שיקום עץ ברוש חולה והדברה בשדות מיכה

ברושים שייכים למשפחה מפוארת ועתיקה של עצים המשמשים את האדם לאורך דורות רבים. המין הנפוץ בישראל נקרא "ברוש מצוי" והוא מין הבר היחיד של ברוש בישראל. הוא גם מצוי בסכנת הכחדה. ברושים הגדלים בגינות פרטיות, או באזורים ציבוריים משמשים לרוב גדר חיה, כמו רוב העצים המחטניים בישראל ונחשבים עצים חזקים ועמידים במיוחד. יחד עם זאת, גם ברושים בשדות מיכה אינם עמידים בפני מחלות ומזיקים והם למעשה פגיעים מאוד במקרים מסוימים. אם אתם חוששים שהברושים שלכם נפגרו ממחלה, או מזיקים, אם אתם מעוניינים להגן על הברושים שלכם ולמנוע פגיעה בעתיד, צרו קשר בהקדם לקבלת טיפול שיציל לכם את העץ.

 

חשיבות עצי הברוש בשדות מיכה לאורך ההיסטוריה

עצי ברוש משמשים בגידול תרבותי כבר אלי שנים. קיימות עדויות על גידול עצי ברוש באופן תרבותי כבר מימי האימפריה הרומית. עמידותו המיוחדת של הגזע הפכה אותו מועמד טבעי לבניית ספינות, ארונות קבורה ואפילו דלתות מקדשים. השמן המופק מהעץ משמש ברפואה העממית ועד היום הוא נחשב לאחד מעצי היער החשובים בישראל.

 

התייבשות עץ ברוש בשדות מיכה

 

מחלות ופטריות בעצי ברוש בשדות מיכה

עצי ברוש בשדות מיכה פגיעים במיוחד לשני מינים של מחלות נפוצות, המתפתחות בעקבות פגיעה של פטריית סאירידיום, או פטריית דיפלודיה. שני מיני הפטריות הללו החלו להופיע בישראל לפני כמה עשרות שנים, כשהן גורמות לפגיעה קשה במערכת הולכת המים של העץ, בעקבותיה העץ הולך ומתייבש. ניתן לראות שענפי העץ והעלים שלו הופכים חומים ולבסוף העץ מאבד את חיוניותו ומת. בנוסף, עלולים להופיע סדקים עמוקים לאורך גזע העץ המעידים על הדבקות בפטריית דיפלודיה, או סימני פצעים נוטפי שרף על הגזע, המעידים על הימצאות פטריית סאירידיום.

 

כנימה קמחית בשדות מיכה

כנימה קמחית פוגעת במינים רבים של צמחים. הכנימות הקטנות מתרבות במהירות ויכולות לכסות את הצמח כולו. צבר של כנימות כאלה, המכסות את העץ, נראה לעיתים כמו אבקה לבנה ומכאן שמן. מלבד המראה הלא נעים של הכנימות, הן גורמות לפגיעה חמורה בעצי ברוש בשדות מיכה, כשהן גורמות להופעה של צבע חום על העלים, מהם יוצאת הפרשה חומה. טיול בכנימה קמחית מתבצע על ידי ריסוס חומר הדברה ייעודי וסילוק נמלים משטח העץ, שתומכות בכנימות ומחזירות אותן אל הצמח.

 

למה חשוב להזמין מדביר מקצועי להדברה ושיקום של עצים בשדות מיכה?

הדברת עצי ברוש בשדות מיכה דורשת שימוש בכמויות גדולות של חומרי הדברה רעילים, כמו גם גיזום מקצועי בעונה המתאימה. לכן חשוב להזמין מדביר מקצועי, המתמחה בטיפול בעצים נגועים, שישמור על בטיחותכם, ייתן לכם הנחיות לטיפול המשך בעץ וישתמש בחומרי הדברה מתאימים לסוג הבעיה, מורשים בלבד.

 

טיפול במחלות הברוש בשדות מיכה

פטריות הפוגעות בעצי הברוש השונים בשדות מיכה ניתנות לטיפול באמצעות הזרקה של חומר ייעוד לתוך הגזע, בשילוב גיזום מקצועי בעונה המתאימה. בניגוד לדעה הרווחת, עמים הם אורגניזמים חיים.  חיתוך לא מדויק או שנעשה במועד לא מתאים, עלול לעודד כניסת מחלות, מזיקים ופטריות, הפוגעים בעץ ועלולים לגרום למותו (בדומה לפצע עם זיהום חמור בגוף האדם). בנוסף, חשוב לזכור כי חלק ניכר מהעץ נמצא מתחת לאדמה ואינו נראה לעין – השורשים, שהם חיוניים לחיים תקינים של העץ, גם הם פגיעים למחלות ומזיקים ולכן גם בהם יש לטפל באמצעות הזנה טובה של דשנים מתאימים, השקיה מספקת וסניטציה של הקרקע, למניעת מזיקים ופטריות החודרות לעץ דרך השורשים.

 

מיני ברושים נפוצים בישראל

בישראל קיימים מספר מינים של עצי ברוש. היחיד מביניהם שנחשב למין טבעי, הוא הברוש המצוי.

 

ברוש מצוי בשדות מיכה

מין הברוש היחיד הגדל בר בישראל. נפוץ בכל חלקו המזרחי של הים התיכון ובישראל נחשב מין בסכנת הכחדה.

 

ברוש טוטם בשדות מיכה

ברוש גבוה וצר, מתאים לשימוש כגדר חיה ושובר רוח. צבעו ירוק עמוק, מקורו באירופה והוא נחשב עץ דקורטיבי במיוחד.

 

ברוש אריזוני בשדות מיכה

עץ נוי זקוף וצר, בדומה לברוש המצוי, שמקורו באריזונה, ארה"ב. עלים בגוון כסוף, מגיע לגובה של עד 10 מטרים ויכול להגיע לגיל מופלג של עד 700 שנה. נחשב מין אלרגני, בדומה למיני ברוש אחרים, מזריע את עצמו בקלות ולכן נפוץ גם בשטחי בר ולא רק בגינות.

 

ברוש בכות בשדות מיכה

עץ בינוני בגודלו, מגיע לגובה של עד 6 מטרים, לעיתים הענפים שלו נוטים מטה ולכן הוא זכה לכינוי "בכות". מוצאו כפי הנראה בדרום מזרח אסיה. למרות יכולתו להגיע לגיל מופלג של עד 800 שנה, זהו עץ נדיר יחסית בישראל בגלל הצורך בהשקיה מרובה ורגישות גבוהה למחלות הברוש.

 

ברוש פורטוגלי (לוזיטני) בשדות מיכה

עץ נוי שמקורו במקסיקו ופורטוגל. עץ בינוני בגודלו, מגיע עד לגובה 12 מטרים, אם כי בגואטמלה קיימים עצים ממין זה גם בגובה 60 מטרים. בארצות מוצאו הוא ניטע בעיקר לצרכים מסחריים, כמו ייצור נייר, בנייה בעץ ואף לייצור שמן אתרי. בישראל משמש עץ נוי ושובר רוח.

 

ברוש לימוני בשדות מיכה

מגיע במקור מקליפורניה, אך הפך נפוץ מאוד בגינון בישראל בשל צבע העלים המיוחד וגודלו הקטן יחסי, שהופך אותו מתאים מאוד לשימוש כגדר חיה גם בגינות קטנות. צבעו הצהבהב הוא שזיכה אותו בשמו, אך הוא רגיש ביותר למחלות הברוש (שהוזכרו מעלה) ולכןיש לנהוג בשיקול דעת לפני שתילת עצים אלה.

 

לסיכום

עצי ברוש נפוצים מאוד בישראל ביערות, בגינות פרטיות ואפילו בשטחים חקלאיים, בזכות השימוש המוצלח שלהם כשוברי רוח, צורך מועט בהשקיה ותחזוקה וגובה מרשים. יחד עם זאת, אלה עצים אלרגניים ורגישים למחלות ייחודיות להם, הפוגעות במראה העץ ואף גורמות למותו. 

בישראל נפוצים כמה מיני ברושים, כולם רגישים במידה כזו, או אחרת למחלות הברושים ולכןיש לשמור על תחזוקה וסניטציה באופן שוטף,לגזום באופן זהיר ומקצועי בעונה המתאימה בלבד ולהזמין הדברה מקצועית, על ידי גנן מומחה בכל מקרה של פגיעה בעץ.