הדרכת בטיחות לעבודה עם חומרים כימיים

חומרים כימיים חדשים מופיעים בשוק מדי כמה חודשים, והם חלק בלתי נפרד מהתעשייה המודרנית.

בין אם אתם עובדים עם חומרים כימיים ועלולים להיפגע מהם, ובין אם אתם מעסיקים שאחראים על בריאות וחיי העובדים שלכם – הנה מה שאתם צריכים לדעת על שימוש בטוח בחומרים כימיים.

 

חומרים כימיים בתעשייה

נתח גדול מהתעשייה היום מתעסק עם חומרים כימיים, יסודות ותרכובות שיוצרו באופן טבעי או סינתטי. חלק מהחומרים הכימיים הללו נחשבים לחומר מזיק או מסוכן, והם מופרטים בחוק התשנ"ג-1993 בישראל. כשאומרים חומר מסוכן, אולי אנחנו חושבים על חומצה או חומר רדיואקטיבי, שלבוא איתו במגע ישיר זו ממש סכנת חיים. אבל ישנם חומרים פחות חזקים שפוגעים בבריאות שלנו לטווח הארוך, גם אם לא באנו איתם במגע ישיר.

 

הסכנות הכרוכות בעבודה עם חומרים כימיים

אנשים שעובדים היום עם חומרים כימיים, אם במפעל, בעבודות ניקיון, הדברה, שינוע וכדומה, חייבים לדעת את הסכנות שכרוכות בעבודה הזו וכיצד לשמור על עצמם. הסכנה היא גם ממגע ישיר עם החומר וגם משאיפת האדים, שיכולים לגרום לנזק ארוך טווח. הסכנה היא גם מעבר לחיי אדם, טיפול לא נכון ולא ראוי בחומרים כימיים ובפסולת שלהם יכולים לגרום לנזק סביבתי חמור מאוד, סכנת זיהום באדמה או במים או חלילה לגרום להתלקחות ושריפה.

האחריות לטיפול נכון בחומרים כימיים היא כמובן של האדם שמתעסק איתם, ויש צורך ברישיון מתאים לחומרים. אבל לא פחות מהאחריות היא של המעסיקים, שאמונים על בריאות העובדים שלהם. מעבר לשמירה על חיי אדם, מבחינת המעסיק שמירה על הבטיחות מבטיחה גם צמצום עלויות על ביטוחים והיעדרויות, מניעת הפרעה לפעילות השוטפת ושיפור האקלים הארגוני ויחסי העבודה.

 

התנהלות מעסיקים ועובדים עם חומרים כימיים

כדי לסייע לשני הצדדים, למעסיקים ולעובדים, לשמור על הבטיחות, מוזמנים למקום העבודה ממוני בטיחות שתפקידם להעביר הדרכות בטיחות לצוות. בעבודה עם חומרים כימיים ההדרכות נודו להזכיר את הסכנות שבשימוש בחומרים אלו, לטווח הארוך והקצר, ואיך אפשר להיזהר. בעצם, במקום לפקח על הפועלים בכל זמן נתון, ולוודא שהם לובשים את ציוד המגן ומשתמשים בחומרים הכימיים בצורה זהירה, בזכות ההדרכות הפועלים יבינו את החשיבות של הכללים והחוקים לטובת השמירה על עצמם ויפעלו לשמור על ביטחונם.

לסיכום

"צמח בטיחות" מפעילה ממוני בטיחות שעברו הכשרה מקצועית ויסודית, כדי להעביר הדרכות בתחומי עבודה שונים. הדרכת בטיחות של החברה הינה ייעודית בין היתר לעבודה עם חומרים מסוכנים, בטיחות עם אש, בטיחות בגובה, גז טבעי, אגרונומיה, ניהול סביבתי, ניהול איכות ועוד. ההדרכות של "צמח בטיחות" נעשות בהתאם לאופי העבודה ולסביבת העבודה, אם מדובר במפעל תעשייתי, מרכז תיירותי או מוסד חינוכי. החברה מציעה שירותי הדרכה, ייעוץ וליווי מאנשי מקצוע כל אחד בתחומו, הכל כדי לשמור על שלומם וביטחונם של העובדים.

 

כובע

מה היה לנו עד עכשיו?