שיקום והדברת עץ לימון ברוויה

חבר נכבד במשפחת ההדרים, עץ הלימון ברוויה כולל מספר מינים אהובים, חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות, כולם מניבים פרי מספר פעמים בשנה. לימון הוא אחד הפירות האהובים והשימושיים ביותר בעולם. הוא משמש להקת רטבים ותבשילים, קינוחים וממתקים, מפיקים ממנו חומרי ניקוי ומפיצי ריח, תרופות עממיות ומוצרי קוסמטיקה. תכולה גבוהה של ויטמין סי הופכת אותו מועיל מאוד לבריאות האדם וריח הפריחה שלו הופך אותו לעץ פופולרי במיוחד בגינות פרטיות. אם עצי הלימון שלכם סובלים מפגיעת מזיקים, מחלות, או פטריות, מהרו להזמין הדברה מקצועית שתפתור את הבעיה ותסייע לשיקום העץ. אם אתם מעוניינים למנוע הופעה של מזיקים ומחלות על עץ הלימון שלכם – הזמינו טיפול מונע וחסכו מעצמכם את עוגמת הנפש והטרחה.

 

טיפול נכון בעץ לימון ברוויה

טיפול נכון בעץ לימון יכול למנוע הופעה של חלק מהמזיקים והמחלות התוקפות את העצים באופן טבעי ולכן חשוב להכיר את התנאים האופטימליים לגידול אופטימלי של העץ ולהקפיד על יישומם:

  • יש לאפשר לעץ שטח רחב ולשלב את גידולו עם צמחים נוספים בגינה
  • לחילופין, אפשר ליצור בגינה מתחם סגור לגידול פירות הדר בלבד.
  • כדאי להציב את העץ במקום בולט בגינה, שם תוכלו להנות מפריחתו העונתית היפה.
  • יש לגדל את העץ באדמה מתאימה, שאינה מלוחה, או גירנית
  • יש להשקות את העץ לפחות פעמיים בשבוע בכמות של 15 ליטר מים
  • אופן ההשקיה המומלץ הוא באמצעות צינורות טפטוף
  • יש לגדל את העץ בשמש ישירה למשך 6 שעות ביממה לפחות
  • הזמינו טיפול מונע להרחקת מזיקים ומחלות באופן תקופתי

 

מזיקים ומחלות בעץ לימון ברוויה – איך זה קורה?

חלק ממזיקי העץ מגיעים באופן טבעי, גם אם אתם מקפידים על כל כללי הגידול הנאותים ושומרים על העץ שלכם מכל משמר. יחד עם זאת, הקפדה על כללי גידול נאותים תצמצם באופן משמעותי ואף תגן בצורה מלאה על העץ שלכם מפני פגיעות שונות.

 

בעיות נפוצות בעץ לימון ואופן הטיפול בהן

עלים חומים, מעוותים, מיובשים – יכול להיגרם בגלל קרבה יתרה למבנה, או עצים אחרים, ייתכן בגלל פטריה טפילית. יש לנקות את הקרקע מעלי שלכת, לגזום ענפים מתים, להזמין הדברה נגד הפטריה וליישם תכשיר מונע פעם בשנה.

 

עץ לימון ללא פרי ברוויה

מזיקים הפוגעים בפרחים יכולים לגרום לתופעה זו, כמו גם מחסור במאביקים, כמו דבורים, כמו גן מחסור בחומרי הזנה, השקיית יתר, או קור קיצוני. יש להקפיד על שתילה באזור עם חשיפה מירבית לשמש, להשקות בהתאם לצורך ולהזין את העץ עם דשם מתאים. במקרה של מזיקים יש להזמין מדביר שירסס באמצעות חומר הדברה ייעודי.

 

עלים מצהיבים ונושרים, עלים מנוקדים בנקודות שחורות

ייתכן בגלל הופעת פטריה שגורמת למחלות עץ. יש לדאוג לדישון נאות, לדאוג לטיפול מונע נגד פטריות ולהזמין הדברה בחומר ייעודי.

 

גזע מתקלף

ייתכן בגלל כוויות שמש, ניקוז לא תקין, או מחלת עץ. יש לדאוג לניקוז תקין בסביבת העץ, לצבוע את העץ בסתיו ולהדביר עצים נגועים באמצעות חומר ייעודי.

 

עץ לימון גוסס ברוויה

בעיקר אם מדובר על עץ הנמצא ליד עצים בריאים אחרים, ייתכן שמדובר בזיהום הנובע מפטריה, או חוסר השקיה. יש לבדוק את תקינות ההשקיה, להוסיף דשן בכמות מספקת להניח מלכודות ניטור לאיתור המזיקים, קביעת רמת התפשטות  וכן להדביר באמצעות חומר ייעודי.

 

עצירת הגדילה של העץ

יש לבדוק אם העץ מקבל מספיק שמש, מינרלים ומים.

 

מזיקים נפוצים בעץ לימון ברוויה

 

זחל עש המנהרות

זחל קטן המכרסם את דרכו במרכז העלה וגורם להופעת מחילות לאורך העלה. התנהגות זו של הזחל גורמת לעיוותים בעלה ומונעת צמיחת עלים חדשים. מומלץ להדביר עם חומר ייעודי באביב ובקיץ.

 

אלטרנריה

מחלה הנגרמת בגלל פטריה, גורמת לכתמים שחורים על גבי הפרי, גורמת לפירות צעירים להירקב ולנשור. ניתנת לטיפול באמצעות ריסוס בחומר הדברה ייעודי.

 

מלסקו

מחלה הפוגעת בהדרים כמו לימון, אתרוג וליים, נגרמת בעקבות פטריה המתמקמת בצינורות ההובלה של העץ וגורמת לנזקים חמורים. כדי להגן על העץ מפני הפטריה יש למרוח משחת עצים לאחר גיזום ולהזמין מדביר מקצועי במידת הצורך.

 

כנימות עלה

חרקים קטנים המוצצים את העלים הצעירים וגורמים לעצירת גידול, מושכים נמלים וגורמים להופעת פטריה בעקבות הפרשת טל דבש. ניתן לרסס באמצעות חומר ייעודי, להשתמש בהדברה ביולוגית ולהרחיק נמלים מסביבת העץ.

 

תריפס קליפורני

חרק קטן ומוארך, הגורם נזק רב לעלי העץ, אותו ניתן לזהות על ידי הבחנה בכתמים צהובים על העלים. העלים מתייבשים ונושרים, העץ מפסיק להתפתח והפירות נושרים. ניתן ליישם חומרי הדברה רק לאחר נשירת הפרחים באמצעות חומר ייעודי.

 

אקריות

עכבישים זעירים שפוצעים את העלים ואת הענפים הצעירים. ניתן לזהות כתמים כסופים עד שחומים, עיוות והפסקת הצימוח. הדברה מיושמת בריסוס חומר ייעודי, או הגמעה בקונפידור במקרים קשים.

 

עש הפריחה

עש זעיר שזחליו אוכלים פרחים וחנטים, פוגעים בעץ ועוצרים את הצימוח. ניתן לראות זחלים וביצים בתוך הפרחים. יש להדביר באופן מקצועי עם חומר ייעודי.

 

קמחית ההדר

זוהי כנימה הפוגעת בעיקר בהדרים. היא מכסה חלקים נרחבים של העץ, מפרישה טל דבש הגורם לפייחת ומושך נמלים. מומלץ להרחיק נמלים ככל האפשר ולהדביר באמצעות חומר ייעודי.

 

לסיכום

 עץ הלימון נחשב עץ עמיד ואיכותי לגידול ביתי וגידול במטעים, אך למרות חוסנו הייחודי, הוא אינו חסין לחלוטין בפני מזיקים וכפי שניתן לראות, קיים מספר גדול של מזיקים ומחלות, שיכולים לפגוע גם בעץ לימון. הגנה על עץ הלימון שלכם מתחילה בשתילה נכונה וטיפול נאות, הכולל גם טיפול מונע באמצעי הדברה מתאימים והדברת מזיקים ומחלות עם הופעת הסימנים הראשונים.