שיקום והדברת עץ רימון בשדות מיכה

עץ הרימון הוא עץ ארץ ישראלי אהוב ומוכר. מקומו שמור לו במקורות, הוא משמש לברכות בחגים החשובים בלוח השנה היהודי, גרעיניו המתוקים משמשים להכנת מאכלים מיוחדים, מיצים בריאים ואפילו רטבים למאכלי גורמה. עץ הרימון נזכר בין שבעת המינים שארץ ישראל התברכה בהם ואהבת העם היושב בציון לעץ המיוחד, שפירותיו מעוטרים כתר, מתבטאת באינספור שירים שנכתבו לכבודו. זהו עץ יפהפה, קטן יחסית, בעל צרכים צנועים, שיכול להתפתח בקלות כמעט בכל מקום. אינו זקוק להרכבה, צומח בקלות מזרעים שהושלכו בגינה, מניב פירות בתחילת הסתיו ויש לו מספר זנים מוצלחים ונפוצים.

ניתן לראות אותו כמעט בכל מקום ברחבי הארץ וגם בשדות מיכה, בזכות יכולתו לנבוט ולצמוח בקלות וכמעט בכל תנאי. יחד עם זאת, זהו עץ רגיש יחסית למזיקים שונים, הפוגעים בעיקר בפירות שלו וכן למחלות צמחים ואף פטריות ולכן יש לטפל בו היטב.אם עץ הרימון שלכם נפגע ממזיקים,פטריות או מחלות, חשוב לטפל בו בהקדם בעזרת מדביר מקצועי כדי למנוע התפשטות שתגרום נזק בלתי הפיך לעץ שלכם ואף תדביק עצים אחרים. התקשרו עכשיו וקבלו טיפול איכותי, מקצועי ומהיר, שיציל את העץ שלכם, או הזמינו טיפול מונע – לפני הופעת המזיקים.

 

כיצד ניתן להגן על עץ הרימון מפני מזיקים ומחלות בשדות מיכה?

טיפולים מונעים לעץ הרימון כוללים דישון, גיזום ענפים יבשים, קטילת עשבים, סילוק פירות נגועים, הצבת מלכודות נגד זבובי פירות, חיטוי הקרקע נגד פטריות, הימנעות מהשקית יתר, דילול פירות מרובים והגנה על הפירות באמצעות רשתות.

 

מזיקים נפוצים בעצי רימון בשדות מיכה

המזיקים העיקריים לעץ הרימון פוגעים בפרי שלו ויכולים להרוס יבול שלם. אלה זחלי כחליל הרימון – פרפר קטן שהנקבה שלו מטילה את הביצים בתוך הפרי וזבובי פירות, הניזונים בעיקר מפירות בשלים מאוד, אך קיים מספר גדול של מזיקי עצים, שנוהגים לפגוע גם בעצי רימון.

 

כחליל הרימון בשדות מיכה

כחליל הרימון הוא פרפר קטן, נפוץ בכל חלקי הארץ. הנקבה מטילה את הביצים על הפירות מתחילת האביב ועד סוף הסתיו. הזחלים בוקעים מן הביצים, חודרים לתוך הפרי, נוברים בין הגרגירים וגורמים לריקבון. בעקבות תסיסה בפרי, מגיעים מזיקים נוספים, כמו חיפושית התסיסה וגורמים לנזק משני ניכר. מדבירים מוסמכים ומורשים יכולים להדביר עץ רימון שנפגע מזחלי כחליל הרימון בשדות מיכה באמצעות תכשירים ייעודיים, לאחר ניטור כמות הביצים בפירות. חשוב להדביר עץ נגוע בהקדם.

 

עש שיח הרימון בשדות מיכה

מזיקים שמכרסמים את ענפי הרימון לכל אורך השנה, מביאים להתייבשות הענפים ומוות של העץ. יש לטפל סביב השנה באמצעות חומרים מונעים בריסוס.

 

כנימת עלה הרימון בשדות מיכה

כנימות אלה תוקפות את עצי הרימון באביב, מוצצות את המוהל מהעלים וגורמות להם להתעוות. הן מפרישות טל דבש, המושך נמלים וגם פטריות, הגורמות למחלות עצים. ניתן להדביר את הכנימות באמצעות חומרי הדברה ייעודיים בריסוס.

 

ציקדות בשדות מיכה

חרק המגיע לעצי הרימון בעיקר בחודשי הקיץ, ניזון מנוזלים בתאי הצמח, גורם לעלים להתעוות ולאבד מצבעם. ניתן להדביר באמצעות ריסוס בחומר ייעודי, אך מומלץ גם לבצע גיזום ולפזר פתיונות.

 

אפטה גדולה בשדות מיכה

חיפושיות המגיעות בקיץ, חופשות מחילות בגזעים, גורמות להצהבה ומוות של ענפים. מומלץ לשרוך את הענפים הנגועים והיבשים כדי להדביר את הזחלים והגלמים. כמו כן, יש להדביר את הבוגרים על ידי הזרקת חומר הדברה ייעודי לענפים.

 

תריפסים בשדות מיכה

חרקים קטנים הפוגעים בפרחים ומונעים היווצרות פירות. תריפסים מתרבים במהירות וגורמים נזק רב, אך ניתן להדביר אותם בשיטות טבעיות בשילוב ריסוס תערובת הדברה משולבת עם קינמון.

 

זבוב הפירות בשדות מיכה

זבוב הפירות הוא מין פולש, שהגיע לישראל בתחילת המאה הקודמת. הזבוב גורם נזקים נרחבים למטעי פרי ברחבי אזור הים התיכון מפני שיש לו יכולת תעופה ותפוצה יוצאת דופן, הוא מתרבה במהירות ומתפשט על פני שטחים נרחבים. נקבת הזבוב קודחת חור בקליפת הפרי ומטילה לתוכו את הביצים שלה. מתוך הביצים, בוקעים לאחר כמה ימים זחלים שאוכלים את הפרי. הפרי כמובן מרקיב ונושר. בגלל שהזחלים והביצים חבויים בתוך הפרי, אפשר לרסס רק את הבוגרים. הדברת זבוב הפירות נעשית מסר פעמים בשנה ובהתאם לממצאי מלכודות ניטור המונחות ברחבי השטח. למעשה, הנזק הנגרם על ידי זבוב הפירות הוא כה גדול ותפוצתו כה רחבה בעולם, שנקבעו תקנות בינ"ל מיוחדות לעניינו, כדי למנוע העברה והתפשטות דרך פירות מיובאים.

 

פטריות בעץ רימון בשדות מיכה

פטריות הן אחד הגורמים המובילים למחלות עצים וגם עץ הרימון אינו חסין בפני פגיעתן. הדברת פטריות נעשית בכמה אמצעים – חיטוי וייבוש הקרקע, חיטוי כלי עבודה נגועים, הדברה כימית ועוד. המחלה הנפוצה ביותר ברימונים, שמקורה בפטריה נקראת חלפת. המחלה נגרמת בעקבות הופעה של פטריית אלטרנריה, המופיעה על עצים ושיחים. התסמינים הבולטים הם הופעת נקודות שחורות על החלקים התחתונים של העלה. נקודות אלה גדלות ומתפשטות עם הזמן, עד שהן גורמות לקמילה ומוות של העלים. יחד עם זאת, המחלה עלולה לפגוע גם בענפים, שורשים ופירות של העץ. ניתן למנוע את הופעת הפטריה באמצעות ריסוס אבקת סודה מדוללת במים, אך אם הפטריה כבר הופיעה והחלה לפגוע בעץ – יש לגזום את כל הענפים הנגועים כדי למנוע המשך התפשטות. את הענפים הנגועים יש לשרוף, כדי למנוע התפשטות נוספת ובנוסף, יש לחטא את הקרקע ואת סביבת העץ, כדי למנוע נביטה של נבגים.

 

לסיכום

עץ הרימון, למרות היותו חזק ונוח לגידול, הוא רגיש למגוון גדול של מזיקים ומחלות ולכן חשוב להגן עליו בכל דרך אפשרית לפני הופעתם – באמצעות טיפול מונע על ידי מדביר מוסמך ומורשה וכן באמצעות טיפול נכון בעץ וסביבתו.