שיקום והדברת עץ משמש בשדות מיכה

עצי פרי נשירים רבים בשדות מיכה, ביניהם משמש, זקוקים לטיפול מיוחד כדי לעבור בשלום את האתגרים הניצבים בפניהם לגידול בריא ומניב של פירות. בין היתר, יש לתת את כמות ההשקיה המדויקת, להתאים מרווחי השקיה לעונה, ולהיזהר שלא להפחית מדי בכמות המים, כדי לא לפגוע באיכות וכמות הפרי. בהשוואה לעצי פרי רבים, עץ משמש נחשב עדין ורגיש במיוחד, זקוק לטיפול מיוחד וגם הגנה מיוחדת מפני מזיקים. לקבלת טיפול מונע עבור עץ המשמש שלכם, טיפול במזיקים, מחלות ופטריות וקבלת הנחיות לטיפול נכון בעץ – התקשרו עכשיו וקבלו טיפול מסור מאנשי המקצוע מהשורה הראשונה!

 

טיפול נכון בעץ משמש בשדות מיכה

עץ משמש בשדות מיכה, שזוכה לטיפול מסור ומדויק, מגדיל את סיכוייו לחיים ארוכים ובריאים, מחזק את יכולתו להתמודד עם מחלות ומזיקים ומאפשר לו לתת נוף מרשים ויבול נדיב. חשוב לדשן היטב את העץ, לפי הכמות המומלצת, בעונת הסתיו, כדי לאפשר לו לאגור כוחות לקראת האביב – אז הוא מתחיל להוציא פרחים. בסתיו יש לתת לעץ כשליש מכמות הדשן השנתית. יש לתת לעץ תוסף ברזל – בייחוד אם העלים שלו מתחילים להצהיב כתוצאה ממחסור בברזל, מה שגם יעזור לו ללבלב ולהוריק באביב. יש לגזום את עץ המשמש בקיץ, כדי לאפשר חדירת אור לחלקי העץ התחתונים וכן לצורך חיסכון במים. מותר לגזום רק עצים בריאים וחזקים ולהלבין את החלקים הגזומים, כדי למנוע פגיעה מקרינת השמש ומזיקים.

 

מחלות ומזיקים בעץ משמש בשדות מיכה

 

חילדון בעץ משמש בשדות מיכה

כמו עץ שזיף ואפרסק, גם עצי משמש בשדות מיכה רגישים למחלת החילדון – מלשון "חלודה". זוהי מחלה הנגרמת בעקבות הופעת פטריה בעץ. המחלה גורמת להופעת כתמים חומים – דומים לכתמי חלודה על עלי העץ, מונעת צימוח, גורמת לנשירה ובמקרים חמורים עלולה לפגוע ביכולת העץ ליצור פוטוסינתזה. ניתן לרסס חומרים ייעודיים למניעת להופעתה של המחלה ולטיפול בעצים פגועים, יש להמשיך בטיפול באופן עקבי עד אוקטובר.

 

אקריות בעץ משמש בשדות מיכה

אקריות הן משחה גדולה של חרקים קטנים דומים לעכבישים, חלקם מזיקים וחלקם לא. הם פוגעים בכל העצים הנשירים בישראל וכן במגוון גדול של צמחים נוספים. הם הגורמים העיקריים לנשירת עלים מוקדמת ויש לטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר ועד לדעיכת התפוצה שלהם באוקטובר. ניתן להדביר אקריות באמצעי הדברה ביולוגית, או באמצעים כימיים, עם חומרים באישור המשרד להגנת הסביבה. חשוב לזהות את מין האקריות שפגעו לכם בעץ כדי לבחור את החומר המתאים להדברת האקריות וכן יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ולכן מומלץ להזמין בעל מקצוע מוסמך ומורשה לטיפול בבעיה.

 

מזיקי שלד בעץ משמש בשדות מיכה

חיפושית קליפה – חיפושיות הנוהגות לפגוע בעיקר בעצים חלשים או פגועים, על ידי חםירת מחילות לאורך השכבה החיה של גזע העץ. במחילות אלה מטילות הנקבות את הביצים, מהן בוקעים זחלים שניזונים מהעץ ופוגעים במערכת ההובלה שלו. בתגובה, העץ מתחיל להתייבש. מצבו עלול להידרדר במהירות מפני שפגיעת החיפושית אינה ניכרת – עד שכבר מאוחר מדי לטפל בעץ. עצים בריאים מפרישים שרף הפוגע בחיפושית וכך מתמודדים איתה באופן טבעי, אך עצים חלשים, חולים, צעירים או פגועים אינם מצליחים להתמודד בעצמם עם הבעיה ולכן זקוקים לעזרה. מומלץ להציב מלכודות ניטור בקרבת העץ כדי לאתר חיפושיות קליפה לפני שהן גורמות לנזק בלתי הפיך. בישראל קיימים שלושה מינים של חיפושית הקליפה והם פועלים לאורך כל השנה לסירוגין. להדברת חיפושית הקליפה אפשר להציב מלכודות ללכידה המונית, או להזריק חומר הדברה ייעודי לתוך הגזע, על ידי בעל מקצוע בלבד.

 

חיפושית קפנודיס

ניזונה מליבת העץ והקליפה החיה של הגזע, מתרבה במהירות וגורמת למגוון נזקים: חורים סמוכים לשורש, כרסום עלים ופגיעה בכל חלקי הצמח. החיפושית פוגעת בעיקר בעצים צעירים, כאשר הזחלים שלה ניזונים מהשורשים ויכולים לגרום להתנוונות ולמות של העץ.

סימנים לזיהוי חיפושית קפנודיס בעץ משמש בשדות מיכה:

  • הימצאות שרף באזור השורשים
  • חורי גיחה סמוכים לצוואר השורש
  • גללים חומים מאורכים סמוכים לצוואר השורש
  • חיפושיות בוגרות על הקרקע בעיקר בשעות הצהריים
  • סימני כרסום בצימוח הצעיר
  • עלים טריים מכורסמים על הקרקע בסמוך לעץ

כדי להגן על העצים שלכם מפני פגיעת קפנודיס בשדות מיכה, יש לשמור על חיוניות ובריאות העצים, לטפל ולהרחיק חלקי עץ נגועים, לשלב שיטות הדברה שונות, להדברה של הבוגרים ושל הזחלים. ניתן לבצע הדברה באמצעות הגמעה, ריסוס, אבקה ולהקפיד על סניטציה של סביבת העץ.

 

מחלת הנדרסונולה, או בוטריוספריה

מחלות הנגרמות בעקבות הופעת פטריה וגורמות להתייבשות של ענפים שלמים ואף להתמוטטות ותמותה של העץ כולו. יש להקפיד על סניטציה של הקרקע וסביבת העץ, להרחיק חלקי עץ נגועים ולהדביר בחומר ייעודי על ידי בעל מקצוע. את הענפים הנגועים יש לחתוך בקיץ בלבד, במרחק של כ – 30 ס"מ מהאזור הנגוע ולמרוח מיד משחת עצים וסיסטאן.

 

עש המשמש בשדות מיכה

ידוע גם בשם אנרסיה, תוקף בסוף האביב. הנקבה מטילה ביצים על ענפי העץ, מהן בוקעים זחלים הנכנסים לתוך הענפים ואוכלים אותה. כתוצאה ניתן לראות ריקבון בפירות. ניתן להדביר באמצעות מגוון חומרים ייעודיים על ידי בעל מקצוע.

 

זבוב הפירות הים תיכוני בשדות מיכה

זבובים קטנים אלה חובבים בעיקר פירות נרקבים או בשלים מאוד ולכן סניטציה הולמת של סביבת העץ ושמירה על פירות העץ באמצעות רשת יכולה למנוע במידה רבה את הופעתו. הנקבה מטילה את הביצים בתוך הפרי והזחלים שלה ניזונים ממנו, תוך שהם גורמים לריקבון. הזבובים מתפשטים במהירות ויכולים לגרום לנזקים נרחבים. מומלץ להציב מלכודות ניטור ולהדביר באמצעות חומרים ייעודיים לפי הנחיות משרד החקלאות, על ידי בעל מקצוע – כדי למנוע הרעלה.

 

לסיכום

טיפול בעץ משמש אינו פשוט כלל ועיקר, אך טיפול נכון, הכולל הגנה מפני מזיקים ומחלות שונות, יבטיח לכם הנאה מעץ יפהפה, שפירותיו נפלאים.