פשפש המיטה בשדות מיכה

אחת התכונות הבעייתיות במיוחד של פשפש המיטה, היא אהבתו הגדולה לבני אדם. מה לעשות – פשפש המיטה מעדיף לעקוץ בני אדם על פני רוב בעלי החיים האחרים וזו רק אחת הסיבות שבגללן כדאי להכיר את בעל החיים הזה ולדעת כיצד אפשר להימנע ממנו, או להיפטר ממנו במידת הצורך. אם גם אתם סובלים מהתפשטות של פשפש המיטה אצלכם בבית, צרו איתנו קשר בהקדם ונשמח להגיע במהירות כדי לטפל בבעיה.

 

פשפש המיטה בשדות מיכה – מאפיינים שכדאי להכיר

.פשפש המיטה בשדות מיכה פעיל בעיקר בשעות הלילה וניזון מדם טרי – בכל שלבי ההתפתחות שלו. למעשה, הוא זקוק לדם אפילו כדי להצליח להתרבות, מפני שבמקרה של מחסור במזון, הביצים אינן מתפתחות כראוי. אחד הגורמים המקשים על איתור פשפשי המיטה והדברתם הוא העובדה כי אינם חיים על גוף הפונדקאי שלהם, אלא רק ניזונים ממנו. את מקום מושבם הם קובעים בין החריצים במיטה, בין הקפלים במזרון ובמצעים. הם ממתינים שם בסבלנות עד לבואו של הפונדקאי שלהם ואז תוקפים. הם יכולים להמתין ימים ארוכים ללא מזון, כך שגם אם נעדרתם מהבית לכמה ימים, הם כנראה ימשיכו להמתין לכם עד שתחזרו. מלבד המנהג האפקטיבי של פשפש המיטה להתמקם במיטה ולהמתין לשעת כושר, המסייע לו להשיג את מזונו בצורה כה יעילה,  הוא גם ממתין עד לשעות הלילה כדי להתחיל לעקוץ, מפני שאז הפונדקאי שלו ישן ואינו יכול להתגונן מפניו. סימני עקיצה אופייניים לפשפש המיטה בשדות מיכה יופיעו בעיקר על הרגליים, הגב והידיים, בצורת נקודות אדומות, קטנות בהשוואה לעקיצת יתוש למשל.

 

פשפש המיטה בשדות מיכה – האם הוא מסוכן?

עקיצה של פשפש המיטה גורמת במרבית המקרים לגירוד מציק וסימן אדום. פשפש המיטה לא מעביר מחלות בדרך כלל, אבל קיימים מקרים שבהם אנשים עם תגובה חיסונית קיצונית מפתחים תגובה אלרגית קשה לעקיצות של פשפש המיטה וזו עלולה אפילו לגרום למוות.

 

הדברת פשפש המיטה בשדות מיכה

פשפש המיטה בשדות מיכה יכול להתרבות ולהתפשט ברחבי דירה פרטית ולגרום לבעליה סבל רב, לצד הוצאה כלכלית בלתי מבוטלת לצורך הדברה מקצועית, אך לצד בתים שנדבקו בנגע, אפשר למצוא גם בתי מלון ואף בתי חולים, הנאלצים להזמין הדברה נגד פשפש המיטה בשדות מיכה בקנה מידה גדול, המלווה בטרחה עצומה והוצאה כספית ניכרת.

 

כיצד למנוע הידבקות בפשפש המיטה בשדות מיכה

מקומות צפופים, בעלי רמת ירודה של תחזוקה וניקיון הם הבעייתיים ביותר, שכדאי להתרחק מהם, אך אפילו במלונות יוקרה עלול להופיע פשפש המיטה, להתמקם בין החפצים שלכם ולנסוע אתכם הביתה – שם יוכל להתרבות בנחת ולזלול כשאתם ישנים. לכן, כשאתם נמצאים בחושה ולנים מחוץ לבית במלון, באכסניה ואפילו באתר קמפינג, במיוחד אם מדובר במקום עסוק שעוברים דרכו אנשים רבים בתדירות גבוהה, בדקו את סביבת הלינה שלכם לפני שתתמקמו. תוכלו לראות על פינות המיטה נקודות שחורות קטנות – זו הצואה שלהם, שיכולה להופיע גם מתחת למצעים. במקרים מסוימים תצליחו לראות גם את הפשפש עצמו, שמגיע לגודל של גרגיר אורז לפחות בשלב הבוגר שלו.

 

שמרו על החפצים שלכם במקום בטוח

כביסה מלוכלכת למשל, מכילה ריחות של זיעה והפרשות גוף שונות, שמושכים את פשפש המיטה ולכן, אם יש לכם כביסה מלוכלכת, שמרו אותה בתוך שקית סגורה היטב כדי שהפשפש לא יצליח להיכנס. אם הבאתם איתכם תיקים ומזוודות, יש להניח אותם על משטח מוגבה, כמו שיש, שולחן, מזנון וכן הלאה – כדי להקשות על הפשפש להגיע אליהם. גם אם החלטתם לרכוש או להביא הביתה ריהוט משומש, כדאי לבדוק אותו היטב לפני שמכניסים אותו הביתה, למקרה שהוא נגוע בפשפשים.

 

אמצעים ביתיים להדברת פשפש המיטה בשדות מיכה?

בגלל יכולת הרביה המהירה של פשפש המיטב כדאי לטפל בבעיה ברגע שהיא מתגלה. בדרך כלל הפשפש יתרבה בחדר אחד, לפני שהוא יתחיל לצאת ולחפש את מזלו בחדרים אחרים בבית ולכן כדאי לעצור את התפשטות הטפיל בהקדם האפשרי – כדי לחסוך בטרחה, עבודה קשה, מאמץ ואף הוצאות כספיות. יש להשתמש בחומר חיטוי לשטיחים ולשאוב אותם היטב, לכבס את כל המצעים בבית בהרתחה, להוציא לשמש את כל השמיכות העבות והמזרונים – למשך כמה ימים טובים. רצוי לסגור באמצעות תפירה את כל הפתחים במזרנים ולמרוח שמן עץ התה בכל המקומות הנגועים.

 

הדברה מקצועית של פשפש המיטה בשדות מיכה

במקרים חמורים, שבהם הבית כולו נגוע ושורץ בטפילים הזעירים, כדאי להזמין בעלי מקצוע, שיבצעו את כל הפעולות הדרושות לצורך הדברה מקיפה ויסודית של פשפש המיטה. בעלי מקצוע עם הכשרה והיתרים מתאימים, משתמשים בחומר מיוחד להדברת פשפש המיטה באמצעות קיטור. הרגישות של הטפיל לחום ולחומר ההדברה, הוכת את הטיפול הזה יעיל במיוחד. יחד עם זאת, פעמים רבות טיפול אחד אינו מספיק ויש לחזור עליו לפחות עוד פעם אחת – כדי להבטיח שכל הפשפשים המסתתרים בחרכים וקפלים שונים ברחבי הבית יודברו.

 

שלבי הדברה מקצועית של פשפש המיטה בשדות מיכה

לפני תחילת העבודה, המדביר יערוך ניטור כדי לזהות את כל המקומות הנגועים בבית. לאחר מכן יש לבצע שאיבת אבק חזקה ואינטנסיבית, כדי לאסוף כמה שיותר מהטפילים הקטנים ולהיפטר מהם. הדברה באמצעות קיטור היא השלב הבא, המבטיח שהבית כולו מטופל בחומר נגד פשפש המיטה, אל הוא לא השלב האחרון. לאחר טיפול בקיטור, יש לרסס את הבית בחומר פעיל העוצר את התפתחות הביצים ומבטיח שלא יוולדו פשפשים חדשים. לבסוף – יש לערוך טיפול נוסף לאחר שבועיים, כדי להבטיח שלא נותרו מקומות מסתור, בהם חיים עדיין פשפשים.

 

לסיכום

הדברת פשפש המיטה היא פעולה מורכבת וקשה ולכן רצוי להשקיע את מירב המאמצים במניעת התפשטות. יחד עם זאת, אם פשפש המיטה הגיע גם אליכם, אין צורך להיבהל. פשוט צרו עימנו קשר בהקדם ונגיע לטפל בנגע ולהחזיר את השקט והשלווה לבית שלכם.