחי הבר בגינה שלכם, שתחזק את המאזן האקולוגי ואף תתרום לבריאות הקרקע. אז רגע לפני שאתם קוראים למדביר ברוויה, הכירו כמה שיטות טבעיות וביתיות להדברת עשבים בגינה.

 

הדברת עשבים ברוויה באמצעות מים רותחים

שיטה זו מתאימה רק לגינות ברוויה שבהן יש עשבים לאורך השביל או מחוץ לערוגות, כדי לא לפגוע ביתר הצמחים. תוכלו לשפוך מים רותחים ישירות על האדמה וכך להרוג את שורשי הצמח ואת התחלת הנביטה של שאר הצמחים באדמה. היזהרו שלא לפגוע בצמחים הרצויים בגינה.

 

הדברת עשבים ברוויה לפני הקמת גינה

זוהי שיטה מומלצת מאוד, אך מתאימה רק לשטחים ברוויה שעדיין לא הוקמה בהם גינה וניתן ליישם אותה רק בחודשי הקיץ החמים. כסו את שטח האדמה ביריעת ניילון גדולה וסגרו את כל הפתחים בעזרת חול, או אבנים. חשוב שלא יישארו פתחי אוויר מסביב. החום העז של הקיץ "יבשל" את האדמה ואת כל מה שבתוכה וכך לאחר תקופה של מספר שבועות, כל העשבים מתחת לכיסוי ימותו ואיתם גם זרעים ונבטים. השיטה מבטיחה שקט לטווח ארוך מאוד.

 

שיטות חיפוי קרקע להדברת עשבים ברוויה

מניעה של חדירת האור אל הקרקע מונעת נביטה ולכן, אפשר לנכש את העשבים ואז לכסות את הקרקע בסוגים שונים של חיפוי, שימנעו מהם את האור הנחוץ לנביטה. כך תחסלו את העשבים והנבטים מתחת לחיפוי, תעשירו את האדמה בחומרים אורגניים מזינים ואפילו תחסכו בהשקיה, כי החיפוי מונע אידוי של המים. שיטת חיפוי אחת היא כיסוי של הקרקע בשכבה עבה של נייר עיתון. את העיתונים יש להרטיב היטב במים ועליהם יש להניח שכבה עב השל קש (כ-4 ס"מ). מומלץ לחדש את החיפוי בערך פעמיים בשנה.

 

הדברת עשבים ברוויה באמצעות אקונומיקה

היתרון בשיטה זו הוא בעיקר בזמינות החומר, אך גם ביעילותו. יחד עם זאת, הדברה באמצעות אקונומיקה ברוויה יכולה להיות גם מסוכנת, כי מדובר על חומר רעיל, שעלול להפוך למפגע בשימוש לא נכון ולכן יש לנקוט את מירב אמצעי הזהירות. כדי ליישם הדברה עם אקונומיקה יש לערבב אקונומיקה עם מים במיכל התזה ולהתיז ישירות על הצמחים הבלתי רצויים. את החומר הנותר אפשר לשפוך באדמה – על שורשי העשבים ובלבד שלא יגיע לשורשי צמחים אחרים. לאחר מספר ימים תוכלו לעקור את העשבים בקלות ולקבל גינה נקיה מעשבים ברוויה למשך זמן רב.

 

שימוש בחומץ להדברת עשבים ברוויה

חומץ הורג ביעילות רבה בעיקר עשבים צעירים, על ידי ייבוש העלים של הצמח, לכן הוא יעיל בעיקר לצמחים עם שורשים לא מפותחים. יש להעביר את החומר למיכל התזה ולרסס אותו על כל חלקי הצמח. ודאו שחלק מהחומר נספג באדמה ומגיע אל השורשים, אך היזהרו שלא לפגוע בצמחים אחרים. כדי להגן על צמחים אחרים מפני פגיעת החומר, כדאי לכסות אותם בניילון, או פלסטיק.

 

קוטל עשבים ביתי להכנה מהירה

שיטה זו מתאימה רק לימי שמש חמים ברוויה, מפני שהחומר מעודד התייבשות של העלים באור השמש. הכינו את התרכובת: 30 מ"ל וודקה (בערך כמות של צ'ייסר) כם שתי כוסות מים וכמה טיפות סבון כלים. הכניסו את התערובת למיכל התזה ורססו היטב את הצמח – עד שהוא רווי בנוזל.

 

הדברת עשבים בשולי השבילים, או במגרש החניה ברוויה

פזרו על אזורי הצמיחה אבקת סודה וטאטו אותה לתוך הסדקים והחריצים בריצוף. החומר יהפוך את האדמה בלתי מתאימה לגידול צמחים ותמנע צמיחת עשבים.

 

מים וסבון – קוטל עשבים פשוט 

החומרים הפעילים בסבון גורמים לצמח לקמול ולמות ולכן סבון כלים יכול לשמש קוטל עשבים יעיל מאוד. ערבבו מים וסבון ביס של רבע כוס סבון בחצי ליטר מים. הכניסו את החומר לתוך מיכל ריסוס ורססו את הצמחים הבלתי רצויים. הם יקמלו וימותו בתוך ימים ספורים.

 

הדברה ביתית של עשבים ברוויה: טיפים נוספים

  • שמרו היטב על הצמחים הרצויים בגינה מפני מגע עם קוטלי העשבים הביתיים הללו מפני שהאחרונים יכולים לפגוע גם בצמחים אחרים.
  • הקפידו להשתמש בכפפות, להגן על העיניים מפני מגע עם החומרים ולמנוע גישה מילדים.

 

ניכוש עשבים ברוויה – למה זה לא פתרון מספיק טוב?

ניכוש עשבים יכול להיות פעולה מהנה ואף ספורטיבית למי שאוהב לעבוד בגינה, אך הוא פחות אפקטיבי משיטות אחרות מכמה סיבות:

  • אם הגינה שלכם סובלת מהשתלטות של עשבים ויש לכם שטחים נרחבים מכוסים בעשביה בלתי רצויה, ניכוש עשוי להיות סיזיפי ובלתי מספק. במקרה כזה, הדברת עשבים מקצועית ברוויה היא הפתרון המתאים.
  • לעיתים קרובות ניכוש עשבים לא מאפשר הוצאה של הצמח עם השורש מהאדמה ולכן העשב צומח בחזרה לאחר זמן קצר.
  • ניכוש עשבים לא פותר את בעיית הזרעים באדמה, שמתחילים לצמוח עם ההשקיה, או הגשמים.

 

לסיכום

טיפול בגינה מוכת עשבים שוטים אינו פשוט, אך הוא חיוני, כדי לשמור על גינה מטופחת ויפה וגם נקיה ממזיקים ולכן, אם הגינה שלכם סובלת מהשתלטות עשבים, הפתרון האידיאלי הוא להזמין הדברת עשבים, שתפתור לכם את הבעיה לטווח ארוך.