שיקום והדברת עץ אבוקדו ברוויה

אבוקדו הוא אחד העצים היפים והאהובים ברוויה וברחבי ישראל. יש לו רגישויות שונות, שהופכות אותו לעץ עדין במיוחד. הוא יכול להגיע לגובה 8 מטרים ויותר והוא מניב פירות נפלאים, בריאים וטעימים. מלבד בשר הפרי, נהוג להשתמש בחלקים נוספים של העץ ברפואה העממית, כמו קליפת הפרי – המשמשת כתרופה אנטיביוטית, נוזל הנסחט מעלי העץ משמש לטיפול ביתר לחץ דם, או בשלשול, קליית הגלעין ואכילתו משמשת גם היא לטיפול בתחלואה של מערכת העיכול ואם נפצעתם – תוכלו לחבוש את הפצעים בעזרת עלי העץ. לצד כל אלה, עץ האבוקדו רגיש למספר גדול של מזיקים, בהם יש לטפל באופן מקצועי ובהקדם האפשרי. אם עץ האבוקדו שלכם נפגע ממזיקים, התקשרו אלינו בהקדם לצורך טיפול מהיר ומקצועי, לפני שהנזק יחמיר.

 

מתי צריך להזמין הדברה ושיקום לעץ אבוקדו ברוויה?

אתם מכירים היטב את התופעה – עלי העץ הופכים פתאום חומים או צהובים, מופיעים עליהם כתמים שונים או חורים מוזרים בגזע וכן הלאה. כל אחד מהסימנים הללו עשוי להעיד על הימצאות מזיקים בעץ. אלה יכולים להחליש את העץ, למנוע היווצרות פרחים ופירות ואף להמית את העץ – אם לא טופלו בזמן. אם הופיעו על עץ האבוקדו שלכם אחד מהסימנים האלה או יותר, זה סימן שצריך להזמין מדביר מומחה לטיפול בעצים ברוויה.

 

מה כולל טיפול שיקום והדברה לעץ אבוקדו ברוויה?

תוכלו להזמין לעץ שלכם טיפול נקודתי, עם גילוי סימני מזיקים, או טיפול תקופתי מונע, שיסייע לשמור על העץ שלכם בריא ושלם לאורך כל השנה:

  • טיפול תקופתי מונע פעם בשנה
  • טיפול שיקום לעץ שנפגע, כולל מניעת מחלות עץ נוספות
  • מומחה לטיפול בעצים, שהוא מדביר וגם גנן
  • הדברה ממוקדת למזיקי אבוקדו ברוויה
  • טיפול בעצים בגינות פרטיות ברוויה, או בשטחי מטעים
  • טיפול באמצעות חומרים מאושרים ופיקוח המשרד להגנת הסביבה.

 

סוגי מזיקים של עצי אבוקדו ברוויה והסביבה

חיפושית האמברוזיה

החיפושית הזעירה נוברת בעלים ובענפים חיים של עץ האבוקדו ויוצרת בהם תעלות. הזחלים שלה ניזונים מפטריה מיוחדת, את הנבגים שלה מפיצה החיפושית בתוך התעלות. אז יכולות הפטריות להתפתח ברקמות הענפים, לגרום התייבשות, ריקבון ותמותה של חלקי העץ הפגועים. הטיפול בעצי אבוקדו נגועים ברוויה מתבצע בשיטות שיעילותן חלקית, בעיקר משום שלא נהוג בישראל ליישם חומרי הדברה אגרסיביים ורעילים על עצי אבוקדו. בין השיטות להדברת המזיק יש לבצע סניטציה של העצים, לבער ענפים נגועים, להזריק לגזע קוטלי פטריות ולרסס את הענפים בקוטל חרקים.

 

אקרית האבוקדו

מזיקים אלה פעילים ברוויה באביב ובקיץ, זעירים בגודלם וקשה לראותם בעין בלתי מזוינת, אך אפשר לזהות קן של ביצי אקרית המוטל לאורך עורקי העלים של העץ ומכוסה בקורים דקיקים להגנה. נימפות האקרית מוצצות את הנוזל שבתוך העלים וגורם לכתמים חומים. במקרה של מתקפה קשה, העלים יתחילו לנשור וגם הפירות ינזקו מהמצב. הדברה נגד אקרית האבוקדו מתבצעת באמצעות חומרים מיוחדים, אותם מרססים על העץ. בחירת החומרים נעשית באופן מקצועי ולאחר אבחון מצבו של העץ.

 

בוארמיה

אלה מזיקים המטילים את ביציהם על העץ. מהביצים בוקע זחל קטן, בצבע ירקרק – חום, המזכיר ענף קטן בצורתו. הזחלים נעים במעגלים ומגיעים לאורך של עד כ-50 מ"מ. גם מזיק זה יש להדביר בחומר ייעודי, באמצעות ריסוס ועל ידי מדביר מורשה בלבד.

 

נמלים

נמלים אינן פוגעות בעץ האבוקדו עצמו, אלא מסייעות למזיקים אחרים לחדור לעץ ולהישאר עליו. בעיקר כאשר מדובר על עץ אבוקדו צעיר ברוויה, הוא עלול לסבול מפלישה של כנימות, למשל. אלה מפרישות חומר שנקרא טל דבש, אותו הנמלים אוהבות מאוד ולכן מגוננות על הכנימות ואף מסייעות להן לשוב לטפס על העץ – אם נפלו או נשטפו ממנו. במצב כזה, יש לפזר חומר הדברה נגד נמלים על הקרקע מסביב לעץ, לחסום את פתח הקן עם אדמה דיאטומית  ולהדביר את הכנימות בחומרים מתאימים.

 

עש קליפות ההדר

זהו מזיק קטן בצבע ירוק – חום התוקף מינים רבים של עצים ברוויה, ביניהם גם אבוקדו. יכולתו לנצל מגוון גדול של עצים, מאפשרת לעש קליפות ההדר להתקיים לכל אורך השנה – ללא תלות בעונות השנה. הנקבה מטילה עד 150 ביצים לאורך חייה. אותן היא ממקמת סמוך לפרי. הזחלים הבוקעים מהביצים ניזונים בעיקר מטל דבש, אותו מפרישים מזיקים אחרים, אך ניזונים גם מתוכן הפירות. לצורך הדברת מזיק זה עושים ריסוס באמצעות חומר ייעודי.

 

תריפס הסחלב

זהו מזיק הפוגע בעיקר בהדרים ברוויה, אך מגיע גם לעצי אבוקדו. הזחלים ניזונים מפרי העץ והעלים. יכולת הסוואה מצויינת מקשה על איתור וזיהוי שלהם. למזיקים אלה מבצעים הדברה ייעודית באמצעות ריסוס בהתאמה לסוג העץ.

 

פיטופטורה

פטרייה הגורמת לריקבון שורשי העץ. התסמין הבולט ביותר הוא הופעת כתמים חומים על העלים, כאשר הזנחה מתמשכת של הבעיה תפגע בהתפתחות התקינה של העץ, אך הגורם לבעיה נמצא כאמור מתחת לאדמה. פטרייה זו מידבקת מאוד ויכולה להתפשט במהירות לעצים אחרים. לכן חשוב להדביר אותה ברגע זיהוי הגורם לבעיה. הדברת הפטריה נעשית באמצעות הזרקה של חומר ייעודי ישירות לתוך גזע העץ על ידי מדביר מקצועי ברוויה.

 

בוטריוספריה

משפחה של פטריות חדשה יחסית ברוויה, הגורמות לעצי האבוקדו נזקים עצומים. העלים מתייבשים ומתים, אחריהם הענפים ולבסוף גם הגזע. סימן בולט לכך שמדובר על פטריה מסוג בוטריוספרה הוא שהעלים והפירות לא נושרים מהעץ, למרות התייבשותו. ניתן להדביר את הפטריה באמצעות חומר ייעודי, אך הדברה מלאה ושיקום מלא של העץ נמצאים עדיין בתהליכי מו"פ.

 

לסיכום

הדברה ושיקום לאבוקדו ברוויה עשויה להיות מורכבת, מפני שיש לזהות את סוג המזיקים, לבחון את האפשרויות המתאימות לגילו של העץ, עונת השנה ומצבו של העץ. אז אפשר לבחור את החומר המתאים, את המינון המתאים לגודל העץ וליישם את החומרים המתאימים בשיטה המתאימה. לכן חשוב להזמין מדביר – גנן מקצועי, המחזיק בידע הרלוונטי ויכול לבצע עבורכם הדברה איכותית, בטיחותית, שתשמור על העץ שלכם לאורך זמן.