הכירו את 3 סוגי התיקנים הנפוצים בארץ

אוהבים חרקים? טוב, גם אנחנו לא כל כך. כשהם נמצאים בטבע הם לא מזיקים לנו יותר מדי, גם אם אנחנו רואים איזה חרק אחד או שניים בחצר שלנו. כאשר כמות גדולה של חרקים מתחילה לפלוש אל הבית שלנו, המצב כבר הופך לבלתי נסבל.

אחד החרקים הבעייתיים ביותר בישראל הוא התיקן. הדברת תיקנים היא אחת ההדברות השכיחות ביותר בישראל. במאמר הבא נסביר על שלושת סוגי התיקנים הנפוצים ביותר, שעושים לנו צרות ומצריכים הדברה.

 

תיקנים

מה ההבדל בין ג'וק, חרק, מקק או תיקן? אם נשים לב לייצור קטן, בעל גוון חום שמשוטט במהירות על הרצפה, נוכל לקרוא לו באחד מהשמות הללו. למעשה, תיקן היא סידרה של חרקים. עד כמה הסדרה הזאת מגוונת? לפי הערכות, יש כיום כ-4,600 מיני תיקנים שהאדם מכיר.

תיקנים, כמו שאר היצורים החיים, לא אמורים להפריע לנו. הבעיה מתחילה כשיש פלישה של תיקנים אל השטח שלנו. הפלישה הזאת יכולה להתרחש בבית פרטי או בדירת מגורים, אפילו במוסד חינוכי או בבניין משותף.

באמצעות שירותי הדברה ניתן להסיר את איום התיקנים, שיכול לפגוע באורך החיים בצורה משמעותית ולזרוע פחד בסביבה בה מופיע המזיק המדובר. ישנם שלושה סוגים עיקריים של תיקנים שנמצאים בארץ, אותם נסקור בהמשך המאמר.

 

התיקן הגרמני

התיקן הגרמני הוא הסוג הנפוץ ביותר של תיקנים שיש בארץ. התיקן הגרמני אינו גדול במיוחד. האורך הממוצע שלו הוא שני סנטימטרים, כשניתן להבחין על החזה שלו בשני פסים. לתיקן הזה יש כנפיים שאינן בשימוש. הבעיה העיקרית אצל התיקן הזה היא קצב הריבוי שלו. התיקן הגרמני מתרבה בקצב גבוה מאוד, מה שהופך אותו לבעייתי במיוחד.

בעיה נוספת עם התיקן הגרמני היא היותו פעיל בעיקר בלילה. מכיוון שהוא פעיל בעיקר בלילה, ניתן להבחין במסות של תיקנים שהתרבו רק לאחר זמן רב ביום, כשהבעיה כבר בעיצומה. התיקן הגרמני נמשך למזון רקוב, כך שמוטב או מזון שמקורו בצומח.

 

התיקן האמריקאי

התיקן האמריקאי נפוץ פחות מהתקין הגרמני, אך הוא גם שכיח מאוד בישראל. התיקן הזה בעל ממדים זהים לתיקן הגרמני, אך הוא שונה ממנו. הוא בהיר יותר מהתיקן הגרמני ולעומתו מסוגל גם להתעופף למרחקים קצרים. אם תחפשו את התיקן הזה, תוכלו למצוא אותו בעיקר במקומות מוסתרים, כמו צינורות ביוב, מזווה של מזון ואפילו במטבח. המזון האהוב עליו הוא מזון עבש שמקורו בצומח.

 

תיקן פסים

תיקן הפסים הוא תיקן שנחשב לקטן יותר. האורך הממוצע שלו הוא סנטימטר אחד בלבד, מה שהופך אותו לקטן פי שניים ממקביליו הגרמניים והאמריקאיים. התיקן הזה אוהב בעיקר מזון מעופש, מה שמושך אותו באופן טבעי לאזורי קינון שיש בהם טחב, לחות או עובש. ניקוי של המקומות הללו מבעוד מועד יכול למנוע הגעה של התיקן לשם.

שירותי הדברה

מה היה לנו עד עכשיו?