הדברת פטריות בשדות מיכה

פטריות אינן נחשבות לצמחים ולא לבעלי חיים, בגלל צורת הרביה הייחודית שלהן באמצעות פיזור נבגים ובגלל האופן הייחודי בו הן מייצרות אנרגיה וצורכות מזון. בעולם קיימים מעל מאה אלף סוגים מוכרים של פטריות, המצויות באדמה, באוויר ובמים ועוד. מינים רבים של פטריות הם חיוניים לקיום מחזור החיים בטבע ואילו מינים רבים אחרים נחשבים טפילים, מזיקים, או רעילים מאוד. אם אתם סובלים מפטריות שפוגעות לכם בצמחים, או בסביבת הבית, צרו קשר מיידי וקבלו שירות הדברה מקצועי, על ידי מדביר מורשה ומוסמך בתחום.

 

פטריות מזיקות בגינה ובחקלאות בשדות מיכה

הגורם הנפוץ ביותר למחלות צמחים הוא הפטריות. הן שכיחות ונפוצות מאוד בטבע, מתרבות בקלות ויכולות לגרום נזק רב. בין אם מדובר על שטח חקלאי, גינה ציבורית, או גינה פרטית בשדות מיכה, פטריות עלולות לפגוע בצמחים בכל שלבי ההתפתחות שלהם, בכל אחד מהאיברים שלהם – שורשים, עלים, גזע, פרח ופרי. חדירת הפטריה אל רקמות הצמח מלווה בהפרשה של חומרים כימיים ואנזימים רעילים שפוגעים בקרומי התא של הצמח. הפטריה גדלה במהירות, תוך שפגיעתה מתפשטת לחלקים נוספים של הצמח, גורמת למחלות קשות שיכולות לגרום להרס של יבול שלם, אם לא מטופלות בזמן.

 

מינים שונים של פטריות פוגעים בצמח באופנים שונים:

חלקם גורמים לריקבון של חלקי הצמח השונים, חלקם סותמים את מערכת ההובלה של המים, הורסים את דפנות התאים של הצמח, פוגעים אנושות בשורשים ואף מתחרים איתו על המזון והמים. קרקע מזוהמת בפטריות נחשבת פגועה ומורעלת.

 

מניעת התפשטות מחלות בעקבות התפשטות פטריות בשדות מיכה

יש מספר דרכים חיוניות ליישום כדי למנוע התפשטות של פטריות ומחלות הנובעות מהן בצמחים:

  • לפני שתילה, או זריעה יש לחטא את הקרקע באופן יסודי, לחרוש ולייבש אותה היטב.
  • יש לחטא את כל כלי העבודה וכן את הזרעים והשתילים, בנוסף לחיטוי הקרקע.
  • יש להשקות באמצעות צינורות טפטוף כדי להימנע מיצירת לחות מיותרת בסביבת הצמח.
  • יש להימנע מהשקיית יתר והשקיה עילית.
  • יש לשמור על מרווחים תקינים בין הצמחים ולהימנע מצפיפות.

 

הדברת פטריות בשדות מיכה

פטריות בצמחים ובקרקע קשה מאוד להדביר. יש להן יכולת הישרדות יוצאת דופן ולכן, אם הקרקע מזוהמת יש לערוך חיטוי יסודי לפני שתילה מחודשת של צמחים. את אמצעי ההדברה וחומרי ההדברה יש להתאים לסוג הפרטיה ולכן נדרשת מומחיות ברמה מינימלית כדי לבצע הדברה יעילה של פטריות בשדות מיכה.

 

אילו מחלות נגרמות על ידי פטריות בשדות מיכה?

פטריות שונות פוגעות בצמח בדרכים שונות ובחלקים שונים של הצמח ולכן חשוב להכיר היטב את הנושא, לפני תחילת הטיפול.

 

מחלת הקימחון

מופיעה בצורת אבקה לבנה על העלים, נגרמת בגלל פטריית הקימחון – טפילית, מתקיימת על עלים, או על גבעולים של הצמח.הפטריה נדבקת לצמח וניזונה מהתאים. בשלב מתקדם של התפתחות הפטריה, היא מפרישה את החומר הלבן, הנראה כמו קמח המכסה את הצמח. פטריה זו פעילה במיוחד בסתיו ובחורף, אך עמידה מאוד גם בתנאי יובש. כתוצאה מהמחלה נעצרת התפתחות הצמח והוא לא מסוגל להפיק יבול פרי. הפטריה נפוצה בעיקר על גבי משבי רוח, או עם שימוש בכלי עבודה מזוהמים. ניתן להדבירה באמצעות ריסוס חומרים ייעודיים וכן באמצעות תרסיס של אבקת סודה מדוללת במים פעם בשבוע וסילוק חלקי הצמח הנגועים.

 

בוטריטיס

ידועה גם בכינוי "פטריית העובש האפור" וכוללת מעל עשרים מינים שונים, חלקם מועילים. הפטריה משמשת למשל לייצור צימוקים, שכן היא תוקפת את הפרי, גורמת לו להצטמק ולהתייבש בלי לאבד מטעמו המתוק. מינים אחרים של הפטריה משמשים גם לייצור יין. כמחלה היא יכולה לתקוף מינים רבים של צמחים, הנמצאים בתנאים של לחות גבוהה ומכילים סוכר בריכוז גבוה. מינים מסוימים יכולים לתקוף גם פרחים וצמחי נוי בחממות בשל תנאי הלחות והטמפרטורה. בישראל הפטריה פעילה בעיקר בעונות החמות, אך בחורף היא רדומה וממתינה לשעת כושר. סימני המחלה מתגלים בדרך כלל רק לאחר קטיף הפירות, אם כי גם עלים יכולים להיפגע ממנה. חלקי הצמח הפגועים נעשים לחים ונרקבים, כך שיבולים שלמים יכולים להיפגע תוך זמן קצר – גם אם הפירות כבר נקטפו והוכנסו למיכל אחסון. הדרך המומלצת להדביר בוטריטיס היא באמצעות ייבוש וחיטוי של הקרקע, או באמצעות שימוש באמצעי הדברה ביולוגיים, הבולמים את התפתחות הפטריה. ניתן למנוע את התפשטות המחלה על ידי הקפדה על קטיף של פירות שלמים ובריאים בלבד ואחסון בטמפרטורה נמוכה.

 

כשותית

פטריה הגורמת למחלת עלים, בעיקר באירופה וארה"ב, אך גם בישראל. לצורך הפתחות ושגשוג, הפטריה זקוקה לתנאי לחות גבוהה, טל, גשם ואף השקיה עילית. היא מידבקת מאוד ויכולה לעבור לצמח גם בשלב הזרע. התוצאה היא אובדן עלים, נשירה ולבסוף התמוטטות של צמח שלם. ניתן לזהות את הפטריה עם הבחנה בעלים מעוותים, התבהרות העלים, הופעת כתמים צהובים ואף נבגים בתחתית העלה. ניתן להדביר את הפטריה באמצעות מגוון חומרי הדברה ייעודיים, אך רצוי להשתמש בטיפול מונע לפני התפרצות המחלה.

 

חילדון

הפטריה שגורמת למחלת החילדון (חלודה) מתפתחת בתוך רקמת הצמח ומוציאה נבגים על פני העלים והגבעולים, הורסת את תאי הצמח, גורמת לנשירת עלים והתמוטטות הצמח. ניתן לזהות את הופעת הפטריה והמחלה על ידי זיהוי הכתמים הכתומים המופיעים בתחתית העלים ועל גבי הגבעול. ניתן להדביר באמצעות ריסוס בחומר ייעודי.

 

לסיכום

קיים מספר לא מבוטל של מחלות צמחים הנגרמות בגלל פטריות. אפשר להדביר אותן באמצעים כימיים, או ביתיים וחשוב ליישם כל פעולה אפשרית למניעת הופעתן, כמפורט מעלה.  בכל מקרה של הדבקה חמורה ופגיעה בשטחים גדולים של חקלאות, או גינון – יש להזמין מדביר מקצועי ומוסמך לטפל בבעיה.