הרחקת עטלפים בשדות מיכה

עטלפים הם בעלי חיים מוגנים בישראל. מיני עטלפים רבים בעולם נמצאים בסכנת הכחדה ולכן הם זוכים ליחס של כבוד בכל העולם ולא רק אצלנו בארץ. בין המינים המוכרים בשדות מיכה ובישראל בכלל, אפשר למצוא את עטלף הפירות, הניזון לעיתים קרובות מפירות סרק של עצים כמו פיקוס, או עטלף החרקים הניזון מחרקים כמובן, אך למעשה קיימים בישראל כ- 33 מינים שונים של עטלפים, מתוכם מינים רבים מצויים בסכנת הכחדה. אם אתם סובלים מהתנחלות של עטלפים בקרבת הבית, או בתוכו ומעוניינים להרחיק אותם באופן חוקי ויעיל, התקשרו והזמינו עכשיו הרחקת עטלפים מקצועית. 

 

מה ההבדל בין עטלף פירות ועטלף חרקים?

ההבדל העיקר בין שני המינים הללו הוא בגודל – עטלף פירות גדול מעטלף חרקים במידה משמעותית. בנוסף, עטלפי פירות משמיעים קריאות בשעות הפעילות שלהם בלילה, שבני אדם יכולים לשמוע ואילו עטלפי חרקים משמיעים צלילים שאינם נשמעים לאוזן האנושית. כאמור, כל מיני העטלפים בשדות מיכה הם מוגנים ואסור לפגוע בהם ולכן אסור לפגוע בהם, מותר רק להרחיק אותם.

 

כיצד עטלפים בשדות מיכה מזיקים לבני אדם?

הנזק העיקרי הנגרם מהימצאות של עטלפים בתוך הבית או בקרבתו הוא הלכלוך. בעיקר עטלפי פירות, הניזונים מעצים בקרבת הבית, או מעל המכוניות במגרש החניה, מפרישים לשלשת נוראית, שיכולה לגרום לצבע להתקלף מעל המכונית ולטנף את הקירות. יחד עם זאת, עטלפים כמעט ואינם גורמים לאף נזק אחר. הם אינם נושכים, או פוגעים באף דרך אחרת בבעלי חיים, או בני אדם.

 

כיצד עטלפים בשדות מיכה מועילים לבני אדם?

עטלפים בשדות מיכה נחשבים למדבירים טבעיים של חרקים ומזיקים אחרים. חלק ממיני העטלפים ניזונים מחרקים וכך מרחיקים מסביבת המגורים יתושים, זבובים וחרקים אחרים, שאינם רצויים בקרבת בני אדם בשדות מיכה ובכלל.

 

מידע מעניין על עטלפים בשדות מיכה

 • עטלפים שייכים למשפחת היונקים. כאשר נקבת עטלף פירות ממליטה, הולד שלה נצמד לגבה ועף איתה כך ממקום למקום בשעות הפעילות שלה, לעומת נקבת עטלף חרקים. זו משאירה את התינוק שלה במקום מסתור מוגן. התינוק יונק חלב מהפטמות של אמו, הממוקמות באזור הבטן שלה.
 • עטלפים בשדות מיכה משתמשים בשיטת התמצאות דומה מאוד לשיטת התמצאות הסונאר של הדולפינים – גלי קול הנקלטים באיבר הקיים בגופם ופועל כמו רדאר. הם משמיעים קולות שחוזרים אליהם בצורת גלי קול וכך נוצרת במוחם תמונה של הסביבה שאליה הם עפים. למעשה, השיטה כל כך יעילה שהיא מאפשרת להם לאתר מזון כמו חרקים זעירים, להישמר מפני היתקלות בחפצים בעת מעופם ועוד.
 • עטלפי חרקים נחשבים לאמצעי יעיל מאוד של הדברה ביולוגית מפני שהם מצמצמים את אוכלוסיית החרקים בסביבת המחיה שלהם וזו אחת הסיבות לכך שהם נחשבים בעלי חיים מוגנים.
 • מדי שנה מתקיימים ברחבי העולם אירועים שמטרתם לעורר מודעות לחשיבות העטלפים ולסייע למנוע את הכחדתם. בישראל נערכים אירועים אלה בחסות רשות הטבע והגנים, שלוקחת חלק נכבד בשמירה על עטלפים בישראל, לצד "עמותת עטלף" שהיא גוף פרטי.
 • חלק ממיני העטלפים נכנסים לתרדמת חורף וחוזרים לפעילות רק כאשר מזג האוויר מתחיל להתחמם.
 • נקבת העטלף ממליטה ולד אחד בשנה בלבד, כך רביית העטלפים איטית מאוד.
 • אם אתם נתקלים בעטלף פצוע, או חולה תוכלו לפנות ל"עמותת עטלף", העוסקת בהצלה של עטלפים ברחבי הארץ.

 

שיטות להרחקת עטלפים בשדות מיכה

קיימות שיטות שונות להרחקת עטלפים, אף אחת מהם אינה כוללת הדברת עטלפים, או הרעלה של עטלפים בשדות מיכה, מפני שעטלפים הם בעלי חיים מוגנים ולכן שיטות אלה לא חוקיות בישראל.

יחד עם זאת, קיים מספר לא מבוטל של שיטות יעילות וזמינות להרחקה של עטלפים ממקום בו אינם רצויים:

 • יחידה סונארית לשיבוש מערכת הניווט של העטלפים וגורמת להם להאמין שהם במסלול התנגשות עם חפץ גדול. כך הם מתרחקים מהמקום בו מותקנת המערכת. התדרים המשודרים על ידי המערכת אינם מורגשים, אלא רק על ידי עטלפים, המערכת יכולה לפעול ללא הפסקה וגורמת לעטלפים להתרחק מהאזור לצמיתות.
 • מערכת תאורה להרחקת עטלפים – תאורה חזקה באזור אליו מגיעים עטלפים באורח קבע תרחיק אותם מפני שהם אינם מורגלים באור חזק בשעות הפעילות שלהם. שיטה זו מתאימה לשימוש בעיקר באזורים חקלאיים מפני שתאורה חזקה בסביבת הבית בשעות הלילה אינה נעימה גם לבני אדם.

 

יתרונות השיטות המתקדמות להרחקת עטלפים בשדות מיכה

השיטות המוזכרות מעלה, להרחקת עטלפים, מסייעות לשמור על בעלי החיים החשובים האלה מפני פגיעה ולמנוע את הכחדתם, אך הן גם בעלות יתרונות רבים לבני האדם.

 • שמירה על הסביבה, הימנעות מהרעלה ופגרי חיות בסביבת הבית
 • שיטות להרחקה ירוקה של עטלפים מסביבת הבית בשדות מיכה אינן מפריעות לבני אדם ולבעלי חיים בסביבת בני אדם.
 • שיטות אלה אינן מסוכנות ולכן בטוחות לשימוש גם כאשר יש ילדים בסביבה.
 • שיטות אלה יעילות בהרחקת עטלפים גם כאשר הם נמצאים במקום שהגישה אליו קשה עד בלתי אפשרית.

 

למה חשוב להזמין איש מקצוע להרחקת עטלפים בשדות מיכה?

שימוש במכשירים להרחקת עטלפים יכול להיעשות באופן עצמאי, אך אנשי מקצוע ומומחים בתחום יודעים כיצד והיכן למקם את המכשירים לצורך יעילות מקסימלית. כמו כן, עבור חלק מהמכשירים תצטרכו חיבור לחשמל ולצורך כך כדאי להיעזר באיש מקצוע, מפני שחיבור מכשיר חשמלי בחלקו החיצוני של הבית עשוי להיות מורכב ומסוכן למי שאין לו ידע וכלים מתאימים.

 

לסיכום

בישראל קיימים כ-33 מיני עטלפים, הניזונים מחרקים, או פירות. כל מיני העטלפים בישראל נחשבים מוגנים בשל היותם מדבירים טבעיים של חרקים מזיקים ובשל היותם נתונים בסכנת הכחדה. הדברת עטלפים, או הרעלת עטלפים הן פעולות אסורות בישראל ויכולות לגרור עונשים חמורים. להרחקה יעילה של עטלפים בשדות מיכה קיימות שיטות שונות, כולן ירוקות, מתקדמות ויעילות ביותר, אך חשוב להיוועץ באנשי מקצוע בתחום, כדי לקבל אפקטיביות מקסימלית של מכשיר ההרחקה.