מלכודת חתולים ברוויה

חתולים נחשבים בעלי חיים מוגנים בישראל. הם נחשבים למדבירים אקולוגיים יעילים ביותר והם גם אהובים מאוד בתור חיות מחמד.

רשויות מקומיות רבות מטפלות בחתולים באופן הומני, מאפשרות ואף מעודדות האכלה של חתולי רחוב, מציעות עיקורים וסירוסים לחתולי רחוב כדי למנוע התרבות יתר, אבל זה לא המצב בכל מקום.

בעלי דירות קרקע בעיקר, חשים לעיתים קרובות במטרד, כאשר חתולי רחוב פולשים אליהם לחצר והופכים אותה לביתם, או לבית השימוש שלהם, משתמשים באדמה לעשיית צרכים, פוגעים בצמחים ומותירים אחריהם ריח נורא, מביאים איתם פרעושים וטפילים אחרים ולעיתים אף מנסים להיכנס לתוך הבית כדי למצוא מזון.

אם אתם סובלים מבעיה של חתולי רחוב בסביבת הבית, או בבית העסק, אתם צריכים מדביר שיודע לטפל בבעיה באמצעים הומניים וחוקיים. התקשרו אלינו והזמינו שירות מקצועי לטיפול בחתולים מזיקים.

 

דרכים שונות להרחקת חתולים ברוויה

חתולים הם כאמור בעלי חיים מוגנים בישראל. משמעות הדבר היא כי פגיעה בחתולים היא מעשהב לתי חוקי בישראל.

משום כך, גם אם החתולים בסביבת הבית, או העסק שלכם הפכו למטרד של ממש, אין לפגוע בהם בשון צורה, אלא יש לפנות לדרכים חוקיות ובעלי מקצוע מורשים, לצורך טיפול בבעיה.

אחת הדרכים המוכרות להרחקת חתולי רחוב היא על ידי שימוש במכשיר אלקטרוני היוצר גלי קול בתדרים מיוחדים, אותם רק חתולים יכולים לשמוע.

הרציונל מאחורי השיטה אומר כי החתולים נרתעים מהצלילים הללו ולכן מתרחקים מהמקום, אבל למעשה, חתולים מבינים די מהר כי מדובר על מכשיר שאין בו סכנה של ממש ולעיתים קרובות חוזרים למקום לאחר שהבינו כי לא נשקפת להם סכנה.

 

מלכודות חתולים ברוויה מתי צריך את זה?

אם חתולי הרחוב הפכו למטרד של ממש בחצר הבית, בסביבת בית העסק, או בכל מקום אחר בו אין לכם שליטה, מלכודות חתולים כנראה לא יספקו פתרון לבעיה.

מנגד, אם מדובר על מקום סגור, כמו מחסן, או מבנה סגור אחר, אליו חתולים נוהגים להיכנס דרך קבע, מלכודת חתולים עשויה להיות הפתרון המושלם.

 

מלכודת חתולים ברוויה – איך זה עובד?

לצורך לכידה מהירה ויעילה של החתול, מומלץ להניח בתוך המלכודת מזון ריחני ומושך במיוחד לחתולים, כמו טונה, או נקניק ריחני.

בתוך המלכודת יש התקן מיוחד המיועד לפיתיון המזון ואם תניחו בתוכו את המזון המתאים – החתול ייכנס וילכד במהרה.

התקן זה מחובר אל הדלת ולכן כאשר החתול מנסה לאכול מן הפיתיון שהנחתם עבורו בתוך הכלוב, הוא מפעיל את המנגנון וגורם לסגירה מהירה וחזקה של דלת הכלוב מאחוריו.

לעתים רחוקות, תיאלצו להמתין שעות ארוכות ואף יותר מכך, עד שהחתול יואיל להיכנס למלכודת, אבל כאמור, אם המלכודת מצוידת בפיתיון מספיק אטרקטיבי – החתול יגיע במהירות.

 

רגע לפני שמניחים מלכודת חתולים ברוויה

כדאי לבדוק אם החתול המסתובב ומפריע לכם הוא אולי נקבה מטפלת בגורים. סביר להניח שהגורים נמצאים בקרבת מקום ולא תצטרכו להשקיע מאמץ ניכר בחיפושים, אם המאמץ הוא חיוני במקרה כזה, שכן אם נמצאים גורים בסביבה, הם עלולים למות אם אמא שלהם תיעלם.

לכן, אם נמצאים גורים בקרבת מקום, יש לאסוף אותם יחד עם האמא ולהרחיק את כולם יחד, כדי שהחתולה תוכל להמשיך לטפל בהם ואתם לא תמצאו את עצמכם צריכים להתמודד עם כמות של גורי חתולים רעבים וחסרי אונים, או עם פגרים קטנים, שיהפכו למטרד קשה בפני עצמו.

 

בחירה נכונה של מלכודת חתולים ברוויה

לצורך בחירה נכונה של מלכודת חתולים יש להתייחס למספר שיקולים:

  • גודל המלכודת – היא צריכה להיות גדולה מספיק עבור החתול, אך קטנה מספיק כדי שיהיה נוח לאחסן אותה עד השימוש הבא.
  • חומר גלם – מלכודות שונות עשויות מחומרים שונים, ביניהם פלסטיק ומתכת.חשוב לבחור מלכודת עמידה וחזקה, שלא תישבר, או תתעקם גם אם החתול משתולל ומנסה לצאת.
  • יחד עם זאת, חשוב שהמלכודת תהיה מספיק עדינה וללא פינות חדות כדי שהחתול לא יפגע כאשר הוא מנסה לצאת
  • מומלץ לבחור מלכודת שלא תיהרס או תתבלה גם כאשר תהיה מאוחסנת למשך זמן רב
  • רצוי לבחור מלכודת שתתאים לתקציב שלכם, בהתחשב בעובדה כי מדובר על שימוש חד פעמי ברוב המקרים.
  • מומלץ לבחור מלכודת בעלת שני פתחים משני הצדדים, שיהיה לכם קל יותר לשחרר ממנה את החתול כשיגיע הזמן. כידוע, חתולים יכולים לפעול בתוקפנות כשהם מרגישים מאוימים ומלכודת עם שתי דלתות תסייע להגן עליכם מפני שריטות ונשיכות, כשתרצו לשחרר את החתול ממנה.

 

מה עושים לאחר שהחתול נלכד?

לפני הצבת מלכודת חתולים ברוויה, חשבו לרגע מה יקרה לאחר שהחתול ילכד בה. 

אם אתם חושבים שיקח לכם כמה שעות עד שתגיעו לשחרר את החתול, קחו זאת מראש בחשבון והניחו מספיק מים ומזון, כדי שהחתול לא יגווע ברעב ובצמא, כשהוא ממתין לכם, לכוד בתוך הכלוב.

אם אתם מתכננים לפעול באופן עצמאי וללא עזרת בעל מקצוע – בדקו היטב היכן תוכלו לשחרר את החתול לאחר לכידתו, במקום בטוח שבו יוכל להמשיך את חייו בלי להפריע ובלי להיפגע.

חשוב לציין כי החתול מחכה בקוצר רוח לשחרורו ולכן אין צורך לעשות מאמצים גדולים כדי לשחרר אותו, אלא רק לפתוח בזהירות את דלת הכלוב ולהתרחק מעט כדי לאפשר לו בריחה בטוחה.

בנוסף, שימו לב שהשחרור חייב להתבצע בשטח פתוח, הרחק מן הרחובות הסואנים וכבישים, שם עלול החתול לרוץ אל הכביש ולהידרס מייד עם שחרורו.

 

לסיכום

מלכודת חתולים ברוויה היא אמצעי יעיל, הומני יחסית, לצורך לכידה והרחקה של חתולי רחוב, או חתולים אחרים, המהווים מטרד, הרעה, או גורמים נזק.

יש להשתמש בתבונה במלכודת כזאת כדי לא לגרום נזק לבעלי חיים אחרים וכדי לא לפגוע בחתול במהלך הלכידה ובאופן כללי מומלץ להיעזר בשירותיו של בעל מקצוע כדי לבצע את העבודה מתחילתה ועד סופה על הצד הטוב ביותר.