מדביר אמריקאי שעובד בישראל? – דגשים שכדאי לדעת

קשרים הדוקים בין ישראל לארה"ב באים לידי ביטוי בכל התחומים, במיוחד בתחום העסקי, תעסוקתי, פיננסי וכן הלאה.

יחסים אלה מביאים לעיתים קרובות להתנהלות מורכבת הנדרשת מאנשים בעלי אזרחות כפולה, או אזרחות אחת, שיש להם עסקים באחת מהמדינות, ביתר שאת מאז שנכנסה לתוקף הרפורמה של טראמפ.

בין היתר, מחייבת הרפורמה דיווח ותשלום מיסים ל IRS גם עבור אזרחים אמריקאים שאינם שוהים כלל בארה"ב.

אז מה אתה חייב לדעת אם אתה מדביר אמריקאי בישראל?

 

אזרח אמריקאי מחוץ לארה"ב

אזרח אמריקאי שחי בישראל ויש לו עסק פטור, או מורשה, חייב לשלם דמי ביטוח לאומי בארה"ב, בהתאם לרווח הנקי של העסק. זאת גם אם הוא משלם בישראל ביטוח לאומי. הדבר נכון גם לגבי תשלום מיסים ואם לא ידעת את זה – אז יה שעה אחת קודם, כי הרשויות האמריקאיות לא ממש מתכננות לוותר על תשלומי המיסים לאף אחד. גם אם משמעות הדבר תהיה נקיטה של צעדי אכיפה ומתן קנסות. יחד עם זאת, תמיד קיימת האפשרות של גילוי מרצון – אם אתה עומד בתנאים הקבועים בחוק האמריקאי.

מנגד, אם אתה עובד בחברת הדברה, לא תהיה חייב לשלם ביטוח לאומי לארצות הברית, אבל חבות המס לא תשתנה בהרבה – עדיין צטרך לדווח על הכנסותיך השנתיות ואף לשלם מיסים בהתאם. כמו כל אזרח אמריקאי, תוכל להגיש את דוחות המס שלך בעצמך, או לפנות לרואה חשבון אמריקאי, שיעשה זאת עבורך. העובדה היא כי תשלומי מיסים לשתי מדינות שונות עשויים להיות מבלבלים ומורכבים ולכן הצעד המומלץ הוא כמובן פניה לרואה חשבון אמריקאי.

 

מה זה גילוי מרצון?

גילוי מרצון הוא כלי שניתן לאזרחים אמריקאים על ידי רשויות המס, המאפשר להם להגיש בדיעבד דוחות מס, על שנים שבהן לא הוגשו דוחות אלה. הרציונל העומד מאחורי השיטה הוא פשוט – רשויות המס רוצות לחסוך לעצמן את המשאבים והמאמץ הנדרש במרדף אחר עברייני מס ובמקבי להרוויח מיליונים של מיסים נעלמים לקופת המדינה. מנגד, עברייני המס מרוויחים הזדמנות לדף חדש ביחסים עם רשוית המס, ויתור על קנסות ועונשים ומתחילים מחדש כאזרחים שומרי חוק. אלא שבניגוד לתהליך הנהוג בישראל, גילוי מרצון בארה"ב יכול להתקיים רק אם ניתן להוכיח כי העלמת המס, או אי הדיווח, התרחש בתום לב. הכוונה היא לאדם שלא ידע שהוא אזרח אמריקאי (כמו ישראלים שנולדו להורים אמריקאים), או אדם שלא דיווח ולא שילם כי לא ידע על הרפורמה החדשה יחסית וכן הלאה.

 

לסיכום

אם אתה מדביר אמריקאי בישראל – ברכותינו. אתה יכול להנות מכל העולמות וזה כמובן מבורך, אבל כדי להשאיר ביחסים טובים עם רשויות המס בשתי המדינות כדאי לפעול באופן מסודר, לדווח ולשלם מיסים כחוק ואם אתה לא בטוח שאתה יודע איך עושים את זה נכון – צור קשר עם רואה חשבון אמריקאי, שישמח לעשות לך סדר.

דגל אמריקה

מה היה לנו עד עכשיו?