שיקום והדברת עץ שסק ברוויה

שסק הוא אחד העצים הנפוצים בישראל. זהו עץ שגובהו מגיע עד 10 מטרים, אותו אפשר לנטוע, לשתול, או לזרוע ולקבל פרי מתוק – חמצמץ, עם גלעינים גדולים וחלקים, צמרת רחבה וצל נעים, עליו גדולים, עבים ומחוספסים ופירותיו גדלים באשכולות כתומים ומעוררי תיאבון. למרות עמידותו יוצאת הדופן, גם עץ שסק ברוויה נתון לפגיעת מזיקים ומחלות שונות, בהן יש לטפל באופן מקצועי כדי להבטיח טיפול עמיד ואיכותי וכדי למנוע הרעלה. זקוקים לטיפול במזיקים או טיפול מונע לעץ השסק שלכם? התקשרו אלינו בהקדם ונגיע לעזור.

 

מזיקים ומחלות בעצי שסק ברוויה

עץ שסק הוא עץ קל יחסית לטיפול. יחד עם זאת, הוא לא חסין מפני פגיעה ועלול להפסיק לתת פרי, להשחיר, להפוך פונדקאי לרימות קטנות ואף למות בגלל מחלות, ומזיקי עץ שונים. לפניכם רשימה של מזיקים ומחלות נפוצים בעצי שסק ברוויה.

 

גרב השסק ברוויה

גרב השסק היא מחלה המתפתחת בעקבות הופעה של פטריה התוקפת את העץ. בתגובה, הפרי מפסיק להתפתח, מתעוות, משחיר ונושר. גם ענפים צעירים נפגעים מהמחלה, מתנוונים ונשברים והעץ כולו עלול למות ללא טיפול מתאים. הפטריה מופיעה כאשר מתבצע גיזום לא נכון של ענפי העץ, או היעדר גיזום, המונע חדירה של שמש ורוח לצמרת. ניתן למנוע את הופעת המחלה על ידי גיזום נכון של העץ, בצורת גביע, לצד השקיה במרווחים המאפשרים אוורור של הקרקע, כדי להימנע ממצב של לחות קבועה מסביב לעץ. טיפול ראשוני בעץ שסק נגוע יתחיל בגיזום סניטציה, הסרה יסודית של כל הענפים והפירות הנגועים, אותם ניתן לזהות בגלל צבעם השחור. על הגלד יש למרוח משחה למניעת התפתחות מחלות נוספות. את העץ יש לרסס בחומר ייעודי, עד לכיסוי מלא של כל הענפים והעלים, לחזור שוב על הריסוס לאחר 10 ימים.

 

הגנה על עץ שסק ברוויה בעזרת רשת

להגנה מפני ציפורי ומזיקים פרי נוספים, מומלץ לכסותאת העץ ברשת, או לכסות את אשכולות הפרי ברשתות הגנה קטנות מותאמות.

 

חרכון העץ על עצי שסק ברוויה

חרכון האש היא מחלת עצי שסק ברוויה הנגרמת בעקבות הופעה של בקטריה. הבקטריה תוקפת את תפרחת העץ ואת ענפיו בעונת הסתיו וגורמת להתייבשות ונשירה של הפרחים. כתוצאה העץ לא יכול להניב פירות. למעשה, כל חלקי העץ הנמצאים מעל הקרקע מראים תסמיני מחלה – הפריחה מאפירה והפרחים מתחילים להתעוות, הפירות הצעירים מגירים נוזל שקוף, או כתום, בעיקר באזורים עם לחות גבוהה, העלים קמלים ומשחירים ואף הענפים משחירים ומתמלאים במים. גם הגזע והפירות מתחילים להשחיר כאשר המחלה בשלבים מתקדמים ולכן יש להזמין מדביר מורשה בהקדם האפשרי ולטפל בעץ באמצעות חומרים מאושרים.

 

גיזום עץ שסק ברוויה – הכרחי לשמירה על חיוניות העץ

עץ שסק ברוויה חייב לקבל שמש ישירה כדי להשאיר בריא וחיוני. לכן יש לגזום אותו באופן מסוים, שיאפשר חדירה של אור השמש לכל חלקי העץ. גיזום נכון מאפשר חדירה של שמש אפילו עד לגזע, אבל אינו פוגע במספר גדול מדי של ענפים. יש לגזום עץ שסק בחודשים יוני עד אוגוסט בלבד ולמרוח משחה על הגלדים כדי למנוע התפתחות מחלות שונות. גיזום נכון של העץ יכול למנוע הופעה של פטריות ולהגן עליו מפני מזיקים שונים.

 

עטלפים על עצי שסק ברוויה

שסק הוא אחד העצים החביבים על היונקים המעופפים ברוויהעטלפי הפירות הנפוצים יחסית בחלקים שונים של ישראל, אוהבים את הפירות המתוקים ועלולים לפגוע ביבול שלם. יחד עם זאת, חשוב להזכיר כי עטלפים הם בעלי חיים מוגנים בישראל בעקבות תפקידם החשוב כמדבירים ביולוגיים ובגלל הימצאותם בסכנת הכחדה ולכן אסור לפגוע בהם בשום צורה ואופן. אם כן – כיצד אפשר להגן על העץ שלכם מפני פגיעת עטלפים?

  • גיזום – גיזום ענפי העץ העליונים יגרום להנמכה יחסית של העץ והוא יהיה פחות אטרקטיבי לעטלפים.
  • שתילה – עץ שנמצא סמוך לקיר ימשוך פחות עטלפים, אך במקביל להקפיד שהעץ ימשיך לקבל את כמות השמש הדרושה לו.
  • עיטוף העץ ברשת – הגנה אופטימלית מפני מזיקים בכלל ועטלפים בפרט
  • הצבת מתקנים אלקטרוניים להרחקת עטלפים אצל מדבירים מורשים.

 

זבוב הפירות בעצי שסק ברוויה

עצים רבים ברוויה והסביבה סובלים מדי שנה בעונות האביב והקיץ ממתקפה של זבובנים קטנים. זהו זבוב הפירות הים תיכוני. הנקבה מטילה את הביצים בתוך הפרי, שם בוקעות הרימות שלה. הרימות נראות כמו תולעים קטנות ולבנות, אוכלות את הפרי והופכות אותו בלתי ראוי למאכל אדם. זבוב הפירות יכול לפגוע בעץ שלם ואף במטעים שלמים בגלל תפוצתו המהירה ולכן חשוב לטפל היטב בעץ לפני הופעת הזבובים, כדי לשמור על היבול. פגיעת זבוב הפירות מופיעה בצורת כתם חום על קליפת הפרי, לאחריה הפרי מתמלא ברימות קטנות ומרקיב.

 

הגנה על עצי שסק מפני זבוב הפירות ברוויה

כדי להימנע מריסוס, תוכלו לעטוף את העץ שלכם ברשת מיוחדת נגד זבוב פירות. אם תניחו את הרשת בצורה נכונה, תקפידו למתוח אותה עד הקרקע ולוודא שאין בה פתחים מהם יכולים להיכנס זבובי פירות. אם אתם לא מעוניינים לפרוש רשת על העץ, כדאי להניח מלכודות ניטור בסביבת העץ, שיאפשרו לכם לזהות את הגעת זבוב הפירות לגינה שלכם. שמירה על סניטציה של העץ וסביבתו תבטיח שזבוב העץ לא ימצא פירות נרקבים בקרבת העץ ולא יימשך לגינה שלכם ולבסוף, תוכלו להניח מלכודות ללכידת הזבובים הבוגרים ולרסס את העץ בחומר ייעודי בעזרת בעל מקצוע, כדי למנוע את הגעת הזבובים, או כדי להדביר אותם אם כבר הגיעו.

 

לסיכום

הגנה על עצי שסק ברוויה כוללת סדרה של פעולות הכרחיות לביצוע, כדי שתוכלו להנות מהעץ ומתנובתו למשך שנים ארוכות. אם אתם זקוקים לייעוץ מקצועי, טיפול מונע, או הדברה וטיפול בעץ פגוע, צרו איתנו קשר בהקדם וקבלו טיפול מקצועי, מהיר ואמין.