הדברת תיקן פסים בשדות מיכה

תיקן פסים הוא תיקן בעל מאפיינים ייחודיים המבדילים אותו מן התיקנים המוכרים בשדות מיכה. הוא תיקן קטן במיוחד ואורכו מגיע עד סנטימטר וחצי, על החזה שלו ועל הכנפיים מופיעה דוגמת פסים חומים. הזכר יכול לעוף, אבל למרחקים קצרים בלבד ואילו הנקבה לא יכולה לעוף כלל. אבל המאפיין הייחודי ביותר של תיקן פסים חום בשדות מיכה הוא העדפה ברורה שלו להשתכן במקומות שיש בהם הרבה נייר וקרטון, כמו למשל משרדים וספריות. חושבים שיש לכם תיקן פסים בבית, או במקום העבודה? אל תחכו שהוא יגרום לנזקים כבדים למוצרי הנייר שלכם – התקשרו כבר עכשיו להזמין הדברה מקצועית, שתטפל לכם בבעיה.

 

הדברת תיקן פסים בשדות מיכה – לא קל בכלל

תיקן פסים בשדות מיכה הוא אחד התיקנים שקשה מאוד להדביר. אמנם קיימים חומרי הדברה יעילים, הפועלים היטב על גוף התיקן, אך החלק הקשה בתהליך הדברה של תיקן פסים הוא איתור הריכוזים של התיקנים, או אתרי ההשרצה שלהם, כי אלה מסתתרים בדר כלל בין ערימות של נייר, קרטון ועוד.

חומרי הדברה הפוגעים בניירות ובקרטונים עלולים להרוס אותם ולכן הדברה של תיקן פסים בשדות מיכה יכולה להתבצע רק באמצעות פיזור ג'ל מיוחד באזורים אסטרטגיים ברחבי המשרד, או הבית. זהו חומר שאינו פוגע בנייר ובקרטון, אך גם אינו יעיל כמו הדברה בריסוס. לכן, כדי לקבל תוצאה אופטימלית של הדברת תיקן פסים באמצעות ג'ל, יש לבצע את הפעולה מספר פעמים.

 

כיצד תדעו אם יש לכם תיקן פסים בבית בשדות מיכה?

הגעתו של תיקן הפסים החום מלווה בכמה סימנים, שיעזרו לכם להבין עם מי יש לכם עסק. התיקנים הקטנים נוהגים להשאיר אחריהם תיקי ביצים ריקים מפוזרים במקומות האופייניים, כמו מדפי ספרים מכוסים נייר למשל, אבל זה לא הדבר היחיד שהם משאירים אחריהם. תוכלו למצוא גם כתמי צואה קטנים ושחורים באזור שבו הם מוצאים את מזונם וייתכן שכל העסק הלא נעים הזה יהיה מלווה בריח רע במיוחד.

 

כיצד למנוע הופעה של תיקן פסים בשדות מיכה

 • הימנעו מאחסון של ניירות וקרטונים לטווח ארוך
 • הקפידו על אוורור וניקיון של ספריות גדולות לעיתים קרובות
 • התקינו רשתות על החלונות ועל פתחי הכניסה
 • הימנעו מהכנסה של ציוד משומש, או מהרחוב
 •  רססו היטב כל חפץ לפני הכנסתו לחדר מלא נייר וקרטון
 • בדקו היטב כל פריט ציוד, ארגז עם ניירת וכל חפץ אחר לפני הכנסתו לבית
 • הקפידו על תקינות של מכסי הביוב ברחבי הבית
 • אטמו חריצים בקירות ומתחת לדלתות כדי למנוע כניסת תיקנים
 • אטמו חריצים בארונות ובדקו שהארונות נסגרים היטב
 • הימנעו משימוש ניירות לכיסוי מדפים בארונות
 • הימנעו מהשארה של שקיות מזון פתוחות
 • בצעו הדברה מונעת אחת לשנה נגד תיקן פסים חום

 

חשיבות הפעולות למניעת הגעה של תיקן פסים בשדות מיכה

קשיים אובייקטיביים משמעותיים מלווים את פעולות ההדברה של תיקן פסים בשדות מיכה. לצד העובדה כי זהו בעל חיים בעל כושר הישרדות יוצא דופן, מהירות תזוזה ומהירות רבייה, חשוב לנקוט כמה שיותר פעולות שימנעו את הגעתו, או לפחות ימנעו ממנו להרגיש בנוח אצלכם בבית. חשוב להקפיד על סדר וניקיון כללי בבית, אך בעיקר להימנע מאגירה מיותרת של קרטונים ונייר, הקפדה על ניקוי אבק, איוורור וניקיון כללי בחדרים עמוסי ספרים, או מסמכים, ניקיון קבוע של פתחי ביוב ופחי אשפה. כך גם לגבי איטום הבית – הקפידו לאטום פתחי ביוב, חרכים וחריצים קטנים בקירות, בין החלון למשקוף ובין הדלת לרצפה, התקינו רשתות על חלונות ועל פתחי כניסה אחרים וכן הלאה.

 

הדברת תיקן פסים בשדות מיכה באמצעות ג'ל פיתיון

ג'ל הוא שיטת ההדברה העדיפה על רוב המדבירים, כאשר מדובר על תיקן פסים חום בשדות מיכה. כאמור, ריסוס רגיל הוא פחות אפקטיבי והוא גם עלול לפגוע בספרים, או מסמכים יקרי ערך. לכן, הדרך המומלצת היא פגיעה במושבה. זו ממוקמת לרוב במקומות מסתור, אליהם קשה להגיע ולכן הפך השימוש בג'ל פיתיון נפוץ מאוד. התיקנים יוצאים ממקום מסתורם כדי לחפש מזון ומים, או כדי להתרבות, מוצאים את הג'ל המכיל חומרים טעימים ומפתים עבור התיקנים. הג'ל מגיע יחד עם התיקן למושבה, שם הוא גורם למותו של התיקן שהביא את הג'ל וגם של התיקנים האחרים. כיום אפשר למצוא ג'ל פיתיון להדברת תיקן פסים בשדות מיכה בצורה של מזרק מלא בחומר, אותו אפשר למרוח במקומות המתאימים, תוך הקפדה על כללי זהירות ובטיחות לפי הוראות היצרן ובראשם – הרחקה של הג'ל מהישג ידם של ילדים וחיות מחמד.

 

הדברה ביתית, או הדברה מקצועית של תיקן פסים בשדות מיכה?

הדברה ביתית של תיקנים בשדות מיכה הולכת והופכת לפעולה קלה, נוחה ובטוחה באמצעות עשרות מוצרים לשימוש ביתי שאפשר למצוא על המדפים. למעשה, מוצרים אלה הולכים ומתפתחים עם הזמן, הופכים יותר יעילים, יותר בטוחים ויותר נוחים לשימוש, אך האם הדברה מקצועית במקרה זה היא מיותרת?

למען האמת, לא בטוח שאי פעם יהיה תחליף מלא ויעיל למדבירים מקצועיים. אלה אנשי מקצוע שעוברים הכשרה ופועלים תחת פיקוח מחמיר של המשרד להגנת הסביבה, לעיתים גם של רשות הטבע והגנים ושל משרד החקלאות – הכל בהתאם לסוג ההדברה. מדבירים אלה יודעים כיצד להימנע מהרעלה, היכן הם המקומות המתאימים ביותר לפיזור חומרי ההדברה באופן שיהיה יעיל וגם בטוח, יכולים לתת לכם הנחיות להמשך טיפול בבית ולמניעת שובם של המזיקים.

 

לסיכום

הדברת תיקן פסים בשדות מיכה קשה ליישום בגלל יכולות ההישרדות יוצאות הדופן של התיקנים ולכן השיטה היעילה ביותר לטפל בבעיה היא לעשות הכל כדי למנוע את הגעתם של תיקנים אלה לביתכם, או לפחות לעשות הכל כדי שלא יהיה להם נוח אצלכם. בנוסף, הדברה של תיקן פסים חום בשדות מיכה בעזרת מדביר מקצועי תסייע לכם לבצע פעולה אפקטיבית שתגן על הבית ועל החפצים היקרים לכם לטווח ארוך.