הדברת תולעי עץ ברוויה

כל מי שיש לו פריטי עץ טבעי בבית מודע ליתרונות רבים של החומר, לצד הבעיות המגיעות עם שימוש בפריטים מחומר טבעי, כמו עץ בבית.

טרמיטים הם אולי המזיקים המוכרים מכולם, אבל דווקא תולעי עץ יכולות לגרום לנזקים לא פחות חמורים.

למעשה, כל העץ הטבעי בישראל, המשמש את תעשיית העץ, עובר טיפולים נגד מזיקים שונים, גם נגד תולעים, אבל זה לא תמיד עוצר את המזיקים השונים.

אם גם אתם חוששים שיש לכם בבית ברוויה תולעי עץ, אל תהססו – התקשרו כבר עכשיו להזמין מדביר מקצועי, שיזהה את סוג המזיקים באופן ודאי ויבצע טיול הדברה מתאים.

 

מה הן תולעי עץ ברוויה?

תולעי עץ ברוויה הן למעשה זחלים של חיפושית בשם יקרונית הרהיטים, או ליקטוס.

החיפושית מטילה ביצים בתוך חורים בעץ, מהן בוקעים זחלים, הניזונים מהעץ לכל אורך חייהם.

 

רהיטים ומוצרי עץ בבית ברוויה – ממה צריך להיזהר

פריטים ורהיטים עשויים עץ מלא, מעניקים לבית טאץ' יוקרתי של עיצוב, חמימות, תחושת קרבה אל הטבע ולכן הם מבוקשים מאוד.

בישראל הם גם יקרים בהשוואה לפריטים המיוצרים מחומרי הגלם האחרים. עץ נחשב חומר נוח לעיבוד, עמיד יחסית, חזק ובעיקר יפה ומגוון, אבל לצד היתרונות הרבים שלו, עץ בעי הוא גם חומר עדין יחסית. רהיטי עץ יכולים להיפגע מחשיפה ממושכת ללחות ורטיבות, פגעי מזג האוויר וגם מזיקים שונים.

אלה יכולים להיות טרמיטים, ניזונים ממוצרי עץ שונים, אותם קשה מאוד להדביר וזהו סיפור שלם בפני עצמו, או תולעי עץ, אותן אפשר להדביר בקלות יחסית ואף להציל את הרהיט הנגוע – בתנאי שתגלו את הבעיה בזמן ותתחילו מייד לטפל בה ללא שהות.

 

תולעי עץ ברוויה – זיהוי הבעיה

זיהוי של סוג המזיקים הוא פעמים רבות החלק הקריטי ביותר בתהליך הטיפול, במיוחד כאשר מדובר על מזיקים שלא משאירים סימנים מאוד בולטים – עד שהם מתפשטים בכמויות אדירות, בדומה לתולעי עץ.

גילוי מהיר של מקור הבעיה, הוא הדרך היעילה ביותר לצמצם נזקים, במקרה של תולעי עץ ברוויה. מתן טיפול הולם אף יאפשר לכם להציל את הרהיטים הנגועים – בתנאי שכל זה יקרה במהירות כמובן. כדי שכל זה יקרה, אתם צריכים להכיר היטב את הסימנים המעידים על הימצאות של תולעי עץ בבית שלכם.

 

סימנים של תולעי עץ ברוויה – אצלכם בבית

תולעי עץ ברוויה מכרסמות את רהיטי העץ כל הזמן, אבל בשעות הלילה, כאשר הכל שקט מסביב, אפשר לשמוע צליל חרישי של כרסום, המעיד על הימצאות תולעים בתוך הבית.

בנוסף, תוצר לוואי של הכרסום הוא אבקה דקיקה, שנראית קצת כמו טלק, המתפזרת על הרצפה, סביב רהיט נגוע. לבסוף – אפשר לראות על העץ את חורי הכניסה של התולעים הקטנות, כמו גם חריצים דקיקים.

 

תולעי עץ ברוויה – דרכי טיפול

טיפול מהיר בבעיה הוא המפתח להצלת רהיטים נגועים בתולעי עץ ברוויה. כיום אפשר לרכוש ספריי מיוחד להדברה של תולעי עץ.

לבקבוק הספריי יש פיה דקה, אותה אפשר להחדיר לתוך החורים בעץ כדי להחדיר פנימה את החומר. החומר מחלחל לאט לתוך המחילות שיצרו התולעים ולבסוך משמיד אותן.

 

תולעי עץ ברוויה – איך הן מגיעות לבית שלכם?

תולעי עץ מגיעות לעיתים קרובות בתוך הריהוט שקניתם מהיצרן. יכול להיות שלא הבחינות בקיומן בתוך העץ, או אם קניתם את הרהיט מיצרן קטן ולא מוכר, בארץ שאין בה פיקוח על מוצרים מסוג זה, ייתכן שהמוצר פשוט לא טופל כראוי ולכן הגיע יחד עם התולעים מארץ המוצא של הרהיט. כך או כך, חושב לטפל בבעיה במהירות האפשרית לפני שהתולעים יתרבו ויגרמו לנזקים בלתי הפיכים.

 

תולעי עץ ברוויה – איך מונעים מהן להגיע אליכם הביתה?

למען האמת, רהיטי עץ מיובאים מארצות אחרות, עוברים תהליך הדברה של תולעי עץ ומזיקים אחרים באמצעות איוד – כשהם עדיין בתוך המכולה, אך תהליך זה לא תמיד מצליח להשמיד את הביצים של התולעים.

כך חלק מן התולעים מגיעות לבית שלכם כשהן בריאות ושלמות בתוך הרהיט שהזמנתם.

תולעי מתרבות וגורמות נזקים חמורים ברהיט שהגיע מחו"ל, אבל הן לא מגבילות את עצמן רק לרהיט אחד, כי אם עלולות להתפשט ולהגיע לרהיטים נוספים – בהתאם למש הזמן שלקח לכם לאתר את הבעיה ולטפל בה.

 

הדברה מקצועית של תולעי עץ ברוויה

אם זיהיתם סימנים של תולעי עץ באחד הרהיטים בבית, או בכמה רהיטים, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לבודד את הרהיטים הללו, להרחיק אותם מפריטי עץ אחרים בבית, כדי שהתולעים לא יעברו משם לרהיטים נוספים.

 

הדברה מקצועית מתבצעת באמצעות תהליך איוד – זהו תהליך יסודי, שממגר את התולעים באופן אופטימלי ויסודי במיוחד. במהלך הדברה באיוד מכניסים את הרהיט, או רהיטים לתוך חדר אטום, אליו מחדירים גז מיוחד להדברת תולעי עץ. הגז חודר לכל חלקי הרהיט, לחורים ולסדקים בעץ ומשמיד את כל התולעים.

חשוב להבין כי תהליך איוד, על אף יעילותו הרבה, מיושם בכל פעם על רהיט אחד ולכן אינו מטפל בכל פריטי העץ בבית – אם התולעים הספיקו להגיע גם אליהם.

יחד עם זאת, מדביר מקצועי ברוויה, יודע כיצד לאתר רהיטים נגועים נוספים וזהו חלק חשוב מהעבודה שלו, כאשר הוא מוזמן לטפל בבית נגוע בתולעי עץ.

מלבד הדברה באיוד, אפשר להשתמש בשיטות נוספות כמו הקפאה, אנוקסיה, או חום, אלא שאלה שיטות יקרות יותר, שהטיפול באמצעותן יכול להימשך מספר שבועות ולכן הן נפוצות הרבה פחות.

 

לסיכום

תולעי עץ ברוויה יכולות להפוך לבעיה של ממש, לגרום לנזקים כבדים לרהיטי העץ שלכם – אלא אם תאתרו אותן בזמן ותטפלו בבעיה במהירות, כדי למנוע התרבות שלהן ופגיעה ברהיטים נוספים. הדברה מקצועית יכולה לפתור את הבעיה במהירות, לצמיתות, באופן בטוח ואמין.