הדברת קימחון ברוויה

קימחון הוא סוג של פטריה טפילה המתקיימת על צמחים שונים ונראית כמו כיסוי קמחי לבן על העלים. למעשה, הכיסוי הלבן מורכב מנבכים בהירים של הפטרייה והוא מזיק מאוד לצמחים. ליתר דיוק, 50 משפחות של צמחים בישראל נפגעות מדי שנה מהפטריה ושני שליש ממיני הצמחים בעולם כולו. אם יש לכם פטריית קימחון בגינה, הפוגעת בצמחי הגינה שלכם, אל תחכו שהפגיעה לחמיר ותהרוס את הצמח – פנו אלינו להזמנה של הדברה מקצועית ואמינה נגד פטריות קימחון ברוויה. מינים רבים של קימחון מתרבים דווקא בסתיו ובחורף, כאשר הטמפרטורה הממוצעת בישראל עומדת על 22 מעלות צלזיוס. בטמפרטורה גבוהה מ 28 מעלות, התפתחות הקימחות נעצרת. הבעיה העיקרית עם קימחון, כמו גם שאר הפטריות, היא שקשה לזהות את פגיעתן הרעה – עד שזה נעשה מאוחר מדי. לכן השלב הראשון בטיפול בצמחי נגועים בקימחון הוא זיהוי המחלה.

 

הדברת קימחון ברוויה – איך מזהים קימחון?

צמח נגוע בראשית המחלה יראה בריא, אך תוכלו למצוא על חלק מהעלים סימנים של אבקה לבנה,  או בצבע חום-אפור. כך גם על ניצני הפרחים ועל הגבעולים. אם המצב מחמיר, תוכלו לראות את הצמח מתעוות. פגיעת הקימחון בצמחים היא הדרגתית ואיטית מאוד, אך אין לטעות בה – היא מסוכנת לצמח, מצמצמת את היבול ויש להדביר אותה באמצעים מתאימים.

 

שיטות ביתיות להדברת קימחון ברוויה

אם הקימחון נמצא בשלבים הראשונים, תוכלו לנסות להשתמש בשיטות ביתיות ביעילות:

  • הסירו מהצמח עלים נגועים או מתים, שטפו היטב את שאר העלים ויבשו אותם.
  • אם הצמח נמצא בעציץ – העבירו אותו לאזור שטוף שמש, ללא לחות, הרחק מצמחים אחרים.
  • השקו היטב את הצמח במשך יומיים ולאחר מכן התחילו בריסוס אורגני
  • השתמשו בחומר ביתי להדברת הפטרייה – אבקת סודה, שמן, סבון ומים. את התערובת אפשר לרסס על הצמח הנגוע כל 4 ימים למשך שבועיים עד חודש.

 

הדברה מקצועית של קימחון ברוויה 

הדברה מקצועית של קימחון ברוויה מתחילה עם זיהוי ודאי של הבעיה. לאחר וידוא כי אכן מדובר על קימחון, המדביר ישתמש בקוטל פטריות, עם רישיון של משרד החקלאות, ייעודי לפטריית הקימחון. אם החלטתם להזמין מדביר, הקפידו לקבל ממנו הנחיות מפורטות וברורות ככל האפשר לגבי המשך טיפול בצמח, בעיקר אם זהו צמח מאכל, כמו עץ מנגו למשל.

 

מינים שונים של קימחון ברוויה

פטריות קימחון מתפתחות היטב בתנאים של לחות וטמפרטורה מתונה. קיימות שיטות שונות לטפל בצמחים נגועים בפטריות קימחון, או למנוע את הופעתן, אך חשוב להכיר את המינים השונים, כדי למנוע פגיעה קשה ביבולים חקלאיים:

 

פטריית קימחון של החיטה ברוויה

זוהי פטרייה קלה לזיהוי, בזכות הכתמים הלבנים שהיא מותירה על עלוות הצמח. כתמים אלה מתכהים וצבעם הופך לחום בהיר עם התקדמות המחלה. פטריית קימחון החיטה קיימת בכל אזורי הגידול של חיטה בישראל, אל נפוצה יותר באזורים עם לחות גבוהה, או בינונית. שימוש מוגבר בדשן חנקני מחזק גם הוא את התפשטות הפטרייה ולכן היא נפוצה מאוד באזורים חקלאיים רבים. ככל שהמחלה מתקדמת ללא טיפול נאות, היא יכולה להביא לצמצום משמעותי בכמויות היבול ולגרום כמובן להפסדים קשים. חשוב לדעת כי פטריית קימחון החיטה שורדת גם בפסולת צמחים, כפטרייה רדומה, שמתעוררת לחיים כאשר היא מגיעה לצמחים פונדקאים מתאימים, בתנאי מזג אוויר מתאימים. השקיית יתר וצפיפות הנטיעות מסייעות בהתפתחות הפטריה. כדי לשלוט על המחלה יש לצמצם ככל האפשר את התנאים התורמים להתפתחותה, בעיקר על ידי ריווח של נטיעות, הגבלת השימוש בדשן חנקני, השמדת שאריות יבולים נגועים וכן הלאה.

 

פטריית הקימחון של הגפן ברוויה

פטריית הקימחון של הגפן ברוויה נראית כמו כתמים קמחיים לבנים על עלי הגפן. פוגעת ביבול הגפן, במראה הצמח וביכולתו לקיים פוטוסינתזה כראוי. לצורך התמודדות עם המחלה, נוהגים הכורמים לשתול שיחי ורדים מסביב לכרמים, כי גם ורדים רגישים לקימחון. המחלה מגיעה קודם אל הורדים וכך הכורמים יודעים שהיא בסביבה ומתחילים לטפל בה לפני שהיא פוגעת בגפנים. לצורך טיפול במחלה, יש להקפיד על סילוק והשמדה של עלים ואשכולות ענבים נגועים וכן ניתן להשתמש במספר גדול של תכשירים מתאימים, מאושרים ומומלצים על ידי משרד החקלאות.

 

פטריית הקימחון בצמחים אחרים ברוויה

מלבד גפן וחיטה, שהם מינים חקלאיים חשובים ופגיעים למחלה, יש שורה ארוכה של צמחים שיכולים להיפגע מקימחון, ביניהם בצל, תפוחים ואגסים, משפחת הדלועים, מיני הלילך השונים, תותי שדה וצמחים נוספים ממשפחת הוורדיים, עצי אדר ועוד.

 

כללי עבודה בגינה למניעה של פטריית הקימחון ברוויה

  • שמירה על ניקיון כלי הגינון -רצוי אפילו לחטא את כלי הגינון שלכם, באקונומיקה, בעיקר לפני עבודות כמו גיזום, זמירה, או שתילה. פעולה זו תבטיח שאתם לא מעבירים את הפטרייה באמצעות כלי גינון נגועים אל צמחים בריאים.
  • שמרו על מרווחי שתילה מספיקים כדי למנוע צפיפות בין צמחים. פעולה זו מסייעת ליצור אוורור בין הצמחים, להקשות על התפתחות הפטרייה ולמנוע הדבקה.
  • בעת הנבטה, או גידול צמחים במיכלים, הקפידו לחטא את המיכלים לפני שמעבירים אליהם צמח, או השתמשו במיכלים חדשים, כדי להבטיח שהמיכל אינו נגוע בנבגים, שיעברו בהמשך אל הצמח.
  • הימנעו מהשקיית יתר כדי למנוע לחות מיותרת, התורמת להתפתחות פטריות, כמו גם מחלות צמחים אחרות.

 

לסיכום

פטריית הקימחון ברוויה היא שם כללי למשפחה של מחלות צמחים, הנובעות מטיפול לקוי בצמחים, או הדבקה. ניתן למנוע התפשטות של הפטרייה באמצעות סניטציה של הגינה וכלי הגינון, הקפדה על מרווחי שתילה שיאפשרו אוורור בין הצמחים, הימנעות מהשקיית יתר והשמדה של חלקי צמחים נגועים. לטיפול מקצועי בפטריית קימחון יש לפנות למדביר בעל רישיון של משרד החקלאות להדברת מחלות צמחים.