שיקום והדברת עץ פקאן ברוויה

עץ פקאן הוא בין העצים הנפוצים בגינות פרטיות בישראל, אך למעשה הוא מגיע במקור מדרום ארצות הברית וצפון מקסיקו. העץ מעדיף שמש מלאה, מתאים לגידול כמעט בכל חלקי הארץ. פריחה יפה באביב מביאה אחריה פירות בסוף הקיץ, הרי הם האגוזים המפורסמים בטעמם המיוחד והעדין. פקאן בריא יכול להגיע לגובה של עד 15 מטרים והוא עשוי לסבול ממזיקים שונים, בהם כדאי לטפל מבעוד מועד בעזרת מדביר עצים מוסמך ולפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. צריכים עזרה לטפל בעץ הפקאן שלכם נגד מזיקים, מחלות, או פטריות? רוצים לבצע טיפול מונע לפני שהעץ ייפגע? צרו איתנו קשר והזמינו איש מקצוע מיומן ומוסמך שיטפל לכם בעץ.

 

מזיקים אופייניים לעץ פקאן ברוויה

 

כנימת עלה ברוויה

מזיקים קטנים ונפוצים, השייכים למשפחה גדולה של כנימות, המונה מעל 13000 מינים שונים ברחבי העולם. כנימות עלה ברוויה  ניזונות ממוהל צמחים, אותו הן מוצצות בעזרת גפי הפה שלהן. מערכת העיכול של הכנימות גורמת למיצוי החומרים המזינים מהצמח ולאחר מכן הכנימה מפרישה חומר שנקרא טל דבש, אותו נמלים אוהבות מאוד. כתוצאה, כנימות מושכות באופן טבעי גם נמלים לאזור העץ והנמלים מגינות על הכנימות ופוגעות במאמצי ההדברה.

בנוסף, טל דבש עלול לעודד הופעת פטריות על הצמח, פעולת הכנימות מחדירה וירוסים שונים לתוך גוף הצמח ואף גורמות לתופעת לוואי שנקראת פייחת, המופיעה בצורת כתמים כהים על העלים. עלי עץ פקאן נגועים בכנימות עלה נוטים להתעוות. כדי לטפל בעץ פקאן נגוע בכנימות עלה יש להשתמש בחומרים המתאימים לפי מצב העץ וכמות הכנימות. חשוב לרסס את העלים משני צידיהם, להתמיד בריסוס עד להיעלמות התופעה ולנגב במטלית את חלקי העלה התחתונים כדי להרחיק ביצים.

 

סס נמר ברוויה

סס הנמר הוא מין של עש נפוץ ברוויה והסביבה.. הנקבה מטילה ביצים בבסיס ענפים קרוב לגזע, מהן בוקעים זחלים שנוברים את דרכם לתוך גזע העץ וגורמים לו נזק – לעיתים בלתי הפיך. סימנים המופיעים בעצים נגועים עשויים להיות סימני נסורת בבסיס פטוטרת העלים, או הפרשת שרף דביקה ואדמדמה, אופיינית לעצים פגועים המנסים להתמודד עם הפגיעה באופן טבעי. יחד עם זאת, בגלל הנטייה של הנקבה להטיל את הביצים דווקא בחלקים הגבוהים של העץ, לעיתים קרובות הסימנים הללו אינם מתגלים עד שכבר מאוחר מדי לטפל בעץ. בשלבים מתקדמים יותר, הזחלים מתפשטים לחלקים נוספים של העץ, גורמים להתנוונות ענפים ושבירה של הענפים המוחלשים זחלים של סס הנמר נפוצים בעצים שונים כמעט לאורך כל השנה, אך תקופת השיא שלהם נמשכת ממרץ עד אוקטובר.

 

טיפול מונע בפקאן נגד סס הנמר כולל גיזום בעונה בלבד, מריחת משחת גיזום למניעה של היווצרות פטריות, מחלות ומשיכת מזיקים. בשלבים הראשונים של הפגיעה, ניתן לגזום ענפים נגועים, להרחיק אותם באופן סטרילי מהשטח ולהשמיד אותם. מומלץ לנסות לשלוף את הזחלים דרך החורים בגזע בעזרת חוט ברזל. הדברה של סס הנמר מתבצעת ביעילות באמצעות מספר חומרים ואמצעים ביולוגיים, כימיים ואורגניים, על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ומורשים.

 

תריפס אדום ברוויה

תריפס אדום, נקרא גם תריפס סורי. מקורו במרכז אפריקה אולם הוא נפוץ בכל חלקי הארץ. צבעי הפריט הבוגר נעים בין חום – אדום לשחור, עם כנפיים חומות בהירות. זחלי התריפס מחליפים צבעים בהתאם לשלבי הבגרות שלהם והם מתחילים את חייהם שקופים, לאחר מכן מצהיבים ולבסוף הופכים אדומים. הנקבה מטילה ביצים בבסיס עלים, כ – 50 ביצים להטלה, בסוף הקיץ עד תחילת הסתיו, מפני שטמפרטורות נמוכות אינן מאפשרות בקיעה של הביצים ושרב גם הוא פוגע בהתפתחותם. 

מיד לאחר הבקיעה, מתחיל הזחל לאכול ומשאיר סימנים אפורים – כסופים על העלים, לצד נקודות צואה שחורות קטנות. מספר מיני הצמחים שהוא תוקף גדול מאוד, אך בניגוד למיני תריפס אחרים, תריפס אדום אינו מעודד הדבקה של וירוסים הפוגעים פגיעה נוספת בצמח. ניתן להדביר תריפס אדום באמצעות חומרי הדברה המתאימים לסוג הצמח ומיועדים למזיקי עלים באופן כללי.

 

פייחת ברוויה

פייחת היא מחלת עלים הנראית כמו שכבת אבקה שחורה על העלים. המחלה נגרמת בעקבות הופעת פטריות ממינים שונים, הניזונות מטל דבש – הנוזל המופרש על ידי מזיקים כמו כנימות ומזיקי עלים אחרים. הופעת הפטריות כשלעצמה אינה פוגעת בצמח, אך הפייחת המופיעה בעקבותיהן היא הנזק הנלווה והחמור שגורמות הפטריות. שכבת הפייחת פוגעת ביכולתו של הצמח לייצר פוטוסינתזה והדבר עלול לעכב את הצימוח, או לגרום להצהבת עלים, בעיקר כאשר הצמח סובל מהזנחה ופייחת מעורבת עם טל דבש מכסה חלקים חיוניים של הצמח. 

מעבר להידבקות עץ פקאן ברוויה בפייחת, עלולים גם צמחים אחרים בסביבת העץ להיפגע, שכן הפייחת וטל הדבש זולגים מהעץ אל צמחים אחרים וכך מדביקים אותם ופוגעים גם בהם. טיפול מונע בפייחת כולל סילוק מזיקי עלים שונים כמו כנימות, תריפס ועוד, באמצעות ריסוס מתאים, או חומרי הדברה טבעיים, כמו שמן נים, מים וסבון ועוד. ניתן להגמיע את העץ בחומרי הדברה – לפי הוראות היצרן והמשרד להגנת הסביבה – כדי למנוע הרעלה, או להחדיר את החומר ישירות לגזע באמצעות קידוח והזרקה. יש לציין כי חומרים אלה אינם מונעים את הישנות התופעה ולכן חשוב לבצע טיפולים מונעים בעזרת אנשי מקצוע, שיגנו עליכם ועל העץ שלכם מפני הרעלה בעקבות שימוש שגוי בחומרי הדברה.

 

הדברת עשבייה ברוויה

עצי פקאן צעירים ברוויה רגישים מאוד גם להשתלטות של עשבים, מפני שזו יכולה להשתלט על מקורות המים ומקורות ההזנה של הצמח, להתחרות איתו על מקום השורשים באדמה ולפגוע אנושות בסיכויי ההצלחה והקליטה שלו באדמה. לכן חשוב להדביר עשבייה – בעיקר בסביבת העץ.

 

לסיכום

שילוב נכון של טיפול מסור ומתאים לעץ הפקאן, סניטציה של העץ וסביבתו, הגנה ממזיקים, פטריות ומחלות, טיפולים מונעים והשקיה מספקת, יכולים להגן על העץ לשםכ מפני פגיעה ולהבטיח לכם הנאה לאורך שנים רבות.