שיקום והדברת עץ אפרסק בשדות מיכה

אפרסק הוא עץ פרי, מהעצים האהובים בישראל. ישראלים אוהבים פירות קיץ ואין כמו עץ אפרסק מניב פירות יפים וטעימים להפוך את הגינה הפרטית לגן עדן קטן. אבל כל מגדל אפרסקים בשדות מיכה יודע – זהו עץ שדורש תשומת לב וטיפול רב, זקוק לקור כדי להניב פירות וסובל ממזיקים שונים ומשונים. אם עצי האפרסק שלכם סובלים ממחלה, או מזיקים וזקוקים לטיפול מקצועי, אל תהססו ואל תבזבזו זמן – התקשרו אלינו עוד היום וקבלו טיפול מהיר ויעיל שיציל לכם את העץ.

 

עצי אפרסק בשדות מיכה – עצים עדינים במיוחד

עצי אפרסק בשדות מיכה סובלים ממזיקים רבים ומגוונים, בהם יש לטפל באמצעות תכשירי ואמצעי הדברה מורשים על ידי משרד החקלאות בלבד.

לצד המזיקים השונים, כמו עצים רבים אחרים, גם עצי אפרסק בשדות מיכה סובלים לעיתים ממחלות, או פטריות שגורמות להם פגיעה חמורה ויכולות להביא גם למותם.

מדבירים מורשים מכירים כמובן את החומרים המותרים ואת האמצעים המומלצים לטיפול בעץ אפרסק – בהתאם לכל סוגי המזיקים, המחלות והפטריות השונות ולכן מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע מוסמכים.

 

סוגי מזיקים בעץ אפרסק בשדות מיכה

 

אקרית צהובה בשדות מיכה

מין שקוף למחצה של אקרית. הנקבה מטילה ביצים בחלק התחתון של העלים, כדי שהזחלים שלה יוכלו למצוץ את מוהל העלה. זהו המזון המתאים להם, אך הם פוגעים בעלים באופן קריטי, גורמים להם להצהיב ולנשור ופוגעים בעץ. אקרית צהובה פוגעת בעצי אפרסק בעיקר בקיץ ויש להדביר אותה באמצעות חומרים שונים, בהתאם לגיל העץ ומצבו.

 

אקרית החלודה בשדות מיכה

מזיק זה פוגע בעיקר בהדרים, אבל מופיע לעיתים גם על אפרסק בשדות מיכה, פוגע בפירות, תוקף גם את העלים והענפים. הפירות הנפגעים נמצאים בדרך כלל בחלקים המוצלים של העץ וניתן לזהות אותם לפי כתמים חיצוניים על הפרי. ניתן להדביר בריסוס לאחר הקטיף בלבד, עם חומר ייעודי.

 

זבוב הפירות בשדות מיכה

חרק קטן וטורדני, פוגע בעיקר בפירות בשלים מאוד. מגיע בעקבות ריח של פירות נרקבים ולכן חשוב לשמור על סביבת העץ נקיה ככל האפשר. מומלץ גם להציב מלכודות ניטור בסביבת העץ כדי לאתר את התופעה לפני שהיא מחמירה. נקבת הזבוב מטילה ביצים בתוך הפרי, כדי לאפשר לרימות הבוקעות מהן לאכול כפי הצורך. הם מתרבים במהירות ולכן חשוב להדביר אותם לפני שיתפשטו לעצים נוספים. הדברת זבוב פירות נעשית באמצעות ריסוס, שימוש בפיתיונות, אבקות ועוד. 

 

ציקדות בשדות מיכה

מזיקים אלה פוגעים בעשרות מינים שונים של צמחים בישראל. הם ניזונים מלשד הצמח, גורמים להצהבה של העלים, מעכבים את צימוח העץ ומתרבים במהירות. קיימים מינים שונים של ציקדות בישראל, אותם ניתן להדביר במגוון אמצעים יעילים ומורשים לשימוש על ידי מדביר מקצועי, לפי המין הספציפי.

 

תריפסים בשדות מיכה

סדרת חרקים קטנים ומזיקים, הפוגעים במינים רבים של צמחים ובעלי חיים. הם יוצרים חור בפרי ומוצצים את תוכנו. משאירים אחריהם צואה ולכלוך למזכרת. הנקבה מטילה ביצים לתוך גבעולים ועלים של הצמח, מעבירה לצמח מחלות שונות והצאצאים שלה עלולים לגרום לפגיעה קשה בצמח בגלל פגיעה ביכולת הצמח ליצור פוטוסינתזה. ניתן למנוע את נזקי התריפסים באמצעות ניטור מוקדם וסילוק חלקים נגועים של הצמח, ניתן להדביר באמצעים ביולוגיים, או להדביר באמצעות חומרי הדברה מורשים, בהתאם להוראות השימוש של היצרן ושל משרד החקלאות, בשל החשש מפגיעת החומר בדבורים.

 

חיפושית קפנודיס בשדות מיכה

חיפושית קפנודיס, הידועה גם בשם ברקנית, היא חיפושית גדולה יחסית, הניזונה מן העלווה של הצמח, עילה בעיקר באביב ובקיץ. אלפי הזחלים שלה בוקעים מביצים המוטלות על הקרקע בסמוך לצמח, נוברים בקרקע עד השורשים ומכרסמים אותם, חודרים לגזע ופוגעים בו אנושות. קבוצת זחלים  של חיפושית זו יכולה להמית עץ בוגר.

טיפול בעצים נגד חיפושית קפנודיס כולל סניטציה של העץ וסביבתו, ניטור חיפושיות בוגרות לפני התפוצצות אוכלוסין ופגיעה אנושה בעצים, ריסוס ייעודי נגד החיפושיות בחומרים מורשים וריסוס ייעודי נגד הזחלים בחומר מורשה.

 

יקרונית השקד בשדות מיכה

יקרונית השקד היא בת למשפחה מפוארת של מזיקים אגרסיביים, הפוגעים במשפחות שונות של עצים. יקרונית השקד פוגעת בעצים על ידי כרסום בגזע, הטלת ביצים, מהן בוקעים זחלים שאוכלים את הגזע. קשה לזהות את פגיעתה במועד ולכן היא עלולה לגרום למוות של עץ במהירות. כדי למנוע את פגיעתה יש להציב מלכודות ניטור בקרבת העץ, לעטוץ את הגזע ברשת מתכת צפופה, להרטיב את צוואר הגזע, להניח סביב הגזע שרוולי פרלייט ולהניח גזע רקוב ליד העץ – אולי החיפושית תעדיף אותו ולא תפגע בעץ. הדברת יקרונית השקד מתבצעת בריסוס חומרים מורשים על ידי מדביר מקצועי.

 

חיפושית הקליפה בשדות מיכה

חיפושית הקליה בשדות מיכה שייכת למשפחת מזיקים הנקראים "מזיקי שלד". אלה נוברים בקליפת העץ, מטילים ביצים, זחליהם ניזונים מחלקי הגזע וגורמים לפגיעה אנושה. חיפושית הקליפה פוגעת במיני עצים שונים, ביניהם גם אפרסק, בעיקר כשהעצים חלשים ופגועים מסיבות שונות. לכן, תחזוקה טובה ושמירה על בריאות העץ היא הצעד הראשון בהגנה עליו. הדברה של חיפושיות אלה נעשית באמצעות חומר ייעודי.

 

זיהוי עץ אפרסק חולה, או פגוע בשדות מיכה

 סימני הפגיעה של מזיקים, פטריות ומחלות עץ יכולים להופיע על הפירות, הגזע, העלים ואפילו על השורשים ולפעמים קשה מאוד להבחין בהם – עד שכבר מאוחר מדי. לכן יש חשיבות קריטית לביצוע טיולי מנע תקופתיים ושמירה על העץ בעיקר בעונות החמות. חשוב להזמין מדביר מוסמך ומורשה – ברגע שמופיעים סימנים ראשונים של פגיעה בעץ ולטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.

 

לסיכום

שיקום עץ אפרסק פגוע בשדות מיכה אינו עניין פשוט. זהו עץ רגיש למזיקים וחשוב לשמור עליו ועל סביבתו באמצעות ביצוע סניטציה על בסיס קבוע, שימוש במלכודות ניטור, ריסוסים תקופתיים למניעת גישת חרקים ועוד. טיפול נאות בעץ יפחית את הסיכוי להדבקה ולכן יש להקפיד על דשן מתאים, כמות הולמת של מים, גיזום מקצועי במועד המתאים ושמש.