הרחקת מיינה בשדות מיכה

ציפור המיינה, נקראת גם מיינה הודית, או מיינה מצויה והיא נחשבת מין פולש בישראל. היא מגיעה כמובן מהודו ומאז הגיעה לישראל בשנות התשעים, הפכה למין מזיק, שתלטני, הפוגע במינים מקומיים עד סכנת הכחדה, מציק ותוקף גם בני אדם. אם אתם סובלים מפלישה של מיינה הודית בקרבת הבית שלכם בשדות מיכה, התקשרו אלינו לקבלת מענה אמין, מקצועי ומיידי.

 

מיינה הודית בשדות מיכה – מה זה מיינה?

מיינה הודית היא ציפור אוכלת כל – היא טורפת חרקים ובעלי חיים קטנים וגם מזון מגוון מן הצומח. מלבד היותה אוכלת כל, היא גם נחשבת חכמה במיוחד, היא יכולה לחקות צלילים של ציפורים אחרות והיא גם תוקפנית ואמיצה. כל התכונות האלה יחד הופכות אותה לבעל חיים עמיד וחזק, נפוץ מבהירות וקשה להיפטר ממנו. למעשה מיינה היא ציפור כל כך חצופה, שאין לה בעיה לתקוף עופות גדולים ממנה, גם עורבים (הנחשבים תוקפניים לא פחות) ואפילו בני אדם.

היא נוהגת לקנן במקומות קבועים בשדות מיכה, אליהם היא חוזרת עונה אחר עונה ואז היא גם הופכת תוקפנית הרבה יותר, בגלל הצורך להגן על הגוזלים. דגירה על הביצים נמשכת כשבועיים, נעשית על ידי הזכר והנקבה לסירוגין. לאחר בקיעת הגוזלים, ההורים ממשיכים לטפל בהם עד שהם פורחים מהקן. אורך החיים הממוצע שלהם עומד על 4 שנים, אך יכול להגיע עד 12 שנה. לפי אתר הצפרות הישראלית, נכון לשנת 2020, מיינה היא אחת הציפורים הנפוצות ביותר בישראל, לאחר שדחקה ממקומם מינים מקומיים עדינים ופגיעים יותר.

 

סימני זיהוי לציפור המיינה

מיינה היא ציפור שיר קולנית ועזת אופי, מתרקבת ללא חשש לפני אדם, לרוב נמצאת בזוגות. גודלה בערך כגודל יונה, צבע גופה שחור – חום, עם מספר כתמים לבנים קטנים, זנב לבן וצבע המקור שלה צהוב. מאחורי העיניים יש לה כתם צהוב אופייני ואין הבדל משמעותי בין זכר לנקבה.

 

למה חשוב להזמין הרחקה מקצועית של מיינה בשדות מיכה?

זוגות בוגרים של מיינה נוהגים לקנן במקומות קבועים. אם הם יחליטו להתמקם על אדן החלון שלכם, במרפסת השירות, או מעל חבל הכביסה, הם צפויים לשוב לשם כל שנה. בנוסף, המיינות מאוד מגוננות על הקן שלהן והיותן ציפורים תוקפניות הופכת את ההתמודדות איתן לכמעט בלתי אפשרית, מפני שפגיעה בקן של מיינות בשדות מיכה עלולה להוביל להתנהגות נקמנית ותוקפנית שלהן. כאשר מדביר מקצועי מגיע לבצע הרחקת מיינה בשדות מיכה, הוא ילבש חליפת מגן, יחבוש קסדה ומשקפי מגן, יקבע את הסולם למבנה באוםן בטיחותי וזאת רק בתנאי שיש בידיו היתר עבודה בגובה.

 

מיינה בשדות מיכה  – נזקים אפשריים

מלבד היותה ציפור תוקפנית, חכמה ושורדת, מיינה גם גורמת נזקים כבדים לחקלאות ולגינון: היא אוכלת פירות מהעצים והשדות, פוגעת בעיקר בכרמי ענבים, אך פוגעת ביבולים שלמים, מזיקה לצינורות המים החשופים, רועשת, נושאת על גופה טפילים וחיידקים אופייניים לעופות, שיכולים לפגוע גם בבני אדם ולבסוף – היא פוגעת במיני עופות מקומיים, עדינים וחשובים למאזן האקולוגי של הארץ ולכן אינה רצויה בעליל. למעשה, היא כל כך מזיקה ונפוצה, שהאיגוד הבינ"ל לשמירה על הטבע הכריז עליה כאחת מהמינים הפולשים המזיקים ביותר בעולם. מנגד – בארצות המוצא שלה במזרח הרחוק היא נחשבת למגנה על השדות, כי היא אוכלת מזיקים אחרים וכן בזכות הנטיה שלה למונוגמיה, בזכותה היא נחשבת ציפור אהבה.

 

כיצד מבצעים הרחקת מיינה בשדות מיכה?

הרחקה מקצועית של מיינה מתבצעת בדומה להרחקה של עופות אחרים, כמו יונים ועורבים. ראשית יש למנוע ממנה גישה לאתרי קינון בסביבת הבית שלכם על ידי חסימת הגישה למרפסות שירות, הצבת דוקרנים על אדן החלון, שימוש בדחלילים, סגירת פתחים וכן הלאה. התקנה של רשת צפופה במשותף על ידי כל דיירי הבניין תעניק לכם הנחה במחיר העבודה וגם תמנע הגעה של מיינות לכל מרפסות השירות בבניין. לאחר חסימת כל דרכי הגישה, יש לרסס היטב את כל סביבת הקן נגד טפילי עופות שונים, לפני שאלה יצליחו להתפשט בתוך הבית ואז לחטא את האזור נגד חיידקים הנישאים על גבי הנוצות.

 

האם אפשר לבצע לבד הרחקה של מיינה בשדות מיכה?

מיינות נחשבות ציפורים תוקפניות ומסוכנות ולכן הרחקה שלהן בכוחות עצמכם אינה מומלצת. בנוסף, שימוש בחומרים המתאימים להדברת טפילים וחיטוי נגד חיידקים זמינה לאנשי מקצוע מורשים בלבד ואין לנסות להשתמש בהם בעצמכם.

 

איך להישמר מפני תקיפת מיינה בשדות מיכה?

כאמור, מיינה היא ציפור תוקפנית ונקמנית. בנוסף, היא נפוצה מאוד בסביבת המחיה האנושית בשדות מיכה ולכן חשוב להכיר את מנהגיה כדי לדעת כיצד ניתן להימנע מפני תקיפה. לפי ההשערה , פלישת המיינות לישראל החלה בשנות התשעים כאשר מספר מיינות הובאו לישראל לצורכי תצוגה ובידור במרכז הארץ, הצליחו לברוח ומאז התרבו עד לכדי מפגע של ממש. קצב ההתרבות שלהן גבוה ומטריד ותקיפות של עוברי אורח על ידי מיינות התרחשו כבר ביישובים רבים בישראל, ביניהם ראש העין, רחובות, פתח תקווה ועוד. כדי להימנע מתקיפת מיינות בשדות מיכה, ראשית יש להבין שהן רגישות במיוחד בתקופת הקינון, אז הן נכנסות למצב מגננה כדי לשמור על הקן ועל הביצים או על הגוזלים ותוקפות ללא הבחנה – כל דבר וכל אחד שלדעתן מהווה איום. עונת הקינון העיקרית של המיינה בישראל היא בין החודשים פברואר עד אוגוסט – כאשר מזג האוויר חם מספיק לצורך רבייה. למעשה, הסכנה העיקרית מפני תקיפת מיינה יהא כאשר הגוזלים מתחילים לצאת מהקן ומתקרבים לבני אדם ולכן יש לשים לב להימצאות גוזלים ולהתרחק מהם ככל הניתן.

 

לסיכום

מיינה היא מין פולש ומזיק, בלתי רצוי וקשה להרחקה. האופי החצוף, יכולתה לאכול כל דבר ולהתרבות במהירות, הופכים אותה למין נפוץ מאוד, טורדני ופוגע. אם יש לכם קינון של מיינות בקרבת הבית – אל תהססו ואל תחכו – הזמינו עכשיו הרחקה מקצועית.